Pri liečbe alergického ochorenia je dôležité pokúsiť sa, čo najviac obmedziť styk s alergénom – vyvolávačom alergie (peľ, roztoče, bodnutie hmyzom). Kedže úplne vylúčiť škodlivý alergén z prostredia nie je vždy možné, alergik sa často nevyhne užívaniu liekov proti alergii. Základná úloha liekov proti alergii je potláčať látku histamín a tak potláčať príznaky alergie ako tečúci nos, zápal očných spojoviek, kýchanie, svrbenie, opuch a podobne. Ide preto prevažne o liečbu symptomatickú – liečba prejavov alergie a uľahčenie života pacienta. Život alergikom uľahčuje aj nelieková liečba ako klimatoterapia (pobyt pri mori, vysokohorské prostredie), speleoterapia (liečba v jaskyniach), akupunktúra a podobne. Existuje však aj liečba, ktorá sa zaoberá samotnou príčinou alergie, označujeme ju špecifická alergická imunoterapia (AIT).
Pri tomto type liečby sa alergikovi podávajú postupne zvyšujúce dávky presne definovaného alergénu, ktorý je príčinou jeho alergie (napr. alergény peľov, plesní, roztočov). Začína sa najnižšou dávkou a tá sa postune zvyšuje až po udržiavaciu dávku. Cieľom liečby je navodiť u alergika toleranciu, znížiť reakciu organizmu na alergén (jednoducho si naňho “zvykne” a nebude reagovať alergickou reakciou). Výhodou liečby je, že dokáže ovplyvniť priamo intenzitu aj závažnosť prejavov alergie a taktiež znížiť riziko zhoršenia alergie (napríklad vývoja bronchiálnej astmy). V neposladnom rade je výhodou, že efekt liečby pretrváva aj roky po jej ukončení.
Ako nevýhodu AIT spomeniem, že nie je vhodná pre každého, musí sa podávať dlhodobo (3-5 rokov), pre dobrý efekt liečby je dôležité začať liečiť včas (najvhodnejšie do troch rokov od prepuknutia alergie). Výsledok liečby závisí aj od pacienta, ktorý musí prísne dodržiavať liečebný režim a schému podávania liekov.
Pre koho je AIT určená?
Prvá podmienka na zahájenie imunoterapie je alergologickými vyšetreniami potvrdená alergia typu I. na konkrétny alergén alebo viaceré alergény – napr.peľ tráv, ambrózia, palina, roztoče, plesne a podobne. AIT sa zameriava predovšetkým na liečbu alergickej nádchy, alergickej konjuktivitídy (zápal očných spojoviek), alergie na jed hmyzu, prípadne ľahkú a dobre kontrolovanú astmu. O zahájaní AIT rozhoduje vždy len alergológ.
Pre koho nie je AIT vhodná?
Liečba sa neordinuje u alergikov s nádorovým ochorením, ťažkým srdcovocievnym ochorením, autoimunitným ochorením, ťažkým psychiatrickým ochorením, u pacientov liečených beta-blokátormi (lieky upravujúce krvný tlak a srdcový tep – tu niekedy postačí len zmena lieku na iný druh). AIT sa využíva len pri niektorých druhoch alergie, nepodáva s pri potravinovej alergii, alergii na lieky, alergii na slnko, ani atopickom ekzéme (v tejto indikácii prebiehajú stále výskumy).
Ako vyzerá alergénová imunoterapia?
AIT sa podáva vo forme podkožných injekcií alebo vo forme kvapiek alebo tabliet, ktoré sa vkladajú pod jazyk a nechajú rozpustiť v ústach. Každá forma má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou kvapiek a tabliet je, že sa dajú užívať v pohodlí domova a sú dobre tolerované aj u detských pacientov, ich nevýhodou zasa potreba pravidelného a dôkladného užívania (ráno nalačno, vždy podľa príslušnej schémy). Výhodou injekčných foriem je, že netreba myslieť na každodenné užívanie lieku, aplikujú sa v závislosti od použitého prípravku 3 injekcie ročne alebo sa aplikuje najskôr raz týždne a potom sa pokračuje v mesačných intervaloch. Nevýhodou je nutnosť návštevy lekára, kedže injekcie sa môžu aplikovať len pod dohľadom alergológa (po aplikácii by mal pacient zostať 20-30 minút pod lekárskym dohľadom kvôli riziku anafylaktickej reakcie). V prípade alergie na hmyz je možné iba injekčné podávanie.
Nežiaduce účinky
Kedže pri tomto type liečby sa podávajú alergény, ktoré vyvolávajú alergiu, nedá sa vylúčiť vznik nežiaducich reakcií. Pri liekoch podávaných pod jazyk sa môže zriedkavo vyskytnúť svrbenie a pálenie v ústach, prípadne mierny opuch sliznice, väčšinou v prvých dňoch liečby, kedy dochádza k postupnému zvyšovaniu dávok. Ak sú reakcie intenzívnejšie, lekár môže upraviť dávkovanie alebo sa podávajú antihistaminiká (lieky proti alergii). Čo sa týka injekčných liekov, v mieste vpichu sa pomerne často objavuje začervenanie a opuch, ktorý zároveň upozorňuje lekára, ako postupovať ďalej. Ak má začervenanie väčší priemer ako 5 cm, obvykle sa pristupuje k podávaniu liekov proti alergii alebo sa upravuje dávkovanie. Najzávažnejšími nežiaducimi účinkami injekčnej liečby sú systémové alergické reakcie a anafylaktický šok, ktoré sú síce zriedkavé ale môžu byť veľmi nebezpečné. Preto je po podaní injekcie dôležité 20-30 minútové sledovnie stavu u lekára.
Dobré tipy
Niektoré lieky na alergénovú imunoterapiu obsahujú už konkrétne alergény (napr. trávový peľ, pele stromov) a v lekárni vám ich obvykle do 24 hodín vedia zohnať. Ďaľší typ liekov predpisuje alergológ v predstihu, kedy sa liek pripravuje pre každhého pacienta individuálne na základe rozpisu presných alergénov, na ktoré je pacient citlivý, v špeciálnych laboratóriach vo Francúzku. Na tieto lieky si počkáte tak 4 týždne.
Interval medzi injekčným podaním alergénovej imunoterapie a inou vakcínou musí byť aspoň dva týždne.
Počas AIT sa treba vyhýbať alergénom, pozor aj na potraviny, ktoré môžu vyvolať skríženú alergiu.
Aspoň 12 hodín po aplikácii injekcie je nutné sa vyhnúť telesnej námahe a cvičeniu
Súvisiace články:
Alergici, pozor na skríženú alergiu!
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.