Potravinová alergia vzniká po konzumácii niektorých potravín. Jej nevýhodou je, že nebýva ľahké zistiť, ktorá zložka potravy je v skutočnosti alergénom. Často sú to morské plody, orechy, vajcia, med, kravské mlieko, sója, múka a ovocie. Alergénom môže byť aj niektorá z umelo pridaných látok – farbivo, konzervačná látka, dochucovadlo.
Čo sa týka reakcií na potraviny rozlišujeme aj tzv. pseudoalergiu, ktorá nie je pravou alergickou reakciu (nemá nič spoločné s imunologickou odpoveďou). Najznámejšia je histamínová intolerancia. Vyvolávajú ju potraviny, ktoré obsahujú väčšie množstvo histamínu (histidínu), alebo uvoľňujú histamín na základe chemických reakcií (tuniak, jahody, kofeín, čokoláda, kakao…). Ľudia s histamínovou intoleranciou (neznášanlivosťou) majú po konzumácií potravín bohatých na histamín zdravotné ťažkosti podobné alergickej reakcii. Dôvodom je nedostatočná hladina enzýmu diaminooxidázy (DAO), ktorá histamín rozkladá. Dodaním tohto enzýmu (prípravok DAOSIN-dostupný v lekárni) môžu ľudia s histamínovou intoleranciou jesť čo im chutí.
Medzi nepravú pseudoalergiu môžeme zaradiť aj neznášanlivosť laktózy (mliečny cukor), ktorou podľa štatistík vo väčšej či menšej miere trpí až 20% ľudí. Ľudia s neznášanlivosťou laktózy neprodukujú dostatok enzýmu laktáza, ktorý štiepi laktózu a tak pri konzumácii mlieka a produktov z neho dochádza k tráviacim ťažkostiam (bolesť brucha, kŕče, nafukovanie, hnačka…). Ťažkosti s intoleranciou môžte vyriešiť vynechaním mliečnych produktov a mlieka (pozor aj na niektoré lieky) alebo doplnením enzýmu laktáza (prípravok LAKTAZAN –kvapky aj tablety).
Pseudoalergiou občas nazývame aj celiaku, ktorá sa prejavuje neschopnosťou čriev odburávať lepok (glutén). Viac sa jej venujeme v sekcii Celiakia.
Potravinová alergia sa môže objaviť hneď po požití potraviny alebo aj za niekoľko hodín. Typické prejavy alergie sú:
- svrbenie v ústach, opuchnuté pery, jazyk
- kožné prejavy: svrbenie kože, začervenanie, výsevy (u potravinovej alergie je typická súmernosť, napr. lakťové jamky na obidvoch rukách)
- môže sa vyskytnúť aj bolesť brucha, hnačka, zvracanie
- najzávažnejším prejavom je anafylaktická reakcia
Súvisiace články:
Alergici, pozor na skríženú alergiu!
Omega-3-kyseliny proti alergii?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.