Bolesť chrbta

Ako si vybrať liek proti bolesti?

Lieky proti bolesti na vnútorné užívanie

PARALEN, PANADOL, MEDIPYRIN

Účinná látka paracetamol je často prvý liek, po ktorom pacient s bolesťou siaha. K jeho hlavným výhodám patrí nízky výskyt nežiaducich účinkov (v porovnaní s inými liekmi proti bolesti), najmä čo sa týka žalúdočných ťažkostí, nízka cena a možnosť bezpečného užívania u pacientov s niektorými ochoreniami – diabetici, pacienti užívajúci lieky na „riedenie krvi“, pacienti s vredmi, dnou atď. Nevýhodou je, že nemá protizápalový účinok, jeho analgetický (proti bolesti) účinok je krátkodobý a vyžaduje opakované podávanie počas dňa (medzi jednotlivými dávkami však musí byť aspoň 4-hodinový odstup) a ďaľšou nevýhodou je, že u pacientov so silnejšou bolesťou nemusí stačiť na odstránenie bolesti. Okrem liekov, ktoré obsahujú iba paracetamol sa na trhu nachádzajú aj také, ktoré obsahujú kombináciu viacerých liečiv na efektívnejšie potlačenie bolesti. Patrí sem VALETOL, PANADOL EXTRA či PANADOL ULTRA, kde nájdeme navyše ešte kofeín, ktorý zvyšuje účinok paracetamolu alebo dokonca kodeín (Panadol ultra), ktorý sa používa na potlačenie silnejšej bolesti. Trochu iným zložením disponuje ATARALGIN, ktorý okrem paracetamolu a kofeínu obsahuje ešte jedno liečivo (guajfenezín), ktoré okrem zvýšenia protibolestivého účinku paracetamolu aj znižuje duševné a emočné napätie (úzkosť) a uvoľňuje svalstvo, je teda obzvlášt vhodné riešenie pri bolestiach chrbta. Rýchlejší nástup účinku majú špeciálne liekové formy napríklad PANADOL NOVUM alebo šumivé tablety PANADOL RAPID (extra, ultra).

…čo treba vedieť skôr ako ich užijete?

IBALGIN, VOLTAREN Actigo Extra,  NALGESIN S, NUROFEN, MIG 400, ASPIRÍN

Ďaľšou alternatívou liečby bolesti sú tzv. nesteroidné antiflogistiká (NSA). Oproti predchádzajúcim liekom potláčajú zápal aj bolesť aj u pacientov, kde liečba paracetamolom (Paralen, Panadol) nepostačuje. Nevýhodou NSA je, že po dlhodobom užívaní  môžu vyvolať celý rad nežiaducich účinkov. Najčastejšie sa vyskytujú tzv. gastropatie, kam patria bolesti brucha, zvracanie, vznik vredov a krvácanie, nevoľnosť a perforácie. Zvýšená opatrnosť sa vyžaduje u pacientov, ktorí trpia inými ochoreniami ako je vredová choroba žálúdka, vysoký krvný tlak (hlavne pri diklofenaku-Volatren), zlyhávanie obličiek a iné. Netreba zabudnúť ani na pacientov, ktorí úžívajú aj iné lieky (antidiabetiká , lieky proti zrážaniu krvi – WARFARÍN!), aby sa predišlo vzniku možných liekových interakcií. Mnohé NSA sú voľnopredajné, dostupné v rôznych silách (IBALGIN 200, IBALGIN 400), či špeciálne upravené pre rýchlejší nástup účinku (IBALGIN FAST, NUROFEN RAPID). Väčšinou sa užívajú podľa potreby – len pri bolesti, kedy nedochádza tak často k nežiaducim účinkom; na dosiahnutie protizápalového účinku sa odporúča 7 až 14-dňové pravidelné podávanie. Pokiaľ však trpíte častými bolesťami alebo máte problémy už dlhšiu dobu, najlepšia možnosť je návšteva lekára, ktorý vám môže predpísať NSA, ktoré potláčajú bolesť efektívnejšie a hlavne sú mnohé také, ktoré sú z hľadiska nežiaducich účinkov oveľa šetrnejšie (najmä čo sa týka žalúdočných ťažkostí).

Ibalgin, Nurofen, Mig, Brufen…Je v nich fakt rozdiel?

GUAJACURAN tbl

Guajacuran obsahuje liečivo, ktoré dokáže tlmiť napätie a kŕče kostrového svalstva. Je to jediné voľnopredajné svalstvo uvoľňujúce liečivo (myorelaxans). Používa sa aj na potlačenie duševného napätia, úzkosti či trémy. Dá sa kombinovať s vyššie uvedenými liekmi. Pozor treba dať keď šoférujete alebo vykonávate činnosť, ktorá vyžaduje pozornosť, pretože liek môže vyvolávať ospalosť a únavu.

Lokálna vonkajšia liečba

Okrem tabliet či kapsúl na vnútorné použitie sa na tlmenie bolesti používa aj lokálna (miestna) terapia, ktorá sa aplikuje na bolestivé miesto – gély, krémy, roztoky alebo náplaste. Jej výhodou sú minimálne až žiadne nežiaduce účinky, avšak analgetický (proti bolesti) účinok nemusí byť tak silný ako v prípade tabliet. Na trhu sú dostupné prípravky obsahujúce liečivo proti bolesti a zápalu, prípravky na rastlinnej báze, dokonca krémy s obsahom hadieho jedu.

Gély, krémy, spreje obsahujúce protizápalové liečivo

VOLTAREN emulgel, FLECTOR gel, VERAL Neo emulgel, ALMIRAL gel, DICLOBENE gel, DIKY spray (diklofenak)

IBALGIN gél/krém, DOLGIT gél/krém (ibuprofen)

ELMETACIN spray, INDOBENE gél (indometacín)

HOTEMIN krém (piroxicam)

Lokálna liečba patrí k voľnopredajnej, bezpečnej a väčšinou dobre znášanej terapii bolesti. Prípravky sa nanášajú na neporušenú kožu – nikdy nie do otvorených rán alebo na sliznice, zvyčajne 2-4x denne na bolestivé miesta. Liečivá po aplikácii prenikajú cez kožu do podkožných tkanív (svaly, šlachy). Výhodou tejto liečby je cielenejšie podanie lieku a jeho vyššia koncentrácia v mieste bolesti ako aj podstatne nižší výskyt nežiaducich účinkov, kedže pri správnej aplikácii prechádza do krvi len malé množstvo liečiva.

Prípravky pôsobia tlmivo na bolesť, proti zápalu a sú účinné pri väčšine bolestivých a zápalových stavoch pohybového ústrojenstva. Pre ich účinnosť je dôležitá koncentrácia, ktorú dosahuje liečivo v postihnutom tkanive, čo závisí jednak od liečiva obsiahnutého v prípravku (diklofenak, ibuprufen, indometacin..) jednak od schopnosti liečiva prechádzať cez kožu.

Gély a krémy obsahujúce kombináciu liečiv

IBALGIN Duo Effect krém

V kréme sa nachádza kombinácia ibuprofénu a heparinoidu. Podobne ako u gélov a mastí s obsahom ibuprofénu aj tento krém sa používa na tlmenie zápalu a bolesti pri ochoreniach kĺbov a svalov, pri zápalových ochoreniach a po úrazoch. Heparinoid znižuje zrážanlivosť krvi v mieste zápalu alebo pomliaždenia pri úraze. Bráni tvorbe krvných zrazenín, urýchľuje vstrebávanie modrín, znižuje tiež tvorbu opuchov a pôsobí protizápalovo. Táto kombinácia liečiv je vhodná aj pri výskyte krvných podliatin.

MOBILAT masť, MOBILAT gél

Mobilat obsahuje kyselinu salicylovú, výťažok z nadobličiek a glykosaminoglykansulfát. Mobilat urýchľuje procesy hojenia, odporúča sa hlavne tam, kde je potrebný dlhodobý protizápalový účinok a znižovanie bolesti.  Masť je špecificky a dlhodobo účinná v tkanive postihnutom zápalom, kde zvyšuje prekrvenie, zlepšuje látkovú výmenu a podporuje hojenie, čo vedie k rýchlemu ústupu bolesti, k zmenšeniu opuchu a k zlepšeniu hybnosti.

Liečivé náplaste

Liečivé náplaste alebo tzv. transdermálna liečba využíva na potlačenie bolestí viaceré príncípy. Všetky náplaste aplikujeme na čistú, suchú a neporušenú kožu, nikdy nie na sliznice.

FLECTOR EP náplasť, DICLOBENE náplasť

  • Náplaste, ktoré obsahujú liečivo zo skupiny nesteroidných antiflogistík – diklofenak, ktorý potláča bolesť aj zápal. Výhodou náplastí je jednoduché použitie a postupné uvoľňovanie účinnej látky až po dobu 12 hodín.
  • Náplaste treba použiť celé, nestrihať. Maximálne denná dávka sú dve liečivé náplaste, a to aj vtedy ak sa lieči viac ako jedna bolavá oblasť. Vhodné pre dospelých a deti až od 15 rokov.

VOLTAREN náplasť, THERMACARE náplasť, VERAL hot náplasť

  • Hrejivé náplaste, ktoré neobsahujú žiadne liečivo, ale fungujú ako fyzikálne zdroje tepla.
  • Po aktivácii (rozbalení a prilepení) vzniká v dôsledku chemickej reakcie teplo (40-50°C ) po dobu 8-12 hodín, ktoré pôsobí priaznivo pri bolestiach chrbta, uvoľňuje svalstvo, zvyšuje prekrvenie, čím napomáha zmierňovať bolesť.
  • Výhodou je jednoduchá aplikácia, minimálne riziko nežiaducich účinkov a liekových interakcií.

CAPSICOLLE náplasť, Kapsaicínové náplaste

  • Hrejivá náplasť, ktorá obsahuje výťažok z papriky – kapsaicín.
  • Používa sa ako podporná liečba bolestivých príznakov svalového a kĺbového reumatizmu, ischiasu.
  • Citlivejších jedincov môže náplasť páliť alebo podráždiť kožu.

ACE náplasť proti bolesti (ČÍNSKA ZÁZRAČNÁ náplasť)

  • Náplasť na rastlinnej báze, obsahuje 44 čínskych bylín, ktoré vyvolávajú jemne chladivý účinok po dobu 24-48 hodín.
  • Vhodná je pri bolesti chrbta, kĺbov, šliach, reumatických a pourazových bolestiach, bolestiach pri preťažení.

Súvisiace články:

Migréna, alebo obyčajná bolesť hlavy?

Kĺbová výživa

Enzýmy – pomoc pri bolesti kĺbov

Prírodná liečba bolesti

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.