Kolostrum (mledzivo, prvé mlieko) netreba veľmi predstavovať, pozná ho každá dojčiaca mamička, nájdeme ho v každej lekárni ako doplnok výživy, odporúčajú ho niektorí lekári. Kolostrum je produkt mliečnych žliaz cicavcov, prvá forma materského mlieka, ktorá sa produkuje hneď po pôrode (potom sa mení na normálne materské mlieko) a jeho úlohou je poskytnúť novonarodenému potomkovi dostatok dôležitých látok, ktoré mu zabezpečia dobrú obranyschopnosť a zdravý vývoj. Význam a jedinečné zloženie mledziva nejde poprieť, príroda to zariadila výborne a preto v ňom nájdeme dôležité imunoglobulíny (protilátky), rastové faktory, enzými a ďaľšie zdraviu prospešné zložky, ktoré pomôžu dieťaťu alebo mláďaťu vybudovať imunitu po narodení, keď opustí bezpečné prostredie matenice.
Kolostrum, ktoré si viete kúpiť v lekárni, pochádza z kráv (bovinné kolostrum), zriedkavejšie ide o kozie kolostrum. Kravské mledzivo obsahuje v porovnaní s ľudským mledzivom výšší podiel imunoglobulínov IgG, ktoré sú dôležité pre boj proti infekciám. Pripraviť kvalitný výživový doplnok obsahujúci kolostrum tak, aby si zachoval potrebné látky, ktoré budú plniť funkcie, ktoré očakávame, nie je vôbec jednoduché.
Kde pomáha kolostrum?
Hnačka a črevné infekcie sú prvá oblasť, kde možno využiť ochranný vplyv kolostra, aj keď v tejto indikácii sa u nás nezvykne používať. Viacero štúdii potvrdilo, že bovinné kolostrum zamedzuje najmä cestovateľským hnačkám (spôsobených baktériami E. coli) tým, že potláča kolonizáciu čreva baktériami. Kolostrum v tomto prípade účinkovalo na úrovni tráviaceho traktu, čiže žalúdka a čriev (pre dosiahnutie efektu sa nevyžaduje aby sa kolostrum vstrebalo a dostalo do krvi). V jednej štúdii sa zaznamenalo významné potlačenie zápalu pri ulceróznej kolititíde, keď bol roztok kolostra použitý ako klystír.
Infekcie horných dýchacích ciest a oslabená imunita sú najčastejšie dôvody, prečo ľudia užívajú kolostrum. Proti infekciám dýchacích ciest bojuje imunoglobulín A (IgA), ktorý máme obsiahnutý v slinách, patrí medzi dôležité zložky slizničnej imunity. Bohatým zdrojom IgA je práve kolostrum. Mierny pokles infekcií horných dýchacích ciest sa zaznamenal pri uživaní kolostra u dospelých, najlepšie výsledky oproti placebu sa dosiahli u detí s potvrdeným deficitom IgA protilátok, ktoré cmúľali 3xdene pastilky s kolostrom. Určitú úlohu v posilnení slizničnej imunity v štúdii pripisujú vedci aj enzýmu lyzozým, ktorý je tiež zložkou kolostra. Zo štúdií vyplýva, že kolostrum može mierne znižovať výskyt a závažnosť infekcií horných dýchacích ciest u niektorých osôb.
Na základe niekoľkých výskumov sa ukazuje, že mledzivo môže v určititých prípadoch zosilňovať imunitnú odpoveď. Užitie kolostra po vakcinácii proti salmonelóze dokázalo výrazne zvýšiť množstvo IgA protilátok proti Salmonelle typhi. To naznačuje, že kolostrum môže mať silné imunomodulačné účinky, ktoré určite treba ďalej skúmať.
Problémom kolostra je, že veľa štúdii s pozitívnym výsledkami súvisiacimi predovšetkým s imunitou a imunitnými bunkami, sa uskutočnilo len in vitro (v skúmavke, na kultivovaných bunkách) a pri orálnom podaní kolostra, napríklad myšiam či ľuďom, sa tieto výsledky nie vždy preukázali. Prečo je to tak? Mnohé látky v kolostre sa v trávicom trakte v procese trávenia jednoducho rozložia a nedostanú sa tam kam potrebujeme (napríklad rastový faktor IGF-1). Hoci bolo zistené, že kolostrum aktivuje produkciu napríklad interferónu gama (zohráva úlohu pri regulácii imunitného systému) v kultivovaných črevných bunkách myší, po orálnom podaní kolostra myšiam sa tento fakt nepotvrdil. Na druhej strane, sa niektorí vedci domnievajú, že kolostrum chráni pred niektorými infektami tým, že stimuluje lokálne imunitné reakcie priamo v črevách.
Poznámka: Dospelý človek, dieťa ale aj zviera nevie efektívne vstrebať mnohé látky z kolostra, dojča alebo teliatko to však dokáže v dôsledku nezrelej tráviacej sústavy, črevo je priepustnejšie aj pre vačšie bielkoviny akými sú napríklad protilátky. Postupne ako sa črevo vyvíja, priepustnosť sa znižuje. Dokonca nedávne štúdie ukázali, že na zabezpečenie maximálnej absobcie IgG by malo teliatko prijať kolostrum do 30 minút po narodení, po 24 hodinách je črevná stena teliatka schopná absobovať len menej ako 10% z pôvodného množstva.
Niektoré menšie štúdie zaznamenali mierne zníženie hladiny glukózy a zlepšenie lipidového profilu (zvýšený cholesterol) u diabetikov užívajúcich kolostrum.
Ako má vyzerať kvalitné kolostrum?
– Kolostrum by malo byť odobrané do 12-16 hodín od otelenia kravy (narodenia teliatka), neskorším odberom stráca kolostrum výrazne na kvalite.
– Krava by mala pochádzať z kontrolovaných biologických fariem.
– Kvalitný výrobca zvykne uvádzať aj spôsob prípravy kolostra a použité metódy (pri nízkej teplote, sušenie prebieha rozprašovaním a podobne), nevhodné technologické spracovanie znehodnocuje prípravok.
– Ak chcete ťažiť z účinkov kolostra, určite si nevyberajte kombinované prípravky, rôzne mutlivitaminové prípravky s prídavkom kolostra a podobne. Obvykle obsahujú len veľmi nízke množstvá kolostra, bez nejakej bližšej informácie o pôvode, častokrát je sporné aj dávkovanie, kedže niektoré zložky vyžadujú uživanie s jedlom a kolostrum sa musí užívať nalačno.
– Vo väčšine výživových dopnkov u nás je kolostrum odtučnené a zbavené kazeínu, môžu ho teda užívať aj ľudia alergickí na mlieko (napr. Biocol Colostrum). Výnimkou je firma Monsea, ktorá má kolostrum neodtučnené (obsahuje aj kazeín), je však spracované vo forme lipidových globúl (lipozómov), ktoré sú schopné chrániť bielkoviny (protilátky) vo vnútri miciel a zabezpečiť tak jeho lepšiu dostupnosť, vstrebávanie v čreve a hlavne ochranu pre žalúdočnou kyselinou a tráviacimi enzýmami.
Ako správne užívať kolostrum?
Ak chceme znížiť riziko vzniku cestovateľskej hnačky, užívame kolostrum s jedlom alebo tesne po ňom. V tomto prípade je vhodnejšie zvoliť kolostrum tekuté, treba sa vyhnuť gastrorezistentným kapsuliam, ktoré síce chránia zložky kolostra pred pôsobením žalúdočnej kyseliny, pre tento účel sa však v štúdiách veľmi neosvedčili, kedže chceme dosiahnuť miestny účinok, už v žalúdku.
Vo všetkých ostatných prípadoch sa musí kolostrum užívať vždy nalačno – to znamená 30-60 minút pred jedlom alebo aspoň 2-3 hodiny po jedle. V prípade tekutého kolostra, ampuliek, alebo spreja sa odporúča pár sekúnd kolostrum ponechať v ústach a až potom prehltnúť.
V prípade akútneho ochorenia môžu byť dávky 2-4x vyššie ako je bežná denná dávka. U citlivých jedincov sa v prípade vysokých dávok môžu dočasne vyskytnúť prejavy podobné chrípke, vtedy treba znížiť dávku, kým si telo zvykne a potom ju opäť zvýšiť.
Tekuté kolostrum uchovávame po otvorení vždy v chladničke a spotrebujeme čo najskôr (obvykle do 14 dní).
Súvisiace články:
Vitamíny proti chrípke-ktoré, koľko ako?
Hliva ustricová alebo betaglukán na podporu imunity
Ktoré probiotiká podporujú imunitu a zmierňujú alergiu?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana