Alergia a astma v tehotenstve

Ste tehotná a máte alergiu?

Alergia patrí k častým ochoreniam, ktoré postihuje tehotné ženy. Väčšinou ide o alergickú nádchu, u niektorých tehotných sa stretávame so závažnejšou komplikáciou – bronchiálnou astmou. Príznaky alergickej nádchy sa objavujú najmä medzi 7. a 36. týždňom tehotenstva a zvyknú ustupovať medzi 2. a 24. týždňom po pôrode. Ku vzniku alergickej nádchy v tehotenstve prispieva zvýšená hladina hormónov – estrogénov. Tie sú zodpovedné za tzv. degranuláciu eozinofilov (určitý typ bielych krviniek; bunky imunitného systému), kedy dochádza k uvoľneniu pôsobkov a mediátorov, ktoré sú zodpovedné za zápal nosovej sliznice, tečúci nos a ďaľšie príznaky alergie. Bohužial, tieto ťažkosti sa môžu objaviť aj u žien, ktoré pred otehotnením známky alergie nemali. Viac v sekcii Alergia.

Liečba alergie v tehotenstve

Liečba alergie v tehotenstve a počas dojčenia patrí do rúk lekára, samoliečenie nie je vhodné, pretože takmer u všetkých liekov proti alergii chýbajú dostatočné klinické informácie o ich užívaní v tehotenstve a dojčení. Lekár musí preto starostlivo zvážiť pomer medzi rizikom pre plod a prínosom pre matku. Voľnopredajný liek, ktorý môžete užívať bezpečne aj bez porady s lekárom aj keď ste tehotná či dojčiaca je homeopatický liek Rhinallergy (viď nižšie).

Bežné perorálne lieky proti alergii obsahujúce liečivá cetirizínloratadín a desloratadín (Zodac, Zyrtec, Claritine, Flonidan, Xyzal…) sú v sedem tabletových baleniach dostupné aj bez lekárskeho predpisu, avšak v prípade tehotných a dojčiacich žien sa užívajú len na odporúčanie lekára (gynekológ, alergológ).

RHINALLERGY tbl

  1. – homeopatický liek proti alergii
  2. – vhodný pre tehotné aj dojčiace ženy
  3. – pomáha pri pálení a slzení očí, výtoku z nosa, opuchu viečok, svrbení nosohltana a záchvatovitom kýchaní
  4. – tableta sa rozpúšťa v ústach 3 až 6 krát denne, so zlepšením zdravotného stavu predlžujte intervaly podávania

 

Liečba alergickej nádchy v tehotenstve

Pri alergickej nádche môžu tehotné i dojčiace ženy ako prevenciu i pri ťažkostiach používať spreje do nosa s obsahom morskej vody. Sú bezpečné a šetrné a nevzniká pri ich používaní návyk. Na základe rôznej koncentrácie solí rozlišujeme prípravky hypertonické a izotonické.

Hypertonické roztoky obsahujú väčšiu koncentráciu solí, znižujú opuch sliznice nosa, čím uvoľňujú upchaté dutiny a zmierňujú výtok. Podporujú aj činnosť riasinkového epitelu sliznice a odvádzanie nečistôt. Ich účinok nie je až taký výrazný ako u klasických nosových kvapiek, ale na rozdiel od nich sa môžu používať aj dlhodobo a sú podstatne šetrnejšie:

PHYSIOMER ALERGIA A NOSOVÉ DUTINY (sprej 135 ml))

QUIXX (sprej 30 ml) – sprej s mechanickým rozprašovačom

QUISS SOFT (sprej 30 ml) – obsahuje okrem hypertonického roztoku solí aj aloe vera na zvlhčenie sliznice

SINOMARIN ADULT  (sprej 125 ml)

 

Izotonické roztoky sú roztoky s nižšou koncentráciou solí (ich koncentrácia zodpovedá fyziologickému roztoku). Podporujú činnosť riasinkového epitelu, teda zlepšujú čistenie nosa, na rozdiel od hypertonických roztokov však nos neuvoľňujú. Používajú sa na čistenie a zvlhčenie nosovej sliznice, odvádzajú hlieny. Niektoré produkty sú obohatené o prídavné zložky, ktoré zlepšujú ich vlastnosti:

STERIMAR (sprej 50 ml)

STERIMAR ml Cu (sprej 50 ml) – morská voda s obsahom medi pri infekčnej nádche

STERIMAR Mn (sprej 50 ml) – morská voda s obsahom mangánu na prevenciu a podpornú liečbu alergickej nádchy

MAR PLUS (sprej 50 ml) – morská voda s obsahom dexpantenolu na regeneráciu suchej alebo poškodenej sliznice

PHYSIOMER GENTLE JET (sprej 135 ml)

ALIAMARE (sprej 100 ml) – morská voda s kyselinou hyalurónovou na zvlhčenie, regeneráciu a čistenie nosa, má aj náhradný nástavec na aplikáciu do ucha

Voľnopredajné kvapky a spreje do nosa s obsahom protialergických liečiv (Vibrocil, Sanorin analergin) sa u tehotných žien môžu používať len po konzultácii s lekárom (alergológ, gynekológ).

Okrem sprejov do nosa môžu tehotné a dojčiace ženy proti alergickej nádche užívať homeopatický liek proti CORYZALIA, ktorého užívanie je v tomto období bezpečné. Coryzalia sa obvykle užíva v dávke 1 obalená tableta každú hodinu od okamihu prvých prejavov choroby. V závislosti od zlepšenia stavu je možné intervaly predlžovať.

Ak sa alergológ rozhodne pre liečbu, uprednostňujú sa tzv. antihistaminiká 2. generácie cetirizín a loratidín (Zodac, Zyrtec, Claritine, Flonidan…), s ktorými už majú lekári dlhoročné skúsenosti. (Štúdia z roku 2007 prebiehajúca v Čechách nezistila významne zvýšený výskyt vrodených vývojových chýb u detí matiek, u ktorých sa alergická nádcha v tehotenstve liečila práve týmito liečivami.) Tieto informácie sú však stále nepostačujúce, a lekár musi brať do úvahy možné riziko, aj čo sa týka dojčiacich žien, nakoľko sa tieto liečivá dostávajú aj do materského mlieka. Skúsenosti s tzv. antihistaminikami 3. generácie – levocetirizín, desloratadín, rupatadín sú menšie, kedže tieto lieky sa na trhu používajú kratšie a nie sú k dispozícií žiadne klinické údaje o vystavení tehotných žien takýmto liečivám. Výber liečby závisí opäť od starostlivého uváženia lekára. Ak je nevyhnutná liečba kortikoidnými sprejmi do nosa, prednosť sa dáva liečivu budenosid.

Na čo netreba zabúdať

  1. – odstrániť z prostredia spúšťače alergie – alergény (roztoče,srsť, peľ, prach, stres…)
  1. – vhodná je klimatická liečba, ktorá zahŕňa pobyt vo vysokohorských a prímorských podmienkach – čistejšie ovzdušie s minimálnym výskytom alergénov a iných spúšťačov 
  1. Najdôležitejšie režimové opatrenie pre dieťa je prestať fajčiť!
  2. – aktívne či pasívne fajčenie dokázateľne zvyšuje rozvoj alergického ochorenia dieťaťa
  3. – fajčenie ženy v tehotenstve zvyšuje už v prvých dvoch rokoch veku dieťaťa riziko vzniku astmy
  4. – zákaz fajčenia platí počas celého tehotenstva a dojčenia

Súvisiace články:

Alergici, pozor na skríženú alergiu!

Liečba alergie

Nádcha v tehotenstve

Omega-3-kyseliny proti alergii

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana