Pri liečbe svalových kŕčov je najskôr nevyhnutné rozlíšiť o aký dru kŕčov ide. Pri primárnych kŕčoch, ktoré nie sú podmienené iným ochorením, sa lieči symptomaticky – potlačenie kŕčov, ich frekvencie a intenzity. V prípade sekundárnych kŕčov je terapia založená na liečbe základného ochorenia, ktoré svalové kŕče vyvoláva alebo odstránení, zmene alebo úprave dávkovania liekov (a návykových látok), ktoré sú zodpovedné za vznik kŕčov.
Z neliekových opatrení zvykne pri kŕči pomôcť natiahnutie svalu, ako prevencia je vhodný pravidelný strečing, masáže svalov či kúpele nôh – veľmi vhodná je magnéziová soľ (živá soľ), kedže magnézium (horčík) sa dobre vstrebáva aj cez kožu. Odporúčajú sa klasické vaňové kúpele 2-3x týždenne alebo zábaly, kedy sa gáza namočená do roztoku soli prikladá na konkrétne bolestivé miesto.
Prvou voľbou pri liečbe kŕčov sú obvykle magnéziové preparáty. Pri väčšine primárnych kŕčov je pravidelný príjem kvalitného horčíka na odstránenie kŕčov postačujúci. Horčík je vhodný aj pre tehotné ženy, ktoré tiež často trpia týmito ťažkosťami. Dôležité je, aby ste si vybrali správny liek alebo doplnok výživy s dobrou vstrebateľnosťou a biologickou dostupnosťou. Viac o magnéziu v článku Viete si vybrať kvalitný horčík?
Súčasne s horčíkom sa odporúča dopĺňať aj vitamíny skupiny B, pri kŕčoch najmä B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B6 (pyridoxín) a B12 (kobalamín). Nedostatok týchto vitamínov môže spôsobiť napr. dlhodobý stres, alkohol alebo niektoré lieky (napr. hormonálna antikoncepcia).
Spomenúť treba aj vitamín E, kde štúdie potvrdili, že pri dávke 400mg užívanej večer zmierňuje svalové kŕče, avšak frekvenciu nočných kŕčov pravdepodobne neovplyvňuje. Potvrdenie týchto skutočností si ešte vyžaduje ďaľšie štúdie.
V niektorých výživových doplnkoch na svalové kŕče, sa okrem horčíka, prípadne vitamínov B, nachádza aj draslík. Znížená hladina draslíka môže prispievať ku vzniku kŕčov. Draslík sa podieľa na fungovaní svalov, nervovej a srdcovocievnej sústavy a je v potrebnom množstve zastúpený v mnohých potravinách, ktoré denne konzumujeme (napr. banán, pomaranč, zemiaky). Jeho nedostatok sa môže objaviť pri hnačkách, vracaní, dehydratácií, alkoholizme, zvýšenom potení, užívaní niektorých liekov (diuretiká, lieky na tlak). Predávkovanie draslíkom je u zdravých ľudí málo pravdepodobné, ak však trpíte ochorením obličiek, arytmiou alebo vysokým krvným tlakom, treba sa o jeho užívaní poradiť s lekárom.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana