Počet pacientov s nešpecifickými príznakmi ako búšenie srdca, problémy so spánkom, silná únava, slabosť, nervozita, brnenie prstov alebo končatín, svalové kŕče stále narastá. Ak sú príznaky vážnejšie, alebo pretrvávajú dlhšie obdobie, pacienti často vystriedajú viacero špecialistov od kardiológov, internistov až po psychiatrov, konkrétna príčina ch problémov však zostáva neodhalená. U väčšiny týchto pacientov príde prvá nádej v podobe určenia diagnózy až po návšteve dobrého neurológa, ktorý stanoví diagnózu tetánie.
Čo je to tetánia alebo tetanický syndróm?
Tetánia je porucha nervovo-svalovej dráždivosti, kedy okrem iného dochádza k nekontrolovanej svalovej aktivite. Rozlišujeme dve formy, hyperventilačná tetánia a neurogénna tetánia, rozdiel v liečbe je však minimálny. Hyperventilačná tetánia je spôsobená zrýchleným a prehĺbeným dýchaním, ktoré je často prítomné pri strese alebo silnej bolesti , v dôsledku zníženého parciálneho tlaku oxidu uhličitého v krvi dochádza k zvýšenej dráždivosti nervových buniek. Hyperventilačná tetánia je okrem prítomnosti kŕčov často spojená aj s príznakmi ako pocit nedostatočného nádychu (čo núti pacienta ešte hlbšie dýchať a stav sa zhoršuje), pocit tlaku na hrudníku, zmätenosť, závrat a pod. Neurogénna tetánia je často spojená s úzkosťou, strachom alebo depresiou, ktoré môžu byť prítomné aj nezávisle od záchvatov.
Aké sú príznaky tetánie?
Príznaky tetanického syndrómu sú veľmi variabilné, bezprostredne neohrozujú život, avšak ich subjektívne vnímanie je natoľko vážne, že často vedie ľudí k záveru, že sa jedná o infarkt, alebo iný život ohrozujúci stav. Tetanický syndróm sa navyše najčastejšie vyskytuje u veľmi mladých (20-30 rokov, častejšie ženy ako muži) ľudí, ktorí sa väčšinou ešte nestretli s tak závažnými zdravotnými komplikáciami, čo u nich prirodzene vzbudzuje veľké obavy. K najčastejším príznakom tetánie patrí:
– kŕče svalstva najčastejšie v oblasti lýtok v noci, v okolí úst a sánky, tras, tŕpnutie alebo brnenie končatín, prstov alebo tváre
– tak na hrudníku, neschopnosť nadýchnuť sa
– úzkosť, strach, depresia, panika, neurasténia, poruchy spánku
– pocit „hrče“ v hrdle
– búšenie srdca, vysoký krvný tlak, srdcové arytmie
– nevoľnosť, závraty, poruchy rovnováhy
– únava, neschopnosť sústrediť sa, úplná strata energie
– migrény alebo tenzné bolesti hlavy
– kŕče v bruchu, bolesti brucha
– bolestivá menštruácia, predmenštruačný syndróm
Prečo vzniká tetánia?
Tetánia najčastejšie vzniká z nedostatku vápnika, horčíka, draslíka a prebytku fosfátov, čo môže byť zapríčinené ich zvýšenou spotrebou, zhoršenou kvalitou potravín, užívaním niektorých liekov alebo prítomnosťou iného ochorenia. Zistiť nedostatok jednotlivých minerálov je pomerne zložité, napr. pre správne zistenie nedostatku magnézia je potrebné vykonať stanovenie magnézia v sére (extracelulárny priestor), v erytrocytoch (intracelulárny priestor) a vylučovanie v moči za 24 hodín, aby bol výsledok smerodajný.
– hypokalcémia (nízka hladina vápnika v krvi) môže byť spôsobená zlým stravovaním (vylúčené zdroje vápnika zo stravy), ochorením, ktoré vedie z níženému vstrebávaniu minerálov (zápalové črevné choroby, nadužívanie preháňadiel, pankreatitídy..), nedostatkom vitamínu D (riadi metabolizmus vápnika, v dnešnej dobe je jeho nedostatok pomerne častý), hypoparatyreoidizmus (znížená funkcia prištítnych teliesok produkujúcich parathormón), nadmerné užívanie zinku, užívanie antikonvulzív (lieky proti kŕčom) a bisfosfonátov (lieky na osteoporózu) a v neposlednom rade nedostatok horčíka (dlhodobý nedostatok vedie k znižovaniu produkcie parathormónu, ktorý riadi hospodárenie s vápnikom). Kŕče z nedostatku kalcia však môžu vzniknúť, aj ak má pacient hladinu kalcia v krvi v norme. Pri hyperventilácii (nadmerné hlboké dýchanie napr. v dôsledku stresu) sa totiž znižuje hladina ionizovaného kalcia, čo je aktívna forma kalcia v krvi zodpovedná za jeho účinok a dochádza ku kŕčom.
– hypomagnezémia (nízka hladina horčíka v krvi) býva často spojená s chronickým stresom, kedy dochádza k zvýšenému vylučovaniu horčíka, alkoholizmom, nedostatkom horčíka v pôde a vode, čo má za následok znížený obsah horčíka v potravinách, cukrovkou, tyreotoxikózou (zvýšená činnosť štítnej žľazy), ochorením, ktoré vedie k zníženému vstrebávaniu minerálov (zápalové črevné choroby, nadužívanie preháňadiel, pankreatitídy..), užívaním diuretík (lieky na odvodnenie), kortikoidov, inhibítorov protónovej pumpy (lieky na žalúdočnú kyselinu) a srdcových glykozidov.
Liekom voľby mnohých neurológov v liečbe tetanického syndrómu je magnézium orotát, kde je horčík naviazaný na organickú kyselinu orotovú, s ktorou vykazuje synergický účinok (kyselina orotová má neuroprotektívne a antioxidačné vlastnosti). Magnézium orotát sa na našom trhu nachádza v lieku MAGNEROT.
– hypokalémia (nízka hladina draslíka) je spojená práve s hypomagnezémiou (hypomagnezémia sa často odhalí ak sa nasadí draslík a napriek tomu sú hladiny draslíka v krvi nízke), hnačkami, zvracaním, užívaním diuretík (lieky na odvodnenie) a alkalózou spojenou s hyperventiláciou.
Neliečená tetánia sa môže časom zhoršovať, pravdepodobne s prehlbujúcou sa nedostatočnosťou dôležitých minerálov a svoju úlohu určite zohráva aj stres a strach zo samotných záchvatov. Pokročilé tetanický syndróm môže vyústiť až do vzniku epilepsie.
Súvisiace články:
Vápnik – ako si pripraviť kalcium s najlepšou vstrebateľnosťou?
Ako a prečo si pripraviť magnéziové telové maslo
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana