„Prosím si ibuprofen, ale ten ružový, lebo iba ten zaberá.“
„Máte ibuprofen?…ale ten biely, ružový nechcem, z toho ma bolí žalúdok“
„Ibuprofen 600 je na predpis? Tak to si dám dva 400.“
Otázky, s ktorými sa stretáva každý lekárnik. Ako to teda s tými „ibáčmi“ je?
Ibuprofén je najznámejšie liečivo, ktoré sa používa na potlačenie miernej až stredne silnej bolesti či zníženie teploty a zápalu. Nájdeme ho v tablekách, želatínových kapsulách, čapíkoch, sirupoch, granuláte na rozpustenie ako aj v géloch a krémoch na vonkajšie použitie. V koncentráciách 200mg a 400mg je ibuprofen voľne dostupný v lekárni bez lekárskeho predpisu.
V čom sa „ibáče“ od seba odlišujú?
Ibuprofén sa pomerne zle rozpúšťa vo vode a v kyslom pH (ktoré je v žalúdku), čo výrazne spomaľuje jeho absorpciu (vstrebávanie). A práve rýchlosť absorpcie je rozhodujúci faktor, ktorý je zodpovedný za to ako rýchlo nám liek zaberie a je to zároveň hlavná veličina, ktorou sa jednotlivé lieky s obsahom ibuprofénu od seba odlišujú. Zrýchlenie procesu rozpúšťania a tým nástupu účinku dosahujú výrobcovia liekov rôzne. Najčastejšie ide o použitie lepšie rozpustnej galenickej formy napr. želatínových kapsúl ( Nurofen Rapid) alebo rozpustných foriem (Brufedol) – odpadá čas potrebný na rozpustenie pevných liekových foriem napr. tabliet. Ďalším spôsobom na dosiahnutie rýchlejšieho účinku je použitie soli ibuprofénovej kyseliny, ktorá má lepšiu rozpustnosť ako bežná kyselina. Na našom trhu je dostupný ibuprofén vo forme lyzínovej soli (Ibalgin Fast). Posledným spôsobom na zrýchlenie nástupu účinku je výber vhodných pomocných látok alebo zmena výrobneho procesu. Týmto sa môže pochváliť MIG 400 , ktorého tablety neobsahujú pomocnú látku mastenec a zlepšením procesu výroby dosiahli veľmi rýchly rozpad tabliet v žalúdku. Všeobecne sa rýchlejší nástup účinku ibuprofénu dosiahne pri podaní nalačno, ak však máte citlivý žalúdok, určite sa pred užitím najedzte a liek zapite mliekom.
Čo sa týka Nurofenu Rapid treba zvýšiť opatrnosť u ľudí, ktorí sú citliví na salicyláty (aspirin, acylpyrin), kedy môže vzácne spôsobiť alergické reakcie. Dôvodom je prítomnosť azofarbiva košenilová červeň(E124-ponceau 4R, ponsó).
Poznámka: V zahraničí sa nachádza ibuprofen aj vo forme ústneho spreju (RapiProfen), kedy sa jeho analgetický účinok prejaví už po 3-5 minútach.
Prečo je hlúposť dať si dva Ibalginy?
Ak si odmyslíme vredy, žalúdočné ťažkosti a všetky tie nepeknosti a nežiaduce účinky, o ktorých si prečítate v príbalovom letáčiku, tak hlúposť v užívaní dvoch ibalginov 400 (alebo iného ibuprofénu) naraz v prípade silnej bolesti spočíva v tom, že vám na ňu silnejšie nezaberie. Analgetický (protibolestivý) účinok ibuprofénu končí pri jednorázovej dávke 400mg (stropový efekt), vyššie dávky 600-800 netlmia intenzívnejšie bolesť ale využíva sa ich protizápalový účinok, najmä v liečbe reumatických ochorení. Takže ak vás bolí zub a ten Ibalgin 400 vám už nezaberá, tak si k nemu radšej dajte paralen. Vďačný vám bude zub aj žalúdok:-). Nikdy však nekombinuje súčasne ibuprofén s ďaľšími tzv. nesteroidnými antiflogistikami – Voltaren, Aspirin, Nalgesin, Acylpyrin atď.
Biely, ružový, žltý, červený dráždi žalúdok rovnako
Čo sa týka najčastejších nežiaducich účinkov ibuprofénu – žalúdočné ťažkosti, bolesti brucha, kŕče, hnačka či vredy, môžu si všetci výrobcovia podať ruky. Tieto ťažkosti nie sú spôsobené ružovým farbivom Ibalginu (farbivá obsahujú všetky ibuprofény), ale samotným liečivom a vyskytujú sa preto nie len po perorálnej (užitej ústami) ale aj po injekčnej či rektálnej (čapíky) aplikácii. Ibuprofén v akejkoľvek forme blokuje enzým COX, čo vedie k zníženiu hladiny prostaglandínov, ktoré majú gastroprotektívny účinok-chránia sliznicu žalúdka. Žalúdočné ťažkosti môže z malej časti spôsobovať aj lokálne (miestne) dráždenie žalúdka liečivom, vtedy majú význam práve rýchlo rozpustné a vstrebateľné formy ibuprofénu.
Čo ste o ibuproféne nevedeli?
Fakt, že dlhodobé užívanie ibuprofénu (1200mg denne) vedie ku vzniku vredov a zvyšuje riziko mozgovej mŕtvice a srdcovocevnych ochorení je dobre známy. Avšak u pacientov, ktorí užívali dlhohodobo ibuprofen boli zistené aj „žiaduce účinky“. Konkrétne sa zistilo, že užívanie ibuprofénu znižuje riziko vzniku a prejavov Parkinsonovej choroby o 30-40%. Pri dlhodobom užívaní nízkych dávok ibuprofén sa zaznamenal aj preventívny účinok pri vývoji Alzheimerovej choroby, dokonca niektorých nádorových ochorení (rakovina prsníka, prostaty, pľúc..). Potvrdenie týchto skutočností si však vyžaduje ešte mnohé štúdie a výskumy.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana