Ak by ste si mali vybrať jeden prípravok z lekárne, ktorý musíte mať doma, ktorý by to bol? Väčšina ľudí pravdepodobne okrem receptových liekov, ktoré užíva pravidelne, zvažuje Ibalgin alebo Paralen, prípadne niektorý z veľmi obľúbených nosných sprejov (prečítajte si viac o závislosti na nosných kvapkách). Pre mňa je to jednoduchá voľba, pretože mám rada osvedčené multifunkčné veci, ku ktorým jednoznačne patrí čajovníkový olej.
Čajovníkový alebo „tea tree“ olej je esenciálny olej získavaný z listov stromu Melaleuca alternifolia, ktorý má vďaka svojím vlastnostiam desiatky využití. V závislosti od zriedenia sa dá použiť na liečbu mnohých infekcií slizníc a kože, ako repelentný prípravok pre ľudí aj zvieratá, či ako ekologický čistiaci prostriedok v domácnosti. Napriek tomu, že je zväčša veľmi dobre tolerovaný, nesmie sa užívať vnútorne, pretože pri podaní ústami pôsobí toxicky a môže spôsobiť nevoľnosti, zvracanie, bolesti brucha, zmätenosť, halucinácie, poruchy funkcie červených krviniek a rôzne kožné prejavy v závislosti od požitej dávky. Popísaný je dokonca prípad upadnutia do kómy po požití 120ml čajovníkového oleja.
Aké sú účinky kvalitného čajovníkového oleja?
Tea tree olej patrí k najúčinnejším prírodným antiseptikám s účinkom proti baktériám, vírusom i hubám a zároveň má hojivý, mierne anestetický (znecitlivujúci) a epitelizačný účinok (podporuje tvorbu nových buniek kože a slizníc). Dokázaná je jeho účinnosť aj proti baktériám rezistentným na mnohé antibiotiká ako Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus alebo Escherichia coli, čo sa využíva pri hojení rán a lokálnych bakteriálnych infekciách. Účinnosť proti hubám ako Candida albicans, Candida glabrata, Malassezia furfur a Saccharomyces cerevisiae sa využíva na liečbu kožných a nechtových mykóz, lupín a napr. seboroickej dermatitídy. Protivírusový účinok, okrem iných napr. na vírus Herpes simplex umožňuje používanie čajovníkového oleja na všetky štádiá liečby herpesu, zároveň bol pozorovaný aj účinok proti niektorým protozoám ako Trichomonas vaginalis, ktorá spôsobuje infekcie pošvy. Používa sa takmer vždy zriedený, v 5 – 10% koncentrácii rozriedený vo vode, oleji alebo pridaný do masti, inak môže pôsobiť dráždivo, v nezriedenom stave sa môže aplikovať na nechty pri nechtovej mykóze alebo na bradavicu. Používa sa pri liečbe:
– herpesy a „kútiky“ nemusíte kupovať drahé krémy na herpesy a rozhodovať sa medzi kúpou antivirotického krému vhodného v skorých fázach výskytu herpesu alebo hojivého krému vhodného v neskorších štádiách, či antimykotických krémov na hojenie „kútikov“, okrem toho sa s úspechom používa aj na liečbu genitálneho herpesu
– mykózy používa sa vo forme kúpeľov, ako roztok alebo masť na potieranie infikovanej kože niekoľko krát denne v 25 – 50% zriedení, alebo nezriedený na nechty, oproti klasickým antimykotikám ho však treba používať dlhšiu dobu
– bradavice – viac v článku Prírodná liečba bradavíc
– bercové vredy a iné zle sa hojace rany – roztok čajovníkového oleja podporuje čistenie i hojenie rany, pôsobí mierne znecitlivujúco a antisepticky, preto sa dá použiť napr. aj na hojenie popálenín, hemoroidov a trhliniek na konečníku
– lupiny a seboroická dermatitída – jeho výborný účinok proti kvasinke Melassezia furfur sa využíva pri liečbe lupín, kedy sa môže pridať niekoľko kvapiek oleja do šampónu, napeniť a nechať pôsobiť niekoľko minút, pri liečbe seboroickej dermatitídy sa využíva okrem antimykotickej aktivity aj schopnosť znižovať tvorbu kožného mazu. Výborná je kombinácia jojobového oleja (áno, olej aj na mastnú pokožku, lebo pri pravidelnom používaní reguluje tvorbu mazu) a čajovníkového oleja v pomere 1:10 na liečbu neochlpených ložísk seboroickej dermatitídy.
– akné – pôsobí antisepticky a zmierňuje tvorbu mazu, odporúča sa preto najmä na povrchové, zapálené lézie
– afty, zápaly ďasien, zápach z úst, zapálené hrdlo, parodontóza – čajovníkový olej sa môže pridať do zubnej pasty, resp. rozriediť na roztok s vodou alebo olejom na výplach ústnej dutiny, kde znižuje zápal, bolestivosť a antimikrobiálnym účinkom pomáha aj pri redukcii zápachu z úst
– proti chrípke – tea tree olej je účinný aj na Infuenza vírusy, vyvolávajúce chrípku, preto je vhodné roztok čajovníkového oleja pri chrípke kloktať, vytierať nosové dutiny alebo inhalovať, veľmi dobré sú aj pastilky na cmúľanie s čajovníkovým olejom pri dráždivom kašli
– bolesti svalov, kĺbov – niekoľko kvapiek pridaných do masážnej emulzie alebo masti pomôže aj pri boľavých svaloch alebo kĺboch
– repelent – jeho aromatické vlastnosti odpudzujú bodavý hmyz, kliešte, vši a blchy, na prevenciu zavšivenia u detí sa môže zmiešať niekoľko kvapiek oleja so šampónom, musí sa však dať pozor, aby sa pena nedostala do očí. Rovnako sa postupuje aj pri príprave šampónu proti blchám pre psíkov. Proti kliešťom má však kratší efekt ako klasické repelenty.
– čistenie domácnosti – domácnosti s deťmi často vyhľadávajú ekologické a zdraviu nezávadné prostriedky na čistenie. Univerzálny čistič sa dá pripraviť zmiešaním jedného dielu octu, piatich dielov vody a 10 kvapiek čajovníkového oleja. Takýto prostriedok sa dá použiť na čistenie kuchyne, podlahy i okien s odmasťujúcim, odvápňujúcim a dezinfekčným účinkom.
– postrek rastlín – záhradkári ocenia čajovníkový olej ako účinný postrek proti rôznym plesňovým infekciám a bielym muškám produkujúcim lepkavú tekutinu na listoch a stonkách rastlín. Účinný a bezpečný postrek sa získa zmiešaním dvoch lyžíc oleja a dvoch šálok vody. Aplikuje sa na celú rastlinu každé tri dni. Niekoľko hodín po postreku by sa rastliny nemali vystavovať silnému slnečnému žiareniu, aby sa listy nespálili.
Ako si vybrať kvalitný čajovníkový olej?
Rovnako ako so všetkým, aj medzi 100% čajovníkovými olejmi existujú lepšie a horšie. Keďže väčšina výrobcov neudáva pôvod, ani spôsob extrakcie čajovníkového oleja, pri výbere by sme mali dávať pozor aspoň na to, ako je balený. Okrem toho, že vyberáme 100% čajovníkový olej, mal by byť balený v tmavých sklenených nádobkách, ideálne s kvapkadlom. Účinnosť čajovníkového oleja je podmienená obsahom terpinén-4-olu, ktorého koncentrácia sa v jednotlivých prípravkoch pohybuje od 10 – 40%, v závislosti od lokality pestovania, metód extrakcie, skladovania a iných vplyvov, preto sa aj účinnosť jednotlivých olejov od rôznych výrobcov môže líšiť. Terpinén je navyše citlivý na svetlo, vlhkosť a kyslík, ľahko sa rozkladá, preto by sa mal tea tree olej skladovať v tmavých dobre uzatvorených liekovkách, aby sa skladovaním neznižoval obsah terpinénu. Vystavenie svetlu navyše spôsobuje vznik cineolu, ktorý môže pôsobiť dráždivo. Čajovníkový olej farmaceutickej kvality by teda mal mať menej ako 3% cineolu a viac ako 37% terpinénu, väčšina výrobcov však tieto informácie neudáva. Veľa napovie aj cena, čajovníkový olej vysokej kvality musí mať aj trochu vyššiu cenu.
Ďalší problém s čajovníkovým olejom sú prípravky balené v plastových obaloch (takmer všetky šampóny, čistiace vody a pod.). Čajovníkový olej rozkladá plasty a adsorbuje sa na ich povrch, čo môže uvoľňovať niektoré látky z plastového obalu do produktu, alebo znižovať obsah oleja v prípravku. Tento jav je pravdepodobne zodpovedný aj za výsledok jednej štúdie z roku 2007, kedy bol pozorovaný rast prsníkov u chlapcov používajúcich prípravky s obsahom čajovníkového oleja, čo viedlo vedcov k záveru, že samotný čajovníkový olej má estrogénne účinky. Tento efekt mohol byť zapríčinený extrakciou látok u plastových obalov, ktoré sú známym zdrojom ftalátov – estrogénu podobných látok, prítomnosťou parabénov, alebo dimetylsulfoxidu. Hypotéza bola napokon viacerými štúdiami vyvrátená. Aj z tohto dôvodu je preto lepšie kupovať čistý čajovníkový olej v tmavých sklenených fľaškách a pripraviť si z neho konečný produkt (šampón, ústnu vodu, masť..) tesne pred použitím.
Súvisiace články:
Vitamíny proti chrípke – ktoré, koľko, ako?
Ako liečili mykózu naše staré mamy…
Ginkgo – výživový doplnok alebo účinný liek?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana