Liečba
Režimové opatrenia
Ochranné krémy a maste
Zásypy
Vedeli ste, že
Dobrý tip
Zaparený zadok u dojčiat vzniká kvôli mechanickému dráždeniu kože (ktorá je citlivejšia, tenšia a ľahšie prestupná pre mikrobiálnu infekciu ako u dospelých) plienkou v teplom a vlhkom prostredí (moč, stolica) bez dostatočného prístupu vzduchu. Koža je začervenaná, pálivá a neraz aj bolestivá na zadočku či genitáliach bábätka. Prítomné môžu byť aj drobné vyrážky. Zápal často komplikuje kandidóza – prítomnosť kvasinky Candida albicans ako ďaľši faktor vzniku plienkovej dermatitídy. Tu už koža nadobúda mokvavý charakter.
Liečba
Základom liečby sú režimové a preventívne opatrenia ako aj natieranie zadočka správnym a vhodným prípravkom.
Režimové opatrenia
- – dôležitý je výber správnej veľkosti plienky aby sa čo najviac zamedzilo jej treniu o pokožku
- – častá výmena plienok – zníženie vlhkosti kože
- – deti so suchou pokožkou alebo pokožkou náchylnou na kožné zmeny nemusíme kúpať každý deň, stačí 2-3x týždenne
- – vhodné je používať pracie prášky určené pre dojčatá a nepoužívať aviváž
- – dieťa nemusíme po kúpaní hneď zabaliť a obliecť ale nechať pri vhodnej teplote nezabalené
- – kúpel zbytočne nepredlžujeme, stačí 5-10 minúť, nepoužívame parfumované mydlá
- – po každom umytí zadočka a kúpeli natierame kožu ochranným krémom (viď nižšie)
Ochranné krémy a maste
RYBACIA MASŤ (Pasta cum olei jecoris aselli)
- – liečba a preventívne ošetrenie plienkovej dermatitídy
- – rybí olej je bohatý na vitamíny A a D3 a taktiež na nasýtené i nenasýtené mastné kyseliny;
- – vitamín A má ochranné účinky na epitel kože a sliznice, zvyšuje obranyschopnosť kože a zabraňuje vzniku a rozvoju zápalu, prítomný oxid zinočnatý má protizápalový účinok
- – vosk z ovčej vlny podporuje hojivé účinky rybieho oleja a oxidu zinočnatého a vytvára na zapálenej pokožke ochranný film.
SUDOCREM
- – Sudokrém je antiseptický ochranný krém vhodný pre deti k prevencii i liečbe zaparenín a plienkovej dermatitídy
- – obsahuje lanolín, ktorý ukľudňuje a zvláčňuje pokožku, ďalej oxid zinočnatý, ktorý má adstingenčný (sťahujúci) účinok, benzylalkohol znižuje bolesť a podráždenie a má tiež antibakterálne a antifungicídne vlastnosti
BEPANTHEN masť
- – Bepanthen® masť obsahuje dexpanthenol (provitamín B5), ktorý posilňuje prirodzené liečebné procesy, pôsobí protizápalovo a podporuje produkciu kolagénu a elastínu v kožných bunkách, ďalej obsahuje lanolín, ktorý vďaka svojej mastnej konzistencii vytvára na pokožke dlhodobo pôsobiacu ochrannú vrstvu
IMAZOL krémpasta
- – Imazol je vhodná voľba v prípade pridruženej kvasinkovej infekcie, obsahuje liečivo clotrimazol, ktorý pôsobí proti hubovým infekciím a zastavuje množenie niektorých baktérií.
- – lieková forma – pasta sa vyznačuje dobrou priľnavosťou a vysušujúcim efektom, preto je vhodná na liečbu mokvajúcich lézií
- – natiera sa 2 krát denne najlepšie ráno a večer po umytí a dôkladnom osušení postihnutých miest
ZINKOVÁ PASTA
- – zinková pasta je stará ale osvedčená liečba na zaparenú pokožku. Má regeneračný účinok a chráni pokožku pred pôsobením moču a stolice.
- – neodporúča sa používať ju veľmi dlho, lebo môže vysušovať pokožku.
Zásypy
Od používania zásypov sa ustupuje. Dôvodom je ich nepraktickosť, pretože sa nemajú aplikovať na vlhkú, výrazne podráždenú či olejom ošetrenú pokožku (pokožka pod zásypom nedýcha). Používajú sa skôr na absorbciu vlhkosti kožných záhybov. Ak sa rozhodnete pre zásyp, nezabudnite ho najskôr nasypať na ruku a až potom aplikovať na kožu dieťaťa, aby neprišlo k vdýchnutiu častíc zásypu dieťaťom.
AVIRIL zásyp
- – účinne chráni detskú pokožku, má mierny dezinfekčný účinok, obsahuje účinnú látku azulén, mierni bolestivosť a vysušuje
KLORANE zásyp
- – detský zásyp s výťažkom nechtíka lekárskeho absorbuje vlhkosť kožných záhybov, upokojuje lokálne podráždenie
Detské oleje (Aviril olej, Olivový olej) sa u plienkovej dermatitídy nezvyknú používať. Sú vhodné k masážam celého tela a na prvé dni po pôrode k odstráneniu odlupujúcej sa pokožky. S olejmi to netreba preháňať, lebo pri ich nadmernom používaní pozorujeme častejší výskyt tzv. potničiek.
Vedeli ste, že
Aktivované enzýmy v stolici sú zodpovedné za dráždivý potenciál stolice na detský zadoček. Keď je na koži prítomný moč a stolica, fekálna ureáza produkuje amoniak čo vedie k vzostupu pH. Tým sú aktivované ďaľšie enzýmy, ktoré priamo poškodzujú pokožku. U dojčených detí bol zistený nižší výskyt plienkovej dermatitídy, pretože ich stolica má nižšie pH a tým aj nižšiu aktivitu fekálnych proteáz.
Dobrý tip
Podobné prejavy ako plienková dermatitída majú aj iné detské ochorenia, potrebné je vedieť ich rozlíšiť, prípadne navštíviť pediatra, keď sa ťažkosti ani po dodržiavaní režimových či liečebných opatrení nezlepšujú.
Plienková dermatitída – na zadočku, nebýva lokalizovaná na záhyboch kože, základným prejavom je hladký splývajúci erytém (začervenanie), má premenlivý priebeh počas dňa, môže sa pridružiť kvasinková či bakteriálna infekcia.
Seboroická dermatitída (mliečna chrasta) – typické sú šupinky, ktoré sú žltkasté a mastné, dajú sa ľahko zlúpať, postihnuté môžu byť aj kožné záhyby, čelo, pokožka hlavy…
Atopická dermatitída (ekzém)– alergické ochorenie, lokalizácia lézii ako u plienkovej dermatitídy, ale veľmi často je súčasne prítomná aj na tvári a končatinách. Na rozdiel od predchádzajúcich ochorení, atopická dermatitída sa prejavuje výraznym svrbením – dieťa je nepokojné. Ak máte podozrenie na toto ochorenie, treba vyhľadať lekára.
…čítať viac o detských ochoreniach
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana