Celiakia

Prečo vzniká celiakia?

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje neschopnosťou čriev odburávať lepok (glutén). Lepok je bielkovina, ktorá sa nachádza v obilninách ako je pšenica, jačmeň, raž alebo ovos. U človeka, ktorý trpí neznášanlivosťou lepku, stačí aj malé množstvo potravy, ktorá obsahuje tento proteín, a dochádza k spusteniu imunitnej odpovede v tenkom čreve a zahájeniu chronického zápalu. Lepok nemá výživovú hodnotu – nie je v strave z tohto hľadiska potrebný, je však prítomný v mnohých potravinách kde plní funkciu spojiva – zabezpečuje lepivosť múky (dôležité pre pečenie chleba).

Problémom celiakie je, že veľmi málo celiatikov je skutočne diagnostikovaných.

Črevná stena človeka je pokrytá klkmi a mikroklkmi, ktoré sú schopné zväčšovať povrch čreva a tým pomáhať pri absorpcii živín. U človeka trpiaceho celiakiou je týchto klkov menej a sliznica čriev je zapálená. To je spôsobené práve  poruchou aktivity enzýmov, ktoré odburávajú lepok. Dochádza tak k vzniku toxických zložiek molekuly gluténu, ktoré sa hromadia v sliznici tenkého čreva a  tak ju poškodzujú. V dôsledku poškodenia a zníženia plochy sliznice čreva sa zhoršuje vstrebávanie živín (vitamíny, minerály, bielkoviny, tuky). Dôležitú úlohu tu zohráva aj samotný imunitný systém pacientov, ktorý proti gluténu a jeho zložkám reaguje tvorbou protilátok. Celiakiou trpia najmä geneticky predisponované osoby, t.z. ak sa vo vašej rodine nachádza pacient s týmto ochorením, máte až desaťnásobne vyššiu pravdepodobnosť, že budete trpieť touto chorobou.

Súvisiace články:

Liečba celiakie

Ako zistím či mám celiakiu?

Novinky v liečbe celiakie

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.