Akné patrí medzi časté kožné choroby postihujúce predovšetkým dospievajúcich a mladých ľudí – uvádza sa až 90%, rozdiel je však v intenzite a závažnosti ochorenia. Okolo 20. roku života ťažkosti vo väčšine prípadov ustupujú, niekedy pretrvávajú až do dospelosti (8-10%). Aj keď akné nepatrí medzi nebezpečné choroby, netreba ho podceňovať, pretože ovplyvňuje pacienta v psycho-sociálnej oblasti a neliečené ťažké formy akné môžu zanechať celoživotné jazvy. Zriedkavo môže byť akné aj sprievodným znakom iného ochorenia. Akné je v rukách odborníka (dermatológ) dobre liečiteľné ochorenie a moderné terapeutické postupy vedú vo väčšine prípadov k očakávaným výsledkom.
Akné patrí medzi multifaktoriálne ochorenia t.z. na jeho vzniku sa podieľa viacero faktorov. Ide o zápalové ochorenie, pre ktoré je typická nadmerná aktivita mazových žliaz, kedy maz nemôže voľne odtekať a do takto nahromadeného mazu prenikajú baktérie, následkom čoho dochádza k vzniku zápalu. Na vzniku akné sa tak podieľajú 4 najdôležitejšie procesy:
– Nadmerná produkcia kožného mazu – seborea
Kožný maz je najdôležitejši faktor celej mozaiky príčin aknózneho ochorenia. Tvorba mazu je závislá hlavne na hormonálnych vplyvoch a výrazne stúpa v puberte. Je spôsobená predovšetkým prevahou mužských pohlavných hormónov (androgény), ktoré stimulujú činnosť mazových žliaz. Maz je bohatý na lipidy a vytvára priaznivé podmienky pre premnoženie baktérií (Propionibacterium acnes). Voľné mastné kyseliny obsiahnuté v maze prispievajú svojím dráždivým pôsobením k vývoju zápalovej reakcie.
– Hyperkeratóza mazových žliazok
Dochádza k rozšíreniu vrsty zrohovatených kožných buniek v kanály vlasového folikulu – zúženie priesvitu kanála, vyprodukovaný maz nemôže voľne odtekať na povrch kože.
– Premnoženie baktérii Propionibacterium acnes
Bohatý obsah živín v kožnom maze je priaznivé prostredie pre množenie baktérií.
– Zápal
Premnožením bakterií (produkujúce enzým lipázu) dochádza k zápalu.
Určitú úlohu pri vzniku akné zohráva dedičnosť, na rozvoji ochorenia sa môže podieľať aj množstvo iných faktorov:
- Životospráva (o niektorých potravinách sa predpokladá že zhoršujú priebeh akné)…viac v článku Úprava jedálnička pri akné
- Stres a psychosomatické problémy môžu vyvolať zápal, ktorý vedie k vzniku aknóznych lézií alebo k zhoršeniu už existujúceho akné.
- Chemické látky – vazelína, minerálne oleje, decht.
- Niektorá kozmetika, najmä obsahujúca lanolín, vazelínu a lauryalkohol.
- Niektoré lieky môžu vyvolať tzv. akneiformné erupcie – steroidné hormóny, vitamín B12, jodidy, chloridy, niektoré antiepileptiká…
- Horúčkovité ochorenia s nadmerným potením
- Tráviace problémy
- – Nedostatočne preliečená bakteriálna alebo mykotická infekcia.
- Menštruačný cyklus, ktorý spôsobuje kolísanie hladín hormónov.
- Prítomnosť iného ochorenia, ktoré pacienta nemusí ani veľmi obťažovať, avšak prejavy akné sa zhoršujú – napr. zápalové ochorenie hrdla, nosa, ďasien, pokazené zuby; gynekologické zápalové problémy; žalúdočné vredy resp. prítomnosť Helicobacter pyroli (často akné lokalizované na brade), prípadne oslabená imunita…kvôli vylúčeniu spomínaných ochorení Vám kožný lekár už pri prvej návšteve odoberie krv – základné laboratórne vyšetrenie.
- U dospelých žien môže byť vzácne príčinou chronického akné sekundárna produkcia androgénnych hormónov (častokrát súvisiaca so stresom), ktorá sa prejavuje výskytom akné, zvýšenou tvorbou mazu (mastná pleť), poruchami menštruačného cyklu či väčším ochlpenim.
Prejavy akné sa líšia v závislosti od typu a závažnosti ochorenia. Pozorujeme ho najčastejšie na tvári, chrbte, hrudníku či ramenách (miesta s najvyšším výskytom/aktivitou mazových žliaz). Najľahšia forma je komedónové akné (acne comedonica) v podobe čiernych alebo bielych bodiek na povrchu kože – komedóny (uhry). Ďaľším typom sú papuly, ktoré vznikajú na mieste mikrokomedónu a prejavujú sa ako zapálané začervenané vyrážky. Pustuly sa vyvíjajú z papúl, sú hlbšie a zahnisané. Ťažkými formami akné sú noduly a cysty, čo sú hlboko uložené štruktúry, ktoré pretrvávajú až 8 týždňov (u cýst aj niekoľko rokov a nemajú sklon sa spontánne zahojiť) a často zanechávajú jazvy.
Základné rozdelenie klinických foriem akné
Acne comedonica – na koži prevládajú komedóny, najľahšia forma
Acne papulopustulosa – hodnotí sa v štyroch stupňoch podľa rozsahu postihnutia, zápalová forma akné, prítomné sú červené zapálené, neskôr hnisavé vyrážky
Acne conglobata alebo nodulocystica – najťažšie formy akné, splývajúce bolestivé červenofialové kožné vyrážky s hnisom, prítomné sú papuly, pustuly aj noduly, zanechávajú jazvy
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana