Bolesť kĺbov pri artróze

Injekčná terapia proti bolesti kĺbov

Tzv. intraartikulárna (aplikovaná do kĺbovej štrbiny) a periartikulárna (aplikovaná okolo kĺbu) liečba ochorení kĺbov zahŕňa viacero metód a spôsobov ako potláčať bolesť či zápal postihnutých kĺbov. Patrí výhradne do rúk lekára, ktorý liečbu zahajuje na základe posúdenia stavu ochorenia a u niektorých metód aj finančných možností pacienta, kedže niekedy ide o nové a pomerne drahé metódy.

Injekčná liečba glukokortikoidmi

Liečba kortikoidmi sa používa pri tzv. iritačnej synovitíde – zápale vnútrokĺbnej výstelky, pre ktorú je typický opuch, bolesť či výpotok. Terapia sa neordinuje štandardne a odporúčajú sa maximálne 3-4 injekcie do jedného kĺbu ročne, pretože injekcie majú nepriaznivý (katabolický – rozkladný) vplyv na kĺbovú chrupavku. Injekcie potláčajú bolesť, zápal, opuch kĺbov pri artróze či artritíde už v priebehu 2-4 hodín od aplikácie a ich účinok trvá 2-4 týždne. Používa sa najčastejšie betametazón (Diprophos inj.), metóda nie je finančne náročná.

 

Injekčná liečba hyaluronátom sodným

Hyalurónové injekcie sa aplikujú pri bolesti a obmedzenej pohyblivosti kĺbov (najmä kolenných), ktorá vznikla následkom degeneratívnych ochorení kĺbov (napr. artróza) alebo ako dôsledok úrazu. Základom liečby je podávanie hyaluronátu sodného, ktorý zvyšuje kvalitu kĺbovej tekutiny, premazáva kĺby, tlmí narázy, vďaka čomu dochádza k ústupu bolesti a lepšej pohyblivosti. Injekcie vpichuje lekár priamo do postihnutého kĺbu 3-5 krát v týždňových intervaloch, príčom samotný účinok pretrváva ešte niekoľko mesiacov po ukončení liečebného cyklu. Liečba sa podáva 1-2 krát ročne. Injekcie obsahujúce hyaluronát sodný (Synocrom, Hyaluron Hexal, Sinovial) sa dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu, kedy vychádza jedna injekcia na cca 30-45€. Lepšia alternatíva je dať si injkecie predpísať lekárovi (ortopéd, reumatológ, traumatológ) na lekársky poukaz, kedy Vám časť ceny hradí poisťovňa.

Poznámka: Injekcie sa nemôžu podávať u pacientov s príznakmi bakteriálneho zápalu kĺbov.

 

Fyziologická regulačná medicína

Fyziologické regulačná medicína (FRM) je spôsob liečby, ktorý je na našom trhu pomerne nový.  Na liečbu využíva biologicky aktívne molekuly, ktoré sú zhodné s tými, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele, kde kontrolujú a riadia množstvo fyziologických funkcií. Na liečbu bolesti a zlepšenie pohyblivosti kĺbov sú na našom trhu dostupné injekcie na základe kolagénu a rastlinných látok, doplnené tzv. collagen drug delivery system, ktorý zapezpečuje distribúciu kolagénu na miesto pôsobenia. Medzi výhody tejto liečby patrí, že sa skoro vôbec nevyskytujú nežiadúce účinky a pri tejto liečbe môžete súčasne užívať aj inú terapiu na liečbu artrózy (artritídy), kde sa predpokladá zosilnenie účinku a teda možnosť znížiť dávky liekov od bolesti. Nevýhodou je vysoká cena a vzhľadom na krátku dobu na trhu aj nedostatok lekárov, ktorí vo svojej praxi používajú túto metódu. Fyziologickej regulačnej medicíne sa venuje firma GUNA, konkrétne v liečbe kĺbových ťažkostí sa používajú lieky MD-KNEE, MD-HIP, MD-POLY či MD-SMALL JOINTS.

 

Liečba plazmou – metóda ACP

Medzi najnovšie metódy liečby pohybového ústrojenstva patrí injekčná aplikácia vlastnej upravenej krvnej plazmy, ktorá je obohatená o trombocyty a rastové faktory. Takto upravená plazma podporuje hojivé a regeneračné procesy pri poškodení pohybového ústrojenstva – kĺbových chrupaviek, svalov, šliach väzov či kože. Injekcie sa aplikujú do oblasti, kde je tkanivo poškodené. Uplatnenie nachádzajú pri poškodenej chrupavke, kde dochádza k zlepšeniu kĺbovej hybnosti a k zníženiu bolesti a ako podporná terapia pri zápale či natrhnutí väzov a šliach. ACP je finančne náročná metóda, ktorú si pacient hradí sám, jedna injekcia stojí približne 200 euro, pričom liečebný cyklus zahŕňa viacero injekcií.

 

                                                                    …čítať viac o Bolesti kĺbov

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.