Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.
Liečba závisí najmä od štádia vývoja osteoporózy, vo väčšine prípadov je indikovaná u žien po prekonaní zlomeniny spôsobenej osteoporózou a u BMD nižšom ako -2,5. U väčšiny pacientov sa začína s dopĺňaním vápnika a vitamínu D3, ak nie je možné dosiahnuť príjem 1000 – 1500mg vápnika denne. Podávanie vápnika je spojené s rizikom vzniku hyperkalciémie a nefrolitiázy, preto by sa pred dlhodobou suplementáciou mala vyšetriť hladina kalcia v sére a 24-hodinová kalciúria.
VIGANTOL kvapky – obsahujú vitamín D3, podávajú sa na lyžici spolu s tekutinou, najlepšie v mlieku (jedna kvapka = cca 500IU vitamín D), užívať sa môže raz denne, u pacientov so zlou compliance aj raz týždenne, alebo zriedkavejšie vo vyšších dávkach
ALPHA D3 kapsule – alfakalcidol, syntetický analóg vitamínu D3, zvýšuje intestinálnu absorpciu kalcia, znižuje sekrécie parathormónu. Užíva sa najlepšie večer po jedle.
KOMBI-KALZ 1000/800 gra – liek obsahuje vápnik a vitamín D vo forme granulátu, ktorý sa zamieša do pohára s vodou a vypije jedenkrát denne, najlepšie tesne po jedle.
CALTRATE600mg/400IU – kombinácia vápnika s vitamínom D, užíva sa 1-2xdenne s jedlom alebo tesne po ňom. Užívajú sa 1 – 2 tablety denne nezávisle od jedla.
CALTRATE PLUS – obsahuje vápnik (600mg), vitamín D3 (200IU), horčík, bór, zinok, meď a mangán. Užívajú sa 1 – 2 tablety denne nezávisle od jedla. Liek je aj voľnopredajný.
BIOMIN H – obsahuje vápnik, horčík, fosfor a iné stopové prvky z vaječnej škrupiny. Prášok sa pred užitím rozpustí v 100ml tekutiny (minerálnej vody, mlieku, kakau, džúse) a vypije. Pre lepšiu absorpciu by sa mal užiť pred jedlom. Liek je aj voľnopredajný.
Ďalej sa používajú lieky, ktoré spomaľujú odbúravanie kosti, tzv. inhibítory resorpcie. Brzdia odbúravanie kosti, pričom nezasahujú do jej novotvorby, čo má za následok nárast kostnej hmoty.
Pri postmenopauzálnej osteoporóze sa používali estrogény, ktoré kompenzovali zníženú hladinu ženských hormónov po prechode (viď. Menopauza). Ich podávanie malo význam skôr v prevencii, keď ešte neprišlo k výraznému poklesu kostnej hmoty, ale pacientka mala výskyt osteoporózy v rodine alebo prekonala predčasne menopauzu. Hormonálna substitučná liečba sa však už kvôli nepriaznivému pomeru rizika a benefitu v liečbe osteoporózy už nepoužíva. Podobným mechanizmom pôsobia aj tzv. selektívne modulátory estrogénových receptorov (RALOXIFEN TEVA). Sú to molekuly podobné estrogénom, ovplyvňujú však len vybrané estrogénové receptory, mali by teda vyvolávať menej nežiaducich účinkov (podávali sa napr. pacientkam po menopauze, u ktorých bol diagnostikovaný karcinóm prsníka, preto sa u nich nemôže podávať klasická hormonálna terapia).
Ďalšími molekulami ovplyvňujúcimi hustotu kostí sú bisfosfonáty. Taktiež spomaľujú odbúravanie kostí a tak znižujú riziko vzniku zlomenín. Sú jednými z najpoužívanejších liekov na liečbu osteoporózy. Podávajú ja perorálne (ústami) alebo injekčne, pri perorálnom užití sa musia podávať ráno nalačno, minimálne 30 minút pred jedlom, tablety sa musia prehltnúť vcelku a zapiť čistou vodou. Pacient by mal byť vo vzpriamenej polohe (sedieť alebo stáť) aspoň 60 minút po užití lieku. Perorálne formy môžu vyvolávať erózie pažeráka, preto je pri spomínanej anamnéze vhodnejšia intravenózna liečba. Užívajú sa raz týždenne alebo raz mesačne, v závislosti od typu molekuly. Pri liečbe bisfosfonátmi je treba užívať aj kalcium.
Počas liečby bisfosfonátmi je nevyhnutné dodržiavať ústnu hygienu a nahlásiť lekárovi akýkoľvek problém v ústnej dutine(kývajúci sa zub, opuch, bolesť). Sledovať sa musí zároveň akákoľvek bolesť v stehnách, bedrách alebo slabinách kvôli zvýšenému riziku vzniku atypickej zlomeniny stehnovej kosti.
OSSICA, BONVIVA, KYSELINA IBADRÓNOVÁ (ibadronát) – sa užívajú raz mesačne
RISENDROS, ACTONEL, NORIFAZ, FOSAMAX(rizedronát, alendronát) – sa užívajú raz týždenne
Kalcitonín je telu vlastná látka hormonálnej povahy, ktorá zabraňuje úbytku kostnej hmoty, aktivuje bunky zodpovedné za tvorbu kosti, zlepšuje pohyblivosť pacienta a má analgetický účinok (proti bolesti), nemá však preukázateľný vplyv na zníženie počtu zlomenín. Najúčinnejší je lososí kalcitonín. Spolu s kalcitonínom by mal byť podávaný aj vápnik, avšak s odstupom 4 hodín po aplikácii kalcitonínu. Mal by byť podávaný len krátkodobo (2 – 4 týždne) kvôli zvýšenému riziku vzniku nádorových ochorení po jeho dlhodobom podávaní.
TONOCALCIN, MIACALCIC NASAL (kalcitonín) – spreje určené na nosovú inhaláciu, aplikujú sa raz denne v rovnakom čase do jednej nosovej dierky, po stlačení je treba aerosiperziu vdýchnuť. Nosné dierky je pri aplikácii treba striedať, ak pacient užíva aj iné lieky aplikované nosom, treba s podaním počkať aspoň jednu hodinu od podania kalcitonínu.
Flouoridy sa používajú na stimuláciu novotvorby kostí, od ich použitia sa však v súčasnej dobe upúšťa.
PROTELOS (Stroncium ranelát) je liečivo používané na liečbu závažnej osteoporózy u žien po menopauze a u dospelých mužov s vysokým rizikom zlomenín, pre ktorých nie sú možné iné alternatívne liečby. Účinkuje znižovaním rozkladu kosti a stimulovaním obnovy kosti, a tým znižuje riziko zlomenín. Užíva sa s dostatočným odstupom od jedla (2 hodiny po jedle), vzhľadom na pomalú absorpciu na noc. Liečba liekom Protelos by mala byť kombinovaná s podávaním vápnika a vitamínu D. Liečba je kontraindukovaná u pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami ako ischemická choroba srdca a nekontrolovaná hypertenzia, po prekonanej tromboembólii a u imobilných pacientov.
Ak vyššie uvedená liečba nemá dostatočný efekt, nie je možné ju z nejakých dôvodov absolvovať alebo má pacient osteoporózu v pokročilom štádiu, používajú sa monoklonálne protilátky, teda látky bielkovinovej povahy, ktoré priamo zasahujú do regulácie tvorby kostnej hmoty. Liečba je však pomerne drahá a jej nežiaduce účinky a dlhodobé následky ešte nie sú dostatočne zmapované. O jej použití rozhoduje výlučne lekár.
PROLIA – injekcia s obsahom látky denosumab (monoklonálna protilátka), aplikuje sa raz za 6 mesiacov pod kožu, pri liečbe musia byť dostatočné hladiny kalcia v krvi (ak nie sú, treba podávať vápnik s vitamínom D) a dôsledne praktizovaná ústna hygiena.
Na stimuláciu novotvorby kostí sa používajú anaboliká. Predpisované sú napr. pri osteoporóze vyvolanej liečbou kortikoidmi. Nesmú sa však používať pri niektorých onkologických ochoreniach, v období rastu, hypertenzii, cukrovke, ťažkom poškodení obličiek a migréne. Podávajú sa injekčným perom raz denne, po dobu maximálne 18 mesiacov. Majú aj pomerne veľa nežiaducich účinkov.
FORSTEO – injekcie s účinnou látkou teriparatid. Maximálna doba liečby je 24 mesiacov, liečba sa u jedného pacienta nemá opakovať.
Súvisiace články:
Prevencia a liečba osteoporózy
Príčiny a príznaky osteoporózy
Vápnik – ako si pripraviť kalcium s najlepšou vstrebateľnosťou?
Krásne opálenie neznamená dostatok vitamínu D?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana