Bolesť hlavy, migréna

Prevencia a liečba bolesti hlavy

Ako predchádzať bolestiam hlavy?

Prevencia spočíva v odhalení spúšťačov bolesti hlavy. Je to o to zložitejšie, že bolesť hlavy sa môže objaviť niekoľko hodín až niekoľko dní po vystavení sa spúšťačom. Bolesť sa taktiež nemusí dostaviť po každom strete s týmito podnetmi.

Pri migrénach sa odporúča zaviesť si denník, kde sa zaznamenáva, čo pacient robil, jedol alebo cítil 1-2 dni pred záchvatom migrény. Z obsiahlejších poznámok sa často dá odhaliť príčína.

Základné aktivity smerujúce k zníženiu frekvecie migrenóznych záchvatov spočívajú v nasledovných opatreniach:
– pravidelný neprerušovaný spánok
– navšťíviť imunológa, ktorý po vyšetrení odhalí prípadné alergie na potraviny, ktorým sa treba vyhýbať
– nepiť veľké množstvá alkoholu, kofeínových nápojov, vyhýbať sa „light“ výrobkom a polotovarom
– nehladovať, jesť v pravidelných intervaloch
– dodržiavať pitný režim, pri bolesti hlavy zapríčinenej dehydratáciou pomôže vypiť naraz pol litra až liter vody
– prestať fajčiť a vyhýbať sa aj zafajčeným priestorom
– naučiť sa zvládať stres, napr. rôznymi relaxačnými technikami alebo jógou
– obmedziť príjem stravy bohatej na tuky, soľ a jednoduché cukry
– pravidelná fyzická aktivita pomáha odbúrať stres a môže znížíť frekvenciu záchvatov
– odsledovať vlastné potravinové spúšťače a pokúsiť sa obmedziť alebo vylúčiť ich konzumáciu
– pravidelne dopĺňat vitamíny a minerály, obzvlášť vitamíny B (najmä riboflavín), vitamín C,D a horčík

Liečba bolesti hlavy

Informácie v článku “Migréna, alebo obyčajná bolesť hlavy?” by mali viesť k približnej orientácii o aký typ bolesti sa jedná. Na základe toho je možné zvoliť správnu liečbu. Vždy je treba sa pred liečbou poradiť s lekárom, ktorý vylúči prítomnosť iného ochorenia a určí najvhodnejšiu liečbu.

Lieky viazané na lekársky predpis

 

Voľnopredajné lieky

Pri tenzných bolestiach hlavy väčšinou zaberajú klasické analgetiká ako paracetamol (PARALEN) v dávke 750-1000 mg alebo v kombinácii s látkami, ktoré zosilňujú jeho účinnosť, napr. s kofeínom (PANADOL EXTRA), s kofeínom a kodeínom (PANADOL ULTRA) alebo protizápalové látky ako ibuprofen (IBALGIN, MIG-400), dlhšie pôsobiaci naproxen (NALGESIN S) alebo kyselina acetylsalicilová (ACYLPYRIN). Protizápalové látky by sa mali užiť hneď na začiatku bolesti, nemali by sa bez dohľadu lekára užívať dlhodobo, pretože môžu spôsobiť vznik žalúdočných vredov. Pri problémoch so žalúdkom je najvhodnejšie podávanie analgetík obsahujúcich paracetamol.

…čitať viac o Ibuproféne

 

Časté užívanie analgetík ale môže viesť k vzniku závislosti alebo zdravotným ťažkostiam ako sú žalúdočné vredy, pálenie záhy, hnačka, atď. Nebezpečné je najmä nedodržiavanie dávkovania alebo kombinovanie jednotlivých preparátov. Ak je nevyhnutné lieky kombinovať, vždy sa poraďte s lekárnikom alebo lekárom! Mnohé lieky od bolesti obsahujú rovnaké alebo podobne pôsobiace liečivá a tak sa ľahko stane, že dôjde k predávkovaniu. Z tohto hladiska sú nebezpečné najmä kombinované preparáty paracetamolu s kofeínom alebo kodeínom a acetylsalicylová kyselina.

Pri tomto type bolesti často zaberajú aj myorelaxanciá (látky uvolňujúce svalstvo), napr. guajfenezín (GUAJACURAN), aj v kombinácii s paracetamolom a kofeínom (ATARALGIN).

Pri častej bolesti, najmä u žien trpiacich úzkosťou je vhodné zvážiť podávanie antidepresív.

Pri migréne môžu pomôcť lieky proti bolesti a zápalu, ktoré sa používajú aj pri tenznej bolesti hlavy (spomínané vyššie). Keď ale tieto lieky nezaberajú, alebo ich účinok nie je dostačujúci, je nevyhnutné vyhladať lekára, aby určil, ktorá liečba je najvhodnejšia.

Ako doplnková liečba migrény pri problémoch s nevolnosťou a zvracaním sa používa zázvor.

 

 …čítať viac o bolesti hlavy a migréne

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.