Bolesť hlavy, migréna

Domáca liečba bolesti hlavy

Na úľavu od bolesti sa používajú balzamy alebo oleje s obsahom levandule, mäty alebo eukalyptu, vhodné sú na masáže chrbtice, krčného svalstva a na vtieranie do oblasti spánkov.

Z rastlín na vnútorné užívanie Vám môže pomôcť ginkgo dvojlaločné, zázvor, rimbaba, mučenka a deväťsil lekársky. Pri nevoľnosti pomôže taktiež zázvor (čerstvý alebo silný čaj zo sušeného zázvoru).

Dobré tipy:

Pri migréne pomáha studený obklad na čelo, paradoxne káva a spánok na tichom, tmavom mieste (spánok v úplnej tme a tichu stimuluje tvorbu melatonínu – jeden z najúčinnejších antioxidantov).

Osvedčeným tipom je ponoriť ruky alebo nohy do horúcej vody, čo rozšíří cievy v končatinách, krv sa presunie do rozšírených ciev a tak sa mierne uvolní tlak v hlave.

Vyskúšajte ampule s obsahom horčíka a vitamínu B6 (MAGNE B6). Znižujú nervovú dráždivosť a môžu uľaviť od niektorých typov bolesti hlavy.

Niektoré štúdie zistili pozitívny vplyv pravidelného užívania koenzýmu Q10 na zníženie frekvencie migrenózních záchvatov. Štúdie boli robené s pomerne vysokými dennými dávkami (asi 150mg denne), výsledkom však bolo zníženie počtu záchvatov migrény až o 50%. Koenzým je pre telo najlepšie využitelný v redukovanej alebo teda neoxidovanej forme, ako ubichinol (bežne dostupné výživové doplnky väčšinou obsahujú ubichinón, čiže oxidovanú dormu ubichinolu, ktorá sa v organizme musí enzýmami spracovať, aby bola účinná, s vekom však niektprým jedincom tieto enzýmy ubúdajú a preto je u nich podávanie ubichonónu málo účinné).

Zdroj: Rozen, TD, Oshinsky, ML, Gebeline, CA, Bradley, KC, Young, WB, Shechter, AL & Silberstein, SD. “Open label trial of coenzyme Q10 as a migraine preventive.” Cephalalgia 22 (2) 137-141, 2002[1]

 

…čítať viac o bolesti hlavy a migréne

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.