Prevencia, imunita, alergia

Imunita detí

Imunitný systém detí je v porovnaní s dospelým človekom nezrelý, postupne sa stretáva s rôznorodými mikroorganizmami a baktériami, čo vedie k podstatne vyššej frekvencii infekcií. Podľa epidemiologických štúdií prekonajú jedno až trojročné zdravé deti v priemere 5-6 infekcií ročne, no u 10-12 ročných detí tento počet klesá len na 2-3 infekcie ročne – ich imunitný systém je zrelší.

Pri vývoji imunitného systému ma nezastupiteľnú úlohu dojčenie, čoho dôkazom je množstvo štúdii, ktoré potvrdzujú vyšší výskyt alergií u detí, ktoré neboli dojčené. Ďalším dôležitým faktorom je črevná mikroflóra dieťaťa – proces osídľovania čreva „priateľskými baktériami“ – probiotické kultúry. Bifidobaktérie, ktorých výrazne osídľovanie sa u dojčených detí uskutočňuje do 5. dňa po pôrode, plnia významnú ochrannú funkciu proti škodlivým mikroorganizmom a sú dôležité pri dozrievaní čreva. Spomenuté faktory prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému dieťaťa.

Počet detí s alergickými ochoreniami a nedostatočnou imunitou stále stúpa. Prudký nárast alergií a oslabenej imunity dávajú momentálne odborníci do súvisu s očkovaním, zlepšením hygienických podmienok a častým užívaním antibiotík (narúšanie črevnej mikroflóry). Trávime priveľa času v uzavretých miestnostiach, nie v prírode; neprichádzame do kontaktu so zvieratami, rastlinami, zeminou tak často ako v minulosti. Používame antibakteriálne mydlá, dýchame filtrovaný vzduch. Vysledok? Deti sa rodia do “sterilného prostredia”. Ich imunitný systém sa nemá na čom učiť a trénovať. V dôsledku toho je nedostatok stimulačných signálov určitých mikroorganizmov, ktoré sú veľmi potrebné pre fyziologický vývoj a správne  dozrievanie imunitného systému. Je to zároveň aj  dôvod prečo telo považuje aj prirodzené látky z prostredia za cudzorodé (cudie-škodlivé) a bráni sa tvorbou protilátok – vznik alergií.

Na posilnenie imunity či prevenciu ochorení sa používa množstvo liekov a výživových doplnkov. (Viac v článku Ako podporiť imunitu u detí?.) Ak máte u dieťaťa podozrenie na alergiu (ekzém, alergická nádcha, astma, alergia na kravské mlieko či potraviny) treba navštíviť lekára, samoliečba je vhodná len ako doplnková terapia. Liečba častých, opakovaných infekcií či oslabenej imunity závisí od druhu a závažnosti ochorenia, rozhoduje o nej lekár – pediater, imunológ.

 

                                          …čitať viac o Imunite detí

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana