Mliečna chrasta u detí

Čo je mliečna chrasta?

Seboroická dermatitída (SD), alebo ľudovo nazývaná mliečna chrasta, je zápalové ochorenie kože detí aj dospelých, ktorého priebeh a prejavy sa medzi jednotlivými pacientami môžu líšiť a do veľkej miery závisí na veku postihnutého. Patrí medzi ekzémové ochorenia, ale nemá alergický podklad. U dojčiat sa vyskytuje v priebehu prvých troch mesiacoch života, pripadne až do 1,5 roka.V puberte či dospelosti sa môže stav opäť zhoršiť. Ochorenie postihuje oblasti s najvyššou hustotou mazových žliaz (tvár, vlasatá časť, temeno hlavy, hrudník, kožné záhyby), viac mužov ako ženy.

Presné príčina ochorenia nie je známa. Pri vývoji mliečnej chrasty sa predpokladá vplyv viacerých faktorov:

  1. – Porucha rovnováhy medzi medzi kvasinkami rodu Malassezia a ich hostiteľom. Napriek tomu, že tieto kvasinky sú bežná súčasť normálnej mikroflóry kože, predpokladá sa, že pri premnožení sa podieľajú na vzniku ochorenia.
  2. – Zvýšená produkcia kožného mazu. Ochorenie sa vyskytuje najmä v období najvyššej aktivity mazových žliaz (dojčatá, puberťáci) a postihuje oblasti s najvyššou hustotou mazových žliaz. Paradoxne SD sa vyskytuje aj u pacientov, u ktorých nedochádza k nadprodukcii  kožného mazu.
  3. – Individuálna vnímavosť na dráždivé faktory. U osôb s predispozíciou na vznich ochorenia pozorujeme vyššiu vnímavosť (reakcie) na dráždivé pôsobenie nenasýtených mastných kyselín v kožnom maze.
  4. Ochorenie ovplyvňujú aj stravovacie návyky či stres

Ako sa prejavuje seboroická dermatitída

Pre mlečnu chrastu sú typické žltohnedé až žltošedé šupinky, obvykle bez zápalového začervenania. Na tvári mávajú charakter svetločervených ostro ohraničených a mierne sa odlupujúcich ložísk. Ložiská nezvyknú mokvať, okrem prípadov keď sa pridruží bakteriálna (St. aureus, Ps. aeruginosa) alebo mykotická (Candida albicans) infekcia.

Do určitej miery závisia prejavy SD od veku pacienta. U detí  je lokalizovaná najmä vo vlasatej časti hlavy, postihovať môže aj podpazuše či kožné záhyby v plienkovej oblasti. Žltohnedé šupiny sa môžu priliepať na vlásky a kožu a vytvárajú  nánosy mastných šupín a krusty, objaviť sa môže mokvanie. Zvykne postihovať dobre živené (skôr dojčené) deti, často so sklonom k nadváhe. Vo väčšine prípadov SD u dojčiat spontánne ustúpi.

Ďaľšou typickou črtou seboroickej dermatitídy je závislosť na klimatických podmienkach.- zlepšenie stavu v lete, pri mori, vrchol zhoršenia stavu je v zimných mesiacoch.

 V dospelosti sa SD vyskytuje jednak vo vlasatej časti hlavy, ale často aj na tvári – v obočí, pod nosom, za ušnými lalokmi…postihovať môže rôzne časti tela. Ložiská bývajú ostro ohraničené, nepravidelného tvaru, mierne začervenané, pokryté žltkastými šupinkami. Mokvanie a krusty sa vyskytujú omnoho zriedkavejšie ako v prípade dojčiat.

Ako rozlíšiť ekzém od seboroickej dermatitídy:

Atopická dermatitída (ekzém)

  1. – obvykle sa objavuje u dojčiat po 3. mesiaci života
  2. – sprevádza ho silné svrbenie
  3. – objavuje sa skôr u nedojčených detí s rodinnou anamnézou (výskyt alergie, ekzému v rodine)
  4. – prejavuje sa ako ostro ohraničené začervenanie, suchá koža a výsev papulovezikúl u dojčiat najmä na lícach, krku a vnútornej strane končatín

Seboroická dermatitída

  1. – obvykle sa objavuje u dojčiat do 3. mesiaca života
  2. – nezvykne sa vyskytovať výrazné svrbenie
  3. – nesúvisí s rodinnou anamnézou (nezávisle od výskytu alergických ochorení v rodine).
  4. – žltohnedé šupiny sa tvoria  najmä na temene hlavy vo vlasoch a postupne sa zvyknú šíriť na čelo a do obočia

 

Liečba mliečnej chrasty u detí

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana