Najlepšou a najúčinejšou prevenciou alergie je výlučné dojčenie do 6. mesiaca veku dieťaťa. V súčastnosti sa odhaduje že až 30% detí trpí alergiou. V dojčenskom veku sú najčastejšie potravinové alergie ( 8% dojčiat). Prvý dôležitý alergén, s ktorým príchádadza do kontaktu imunitný systém dieťaťa, je bielkovina kravského mlieka. Alergia na bielkovinu kravského mlieka sa vyskytuje u 2-5% dojčiat. Potravinová alergia v dojčenskom veku zvyšuje pravdepodobnosť vzniku iných, častokrát závažnejších druhov alergií v neskoršom veku, napr. alergickej nádchy alebo astmy. Pozitívnou správou je, že alergia na bielkovinu kravského mlieka zvykne vo väčšine prípadov ustupovať v batoľacom alebo predškolskom veku sama.
Ako sa prejavuje alergia v dojčenskom veku?
Najčastejšie sa alergia prejavuje kožnými a tráviacimi ťažkosťami, alebo aj ich kombináciou. Z kožných prejavov ide najmä o atopický ekzém, začervenanie, žihľavku, dermatitídu či opuchnuté ústa. Z tráviacich ťažkostí sa môže vyskytnúť hnačka, zápcha, vracanie a koliky. Občas sa môžu pridružiť aj problémy s dýchaním, poruchy spánku, nepokoj či neprospievanie (tu treba bezpodmienečne navštíviť pediatra).
Čo robiť ak mám podozrenie na alergiu?
Vyššie spomenuté príznaky nemusia byť príznakom alergie, väčšina z nich občas potrápi každé bábätko. Ak však máte podozrenie na alergiu, treba navštíviť pediatra, ktorý Vám pri podozrení môže odporučiť tzv. eliminačný test – vylúčenie bielkoviny zo stravy. Pokiaľ ide o alergiu na bielkovinu kravského mlieka, do pár dní by mali príznaky ustupovať.
Ak sa v rodine nachádza potravinová alergia, je na mieste aj u výhradne dojčeného dieťaťa výlúčiť potraviny s vyšším alergénnym potenciálom zo stravy dojčiacej matky. Niektorí odborníci odporúčajú u žien s rizikom atopie, úplne vylúčiť mliečne výrobky z výživy matky.
Ako sme už spomínali vyššie, najlepšia prevencia alergie je dojčenie. Pokiaľ dojčenie nie je možné nachádzajú sa na trhu mlieka, ktoré sú špeciálne vyvinuté práve pre detičky so zvýšeným rizikom vzniku alergie (HA mlieka) alebo pre detičky s potvrdenou alergiou na bielkovinu kravského mlieka (Nutrilon Allergy care, Nestlé Althéra)
Poznámka: V prevencii ani v liečbe alergie na bielkovinu kravského mlieka sa nepoužíva sójové mlieko (výnimkou je aj súčasná intolerancia laktózy) ani ostatné typy živočíšnych mliek (kozie, ovčie), kedže bielkoviny týchto mliek majú porovnateľný alergénny potenciál s bielkovinou kravského mlieka (často ide o navzájom skríženú alergiu).
Hypoalergénna dojčenská výživa
Hypoalegénna výživa je určená pre dojčatá, u ktorých sa u oboch rodičov alebo jedného rodiča a jedného súrodenca vyskytuje alergia. Pravdepodobnosť vzniku alergie u takýchto detí je 60-70%. Slúži ako prevencia alergie, pri potvrdenej alergii na bielkovinu kravského mlieka sa nepodáva. Podporuje postupné zvykanie si detského organizmu na obsah mliečnych bielkovín a bielkovín v potrave všeobecne (tzv. orálna tolerancia). Zníženie alergénneho potenciálu takýcho mliek sa dosahuje čiastočnou hydrolýzou (štiepením) bielkoviny na menšie fragmenty, pričom nutričná hodnota (aminikyseliny) zostáva zachovaná. Takéto mlieka majú optoti klasickej dojčenskej výžive trochu horkejšiu chuť. Všeobecne je najideálnešie keď je dojčenská výživa podávaná preventívne mierou svojej hydrolýzy bielkovín ešte schopná vyvolať nižšií výskyt alergických reakcií, ale je ešte zároveň schopná navodiť toleranciu pre ďaľší život .
Hypoalergénne mlieka sú označená ako HA mlieka a môže Vám ich predpísať aj Váš pediater, kedy časť ceny za výživu hradí poistovňa.
Výživa pri alergii na bielkovinu kravského mlieka (ABKM)
Ak vam lekár potvrdí ABKM, základným liečebným opatrením je vylúčenie mlieka zo stravy dieťaťa. Toto možno dosiahnúť hydrolýzou-rozštiepením bielkovín kravského mlieka. Zatiaľ čo u vyššie spomínaných HA mliek ide o parciálnu (čiastočnú) hydrolýzu, pri ABKM sú bielkoviny rozštiepené úplne na tzv. extenzívne hydrolyzáty alebo čisté aminokyselinové prípravky, ktoré neobsahujú žiadne alergizujúce bielkoviny a nevyvolávajú tak alergiu. Nie sú vhodné na preventívne použitie, len pri lekárom potvrdenej ABKM.
Vylúčenie mliečnej bielkoviny zo stravy predstavuje pre dieťa nedostatočný prísun vápnika, preto je dôležité zvážiť, či ide skutočne o alergiu. Ak áno, treba zvoliť zloženie potravy tak, aby bola bohatá na vápnik
V batoľacom veku je možné pod dohľadom lekára podstúpiť tzv. reexpozičné testy, kedy sa bielkoviny kravského mlieka znovu zavádzajú do stravy, keďže vo väčšine prípadov ide len o prechodný problém, ktorý vekom ustupuje.
Ak dojčenie nie je možné, pri potvrdenej ABKM sú dostupné v lekárni mlieka ktoré sú označené ako Allergy Care. Ich chuť je v porovnaní s bežnou výživou mierne horkastá, čo je spôsobené obsahom hydrolyzovanej bielkoviny
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana