Zápal močových ciest

Liečba zápalu močových ciest

Pri liečbe akútnej infekcie je dôležité piť dostatočné množstvo tekutín, aby bolo močenie čo najčastejšie. Vylúčiť by sa mal alkohol, káva, pikantné jedlá a cigarety, nakoľko dráždia močový mechúr. Spodná bielizeň by mala byť bavlnená a oblečenie by nemalo byť príliš tesné (vlhko a teplo podporuje rozmnožovanie patogénov).

Lieky viazané na lekársky predpis
Voľnopredajné lieky

Zápal močových ciest sa zvyčajne nezaobíde bez návštevy lekára a nasadenia antibiotickej liečby, najmä ak sa vyskytujú príznaky ako bolesť pri močení, horúčka alebo krv v moči. Na zmiernenie ťažkostí pri infekcii sa liečba často dopĺňa liekmi, ktoré tlmia bolesť a zápal, veľmi vhodný je ibuprofen (IBALGIN, NUROFEN, MIG 400), ktorý uľaví rýchlo od akútnej bolesti, prípadne spazmolytiká (uvoľňujú kŕče hladkého svalstva močových ciest) ako BUSCOPAN a NO-SPA.
Prírodná liečba

Na liečbu ale aj prevenciu infekcií pôsobia veľmi efektívne najmä brusnice, ktoré sú súčasťou takmer každého výživového doplnku na liečbu močových ciest. Často bývajú v kombinácii aj s inými prírodnými extraktmi (žihlava, medvedica, praslička..), ktoré podporujú vylučovanie moču, čo je pri liečbe zápalu močových ciest dôležité.

Brusnice – obsahujú proanthokyanidíny, ktoré zabraňujú usadzovaniu (prichyteniu) baktérií na stenách močových ciest. Sú vhodné aj ako prevencia pri častých zápaloch, pri vyššom dávkovaní aj k liečbe miernych nekomplikovaných zápalov močových ciest. Pri opakovaných zápaloch sa odporúčajú užívať dlhodobo. Predchádzaním vzniku opakovaných uroinfekcií sa znižuje riziko vývoja inkontinencie vo vyššom veku. Pri už prítomnej inkontinencii užívanie brusníc zabraňuje rozkladu moču a tak zmierňuje jeho zápach. Brusnice majú veľmi silný antioxidačný potenciál a znižujú zhlukovanie krvných doštičiek. Vo vyšších dávkách (okolo 60 mg denne) sa ich účinok proti zrážaniu krvi porovnáva s kyselinou acetylsalicylovou (Anopyrinom). Preto by sa nemali užívať spolu s inými liekmi proti zrážaniu krvi ako napr. Warfarín. Pri užívani brusníc treba dbať na dostatočný pitný režim!

CYS-CONTROL kapsule /granulát
– obsahuje koncentrovaný výťažok z brusníc – 36 mg PAC (proanthocyanidiny) v dennej dávke
– vhodný na liečbu i prevenciu infekcií močových ciest
– užíva sa 2 x denne

Medvedica lekárska – má antiseptický a diuretický účinok (podporuje vylučovanie moču) a uvoľňuje kŕče hladkého svalstva. Jedna z najznámejších bylín na liečbu zápalu močových ciest. Antibakteriálny a protizápalový účinok medvedice bol potvrdený aj niekoľkými štúdiami. Najdôležitejšou zložkou je arbutín, ktorý sa v močových cestách premieňa na antibakteriálne aktívny hydrochinón, pričom táto reakcia prebieha najintenzívnejšie v zásaditom prostredí. Preto pri používaní drogy treba moč najskôr alkalizovať – napr. užitím sódy bikarbóny. To znamená, že behom liečby medvedicou by sa mala obmedziť konzumácia kyslých potravín. Dĺžka liečby nemá bez porady s lekárom presiahnuť 10 dní, nemali by ju užívať tehotné a dojčiace ženy a pacienti s poškodením pečene a obličiek, deti do 12 rokov len pod dohľadom lekára.

LEROS SPECIES UROLOGICAE PLANTA
– urologická čajovina na doplnkovú liečbu zápalových ochorení močových ciest (akútnych, chronických, infekčných)
– okrem medvedice lekárskej obsahuje aj ďaľšie byliny (žihlava, baza, breza, ihlica, rebríček, stavikrv), ktoré pôsobia efektívne pri urologických ochoreniach
– v nálevových vreckách aj sypaný, na zvýšenie účinku sa odporúča pridať do čaju štipku sódy bikarbóny (na hrot noža)
– nepoužívať dlhšie ako 2 týždne, liečba sa može opakovať maximálne 5 krát ročne

Kapucínka väščia – prírodné antibiotikum, používa sa na liečbu chronických aj akútych zápalov močových ciest, pôsobí močopudne a priaznivo napomáha pri očiste močových ciest. Nájsť ju môžme ako sypanú bylinu na prípravu čaju alebo aj vo forme tabliet.

D-manóza – je monosacharid, ktorý sa po vstrebaní do krvného riečiska nemetabolizuje (neodbúrava), ale dostáva sa nezmenený do močového mechúra a tam na seba viaže baktérie E.coli, ktoré sa následne vylúčia močom. V doplnkoch výživy sa nachádza najmä v kombinácii s brusnicami.

Urologické čaje – obsahujú byliny ako baza, praslička, žihlava, zlatobyľ, rumanček, materina dúška, brusnice a medvedica, ktoré podporujú produkciu moču a jeho vylučovanie, uvoľňujú kŕče močových ciest a pôsobia antisepticky. Sú výborný doplnok liečby infekcií močových ciest.

ROWATINEX tablety, kvapky
– fytofarmakum – obsahuje prírodné terpény ako pinén, kamfén, cineol, borneol, anetol
– odporúča sa na liečbu ochorení močových ciest a zápalov obličiek a močových ciest
– zmierňuje a uvoľňuje kŕče močových ciest, podporuje tvorbu moču, podporuje rozpúšťanie a vylučovanie obličkových a močových kameňov, preventívne pôsobí proti tvorbe nových kameňov
– užívajú sa 1-2 kapsuly 3xdenne 30 minút pred jedlom, v prípade kvapiek sa dávkuje 3-5 kvapiek 4-5xdenne (v prípade akútnych bolestí 20-30 kvapiek nárazovo, pričom je možné podať druhú dávku s odstupom 20 minút)
– vhodné pre deti od 6 rokov

 …čítať viac o zápale močových ciest

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana