Terapia spočíva v podávaní lokálnych dekongestív (látky, ktoré znižujú opuch sliznice a zastavujú výtok z nosa). Infekčná nádcha väčšinou trvá týždeň až desať dní, či už s liečbou alebo bez. Nosové prípravky sa teda používajú len na zmiernenie jej príznakov. Dekongestíva existujú vo forme sprejov alebo kvapiek, účinnosť je rovnaká. Ich používanie by nemalo trvať dlhšie ako 7 dní kvôli riziku vzniku závislosti. Na trhu existuje množstvo prípravkov s rôznymi účinnými látkami, ktorých účinnosť je približne rovnaká, niektoré prípravky však majú prídavné zložky, ktoré zlepšujú ich účinok alebo potláčajú nežiaduce účinky ako napr. štípanie a pocit suchosti v nose:
NASIVIN (sprej alebo kvapky)
NASIVIN SOFT (sprej) – neobsahuje konzervačné látky, teda neštípe a nevysúša natoľko sliznicu (konzervačné látky navyše spomaľujú pohyblivosť riasinkového epitelu a tak zhoršujú samočistiacu schopnosť sliznice), účinná látka pôsobí aj proti vírusom
MUCONASAL (sprej) – okrem účinnej látky obsahuje aj silice cineol, levomentol a gáfor, ktoré podporujú uvoľnenie dýchacích ciest a má mentolovú vôňu
OTRIVIN (sprej alebo kvapky)
OTRIVIN COMPLETE (sprej) – obsahuje dve účinné látky, je vhodný pri nádche s vysoko vodnatou sekréciou
OLYNTH (sprej)
OLYNTH HA (sprej) – obsahuje okrem účinnej látky aj soľ kyseliny hyalurónovej, ktorá podporuje regeneráciu sliznice a zabraňuje jej vysúšaniu
SANORIN (emulzia, kvapky, sprej)
Ak je infekčná nádcha sprevádzaná sfarbeným sekrétom z nosa (žltá až zelená farba, hlien je hustejší) môže sa jednať o bakteriálnu infekciu, kedy sa podávjú lokálne antibiotiká alebo antiseptiká. Používajú sa aj pri liečbe zápalu prínosových dutín. Antibiotické kvapky sú viazané na lekársky predpis, teda musí ich predpísať lekár. Z voľnopredajných prípravkov pri infekčnej nádche vyvolanej baktériou sú dostupné:
MUCOSEPTONEX (kvapky) – pôsobia antisepticky, sú účinné proti rôznym druhom baktérií a húb, môže sa používať v kombinácii s vyššie uvedenou skupinou liečiv.
BIOPAROX (inhalačný sprej) – je antibiotikum určené na inhaláciu (do nosa aj do hrdla), je účinný voči širokému spektru baktérií a pôsobí aj protizápalovo, používa sa na liečbu infekčnej nádchy vyvolanej baktériou a pri zápale prínosových dutín (sinusitíde). Účinný je len pri bakteriálnej infekcii, pri vírusovej infekcií je jeho podanie zbytočné.
Pri problémoch s upchatým nosom, kedy je hlien hustý a ťažko sa dostáva von (pacient sa sťažuje, že sa nádcha „nechce spustiť“) alebo ako podporná či doplnková liečba zahlienenia, sa používajú perorálne lieky (tablety, kvapky, sirupy) na zriedenie hlienu a uľahčenie jeho odvádzania. Sú na bylinnej báze a dajú sa kombinovať s prípravkami z iných skupín. Vhodné je pri ich užívaní podávať dostatočné množstvo tekutín na rozriedenie hlienu, používajú sa aj na podporu vykašliavania hlienov:
SINUPRET (kvapky a tablety)
NASIVIN SINUS (sirup a tablety)
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana