Cukrovka
U diabetičiek s cievnymi ťažkosťami alebo u nekontrolovaného diabetu sa kombinovaná hormonálna antiikoncepcia neodporúča, lekár môže zvážiť nasadenie čisto gestagénovej antikoncepcie (Cerazette, Azalia, Mirena). Pri nezávažnom diabete môže lekár predpísať aj kombinovanú HA. Čo sa týka dávky estrogénu, vhodné sú nízke aj veľmi nízke dávky, ktoré už na rozdiel od starších vysoko dávkových prípravkov majú miernejší efekt na metabolizmus cukrov. Dôležitá je voľba gestagénovej zložky. Keďže diabetičky majú zvýšené riziko srdcovocievnych komplikácií, uprednostniť treba preparáty s čo najnižším vedľajším účinkom na metabolizmus tukov (Daylette, Karhla, Lunytta, Softine, Softinelle, Yadine, Yasminelle, Maitalon, Dienorette, Jeanine, Qlaira, Diane-35, Chloe, Minerva, Vreya, Belara). Kombinovaná HA môže ovplyvniť tzv. glukózovú toleranciu (resp. mierne zvýšiť inzulínovú rezistenciu) a tak ovplyvniť hladinu glukózy v krvi, preto treba po zavedení HA niekoľko cyklov monitorovať hladiny glukózy, prípadne upraviť podľa potreby liečebný režim. Samozrejme dôležitá je spolupráca diabetológa s gynekológom.
Migréna
Migréna s aurou
Kombinovaná hormonálna antikoncepcia sa pri migréne s aurou nepoužíva, je kontraindikovaná (viac v článku Kto by nemal HA užívať?). Lekár môže zvážiť možnosť nasadenia čisto gestagénovej antikoncepcie (Azalia, Mirena)
Migréna bez aury
Čo sa týka cyklicity uprednostňuje sa jednofázová HA, pretože meniaca sa hladina estrogénu u trojfázovej HA može provokovať záchvaty migrény. Názory na veľkosť dávky estrogénu sa rozchádzajú. Niektorí odborníci odporúčajú veľmi nízke dávky, iní zasa nízkodávkovú HA, pretože pri aplikácii veľmi nízkych dávok sa obávajú nedostatočného potlačenia ovulácie, ktorý môže spôsobiť zvýšenú produkciu endogénneho (telu vlastného) estrogénu, ktorý by mohol zhoršiť bolesti.
Ak trpíte migrénou a chcete užívať HA dôležitá je aj spolupráca Vášho gynekológa s neurológom.
Dojčenie a antikoncepcia
Dojčenie je prirodzená metóda antikoncepcie, kedy dochádza k vzostupu hladiny hormónu prolaktínu, ktorý potláča ovuláciu (znížená hladina luteinizačného hormónu). Výsledkom je aj tzv. laktačná amenorea, kedy dochádza k vymiznutiu menštruácie počas obdobia dojčenia. Spolahlivosť tejto metódy závisí od frekvencie dojčenia. Plný antikoncepčný účinok sa dostavuje ak je dieťa dojčené pravidelne každé 2-3 hodiny. Ak by sa tento interval predĺžil, môže dôjsť k oplodneniu. Počas dojčenia sa neodporúča užívanie kombinovanej hormonálnej antikoncepcie, pretože hormóny môžu prechádzať do materského mlieka a môže byť narušená aj tvorba mlieka. Používa sa buď čisto gestagénová antikoncepcia (Azalia) alebo iná antikoncepčná metóda (napr. barierová – prezervatív).
…čítať viac o Antikoncepčných tabletkách
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana