Ďaľšou formou hormonálnej antikoncepcie (HA) sú preparáty s obsahom len jedného hormónu – gestagénu. Oproti predchádzajúcim prípravkom neobsahujú estrogénovú zložku. Gestagénová antikoncepcia sa nepredpisuje štandardne, ale skôr u žien kde sa kombinovaná antikoncepcia (estrogén+gestagén) neodporúča. Okrem tabliet, ktoré sa užívajú pravidelne každý deň, existuje getagénová HA aj vo forme podkožného implantátu, vnútromaternicového telieska, zaraďujeme sem aj núdzovú antikoncepciu tzv. “tabletku po”. O výbere vhodnej antikoncepcie rozhoduje lekár. Gestagénová HA je viazaná na lekársky predpis a plne hradená užívateľkou.
Mechanizmus účinku
Mechanizmus účinku spočíva najmä v pôsobení na tzv. cervikálny hlien v kanály maternicového hrdla, ktorý sa zahustením stáva nepriechodný pre spermie. Dochádza aj k zabráneniu ovulácie (fáza menštruačného cyklu, kedy môže dôjsť k oplodneniu vajíčka), nie však tak dôsledne ako je to u kombinovanej (estrogén+gestagén) antikoncepcie. V neposlednom rade bránia hormóny aj rastu endometria (sliznica maternice), čím znemožňujú zahniezdenie vajíčka v maternici
Pre koho je určená
- – Pre ženy, ktoré chcú úžívať hormonálnu antikoncepciu a trpia niektorými ochoreniami: ženy s vysokým krvným tlakom (hypertenziou), diabetičky (aj s cievnymi problémami), ženy s migrénou (bez aury)
- – Pre ženy s nadmerným menštruačným krvácaním.
- – Pre ženy, ktoré netolerujú estrogénovú zložku v kombinovanách preparátoch.
- – Oproti kombinovanej HA je vhodnejšia pre fajčiarky (aj keď veľmi silné fajčiarky – najmä po 35. roku, by HA užívať nemali)
- – Dojčiace ženy, ktoré sa rozhodnú užívať hormonálnu antikoncepciu – gestagénová HA je vhodnejšia ako kombinovaná HA, pretože neovplyvňuje tvorbu a kvalitu mlieka, avšak malé množstvá hormónov prechádzajú aj do materského mlieka (nehormonálne antikoncepčné metódy sú samozrejme vhodnejšie keď dojčíte)
- – Ako prevencia nadmerného zhrubnutia výstelky maternice (endometria) počas hormonálnej substitučnej liečby estrogénmi.
Pre koho nie je vhodná
- – Ženy s aktívnou žilovou tromboembóliou
- – Ženy trpiace niektorými nádorovými ochoreniami napr. rakovina pŕs (hormonálne závislé nádory)
- – Vážne ochorenia pečene
- – Pozornosť treba zvýšiť aj u žien s ischemickou chorobou srdca, pri závážne zvýšenej hladine cholesterolu, cystách na vaječníkoch, depresiách či osteoporóze.
Výhody
- – Môžu ju užívať aj ženy s niektorými pridruženými ochoreniami, ktoré nemôžu užívať inú hormonálnu antikoncepciu, ako aj dojčiace ženy a fajčiarky.
- – Okrem tabletkovej antikoncepcie, ktorá sa užíva každý deň, sa gestagénová HA aplikuje aj vo forme podkožného implantátu, ktorý sa vkladá raz za tri roky alebo ako vnútromaternicové teliesko, ktoré poskytuje antikoncepčnú ochranu po dobu 5 rokov, nemusíte teda myslieť na každodenné užitie tabletky.
Nevýhody
- – U tabletkovej HA je nevyhnutné pravidelné a presné užívanie.
- – Nechráni pred pohlavne prenosnými ochoreniami.
- – O trochu nižšia spolahlivosť oproti kombinovanej HA (závislá na presnom a pravidelnom užívaní)
- – Nezabezpečujú taký pravidelný menštruačný cyklus ako kombinovaná HA; môže sa vyskytnúť špinenie, krvácanie počas cyklu (užívajú sa každodenne bez prestávky v cykle), vymiznutie menštruácie (približne 1 z 5 žien)
- – Vyššie riziko mimomaternicového tehotenstva ako u kombinovanej HA (kvôli vyššiemu výskytu ovulácii)
Nežiadúce účinky
- – Najčastejším nežiadúcim účinkom je nepravidelné krvácanie, po niekoľko mesačnom užívaní sa objavuje zriedkavejšie.
- – Vyskytnúť sa môže aj nevoľnosť, akné, cysty na vaječníkoch, zmeny nálad až depresie, bolesti v prsníkoch, či náladovosť.
Tabletková gestagénová antikoncepcia
Výber gestagénovej HA je v porovnaní s kombinovanou HA oveľa užší. Na trhu sa nachádzajú momentálne len dva prípravky – Azalia a Desirett, ktoré obsahujú rovnaké množstvo rovnakého hormónu.
Užívanie: Prvá tableta sa užije v prvý deň menštruačného cyklu – v prvý deň menštruačného krvácania. Tablety sa užívajú denne, približne v rovnaký čas, pričom sa uživajú nepteržite celý cyklus, bez ohľadu na menštruačné krvácanie.
…čítať viac o Antikoncepčných tabletkách
Zabudla som užiť antikoncepciu
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana