Andropauza

Muži v “prechode”

Andropauza, prechod, kríza stredného veku – aj takto možno označiť obdobie, s ktorým sa muži stretávajú okolo 40 až 50 veku života. Ide o súbor fyzických a psychických zmien, ku ktorým dochádza pozvoľne, niekedy aj v priebehu desaťročí. Na rozdiel od žien a „ženského prechodu“ sa u mužov nevyskytuje jasný vonkajší ukazovateľ, ako je zastavenie menštruácie a u mužov ide o pozvolný pomalý proces. Pre obe pohlavia je však typický pokles hladiny hormónov – estrogénu u žien, testosterónu u mužov. Testosterón je zodpovedný za množstvo procesov prebiehajúcich v mužskom tele. Ovplyvňuje pohlavné funkcie, budovanie svalovej hmoty, reguluje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, udržiava imunitný systém aj zdravé kosti. Zlepšuje náladu, koncentráciu, dokonca sa objavili aj štúdie o jeho prevenčnom účinku na depresiu a Alzheimerovú chorobu. Andropauzou sú postihnutí všetci muži, aj keď u niektorých sú príznaky nepatrné, u iných sa prejavujú vo väčšej miere. Dôležité je poznať základné hormonálne a fyziologické zmeny, ktoré v tomto období prebiehajú, a pripraviť sa tak na riešenie tejto fázy života. Andropauzu netreba podceňovať a ani sa ostýchať hovoriť o nej a o ťažkostiach, ktoré spôsobuje s odborníkmi (andrológ, sexuológ, urológ…).

Prečo dochádza k andropauze

Príčinou andropauzy a prejavov, ktoré spôsobuje, je znížená hladina testosterónu. Dochádza k nej prakticky u všetkých mužov a neexistuje žiadny spôsob ako predpovedať, ktorí muži búdú mať príznaky natoľko vážne, že budú musieť vyhľadať lekársku pomoc. Po tridsiatke poklesne hladina testosterónu u mužov asi o 10% približne každých 10 rokov.

Ked hladina testosterónu klesne pod určitú hranicu, začne hypotalamus (medzimozok) vylučovať hormón, ktorý pôsobením na predný lalok hypofýzy (mozgový prívesok) zvyšuje produkciu tzv. luteinizačného hormónu. Luteinizačný hormón povzbudzuje semeníky, aby produkovali testosterón. Keď je už hladina testosterónu v krvi vysoká, spúšta sa opačný proces – spätná väzba, kedy testosterón pôsobí v hypotalame a potláča produkciu hormónov a zabezpečuje tak reguláciu správnej hladiny testosterónu v oraganizme. Hlavným faktorom poklesu testosterónu stárnucich mužov je práve dysfunkcia tohto mužského pohlavného systému na úrovni hypotalamus – hypofýza – semeníky, čo vedie k postupnej strate citlivosti hypotalamu na inhibičné (brzdiace, tlmiace) účinky testosterónu. K rýchlejšiemu nástupu andropauzy však prispievajú aj iné faktory ako je stres, obezita, alkohol, zlá životospráva, lieky, operácie, zranenia a iné.

 

                                                                           …čítať viac o Andropauze

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana