Dyspepsia je jedna z najčastejších porúch tráviaceho traktu. Pojem dyspepsia je súhrn ťažkostí spojených so zlým trávením ako nechutenstvo, pocit tlaku a plnosti, plynatosť, zvýšený odchod plynov, grganie a nepravidelná stolica. Na základe vyvolávajúcej príčiny sa rozdeľuje na niekoľko typov. Dyspepsia spôsobená iným ochorením napr. rakovinou sa nazýva organická dyspepsia. Druhotná alebo sekundárna dyspepsia je podmienená užívaním niektorých liekov alebo prítomnosťou iných celkových ochorení. Najčastejšie sa ale vyskytuje tzv. funkčná dyspepsia (funkčná gastropatia), kedy nie sú zistené žiadne zmeny na tráviacich orgánoch, ktoré by vysvetľovali tráviace ťažkosti.
Príčiny zlého trávenia
Funkčná dyspepsia býva obvykle spôsobená slabou motilitou (hybnosťou) tráviaceho traktu alebo zvýšeným tonusom (napätím) stien alebo zvieračov tráviacej sústavy. Dôvodom môže byť zlá životospráva, napätie, depresia či stres. U tohto typu dyspepsie je preto často vhodné vyhľadať okrem gastroenterológa aj pomoc psychológa. K ďalším príčinám patria výkyvy hladín estrogénov a s nimi spojené dyspepsie počas menštruácie a pred menopauzou.
Príčinou iných druhov dyspepsii býva:
– premnoženie baktérie H.pylori, ktorá spôsobuje tráviace ťažkosti, vredy a v niektorých prípadoch môže viesť až k rakovine tráviacich orgánov (Čítať viac o vredoch)
– časté užívanie nesteroidných antiflogistík (liekov proti bolesti a zápalu), antibiotík alebo estrogénov
– prítomnosť iného ochorenia – akútny alebo chronický zápal pankreasu, žlčové kamene, pankreatická nedostatočnosť, diabetes, ochorenie štítnej žľazy alebo prištítnych teliesok, obličkové poruchy, peptické vredy, gastroezofageálny reflux
– potravinové alergie (Čítať viac o alergii)
Poznámka: Ťažkosti zhoršuje fajčenie, alkohol, kofeínové a bublinkové nápoje.
Ako sa prejavuje zlé trávenie
- – pocit sýtosti počas jedenia (najmä krátko po začatí jedenia)
- – pocit plnosti a ťažoby po jedle, často spojený s pálením záhy
- – bolesť brucha v hornej časti nad pupkom
- – grganie alebo plynatosť
- – nevoľnosť a/alebo zvracanie
Zlé trávenie je často spojené aj s refluxom (návrat potravy do pažeráka) a pálením záhy, najmä po jedle s veľkým obsahom tukov, ktoré podporujú produkciu žalúdočných štiav. Niekedy môžu byť tráviace problémy sprevádzané hnačkou (môže ísť o poruchu funkcie pankreasu a zníženie produkcie pankreatických enzýmov).
Kedy treba vyhľadať lekára?
- – pri častom alebo intenzívnom vracaní, vracanie krvi
- – strata hmotnosti (5 a viac percent)
- – čierna stolica (môže znamenať vnútorné krvácanie)
- – ťažké alebo bolestivé prehĺtanie
- – silné bolesti brucha
- – zlé trávenie sprevádzané sťaženým dýchaním, potením alebo bolesťou vystreľujúcou do ramena alebo krku
- – ak symptómy pretrvávajú dlhšie ako 2 týždne
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana