Efektívna liečba hnačky spočíva v úprave stravovania, rehydratácii a farmakologickej liečbe.
Strava
Ľahké hnačky väčšinou súvisia s vírusovou infekciou alebo farmakologickou liečbou. V takýchto prípadoch úplne postačuje diéta, pričom je nutné dopĺňať tekutiny po malých dúškoch. Do diétneho jedálnička treba zaradiť niektoré netučné potraviny ako ryžu, mrkvu, kurča bez kože, morku, banány, staršie pečivo, jablká bez šupky. Úplné hladovanie nie je vhodné – znižuje sa vstrebávanie vody a iónov. Vyhýbajte sa mastným, pikantným, vyprážaným jedlám a vláknine, z nápojov sa vyhnite sladeným a bublinkovým malinovkám, káve a džúsom.
Vhodné je piť čaje s obsahom tieslovín (repíkový, nátržníkový koreň a čučoriedkové plody – TORMENTAN čaj).
Rehydratácia
Jednou z najzávažnejších komplikácií hnačky je dehydratácia a strata elektrolytov. Najviac ohrozené sú malé deti, starší pacienti a osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Na rehydratáciu sa používajú rehydratačné roztoky, ktoré sa pijú, v kritických prípadoch sa podávajú infúzne. Obsahujú soli sodíka a glukózu. Nezabraňujú hnačke, ale predchádzajú vzniku nebezpečnej dehydratácie. Dostupné rehydratačné roztoky v lekárni sú: FLUIDEX (šuminvé tablety), KULÍŠEK, KULÍŠEK FORTE (prášok na 250ml), HUMANA ELEKTROLYT (prášok), REHYDRON (prášok na 1liter vody) alebo HIPP ORS 200 (mrkvovo-ryžový odvar).
Rehydratačný roztok sa dá pripraviť aj z domácich surovín: 8 lyžičiek cukru, 1 lyžička kuchynskej soli, šťava z dvoch pomarančov (kvôli doplneniu draslíka) sa doplní do 1 litra prevarenou vodou.
Vhodné sú aj minerálne vody, slané polievky a iónové nápoje.
Farmakologická liečba
V prípade ľahších hnačiek bez prítomnosti teploty sa používajú črevné adsorbenciá. Patrí sem medicinálne alebo tzv. čierne uhlie. Je buď v základnej forme v podobe tabliet, alebo ako prášok (CARBO MEDICINALIS, CASBOSORB), s prídavkom dezinfekčného bizmutu (CARBOCIT), ktorý je vhodný ak sa jedná pravdepodobne o hnačku spôsobenú kontaminovanou potravinou alebo s tiosulfátom (CARBOTOX), ktorý účinkuje preháňavo a neutralizuje niektoré jedy.
Tablety by sa mali rozhrýzť a zapiť dostatočným množstvom vody alebo sa rozpustia vo vode rovnako ako prášok. Čierne uhlie na seba adsorbuje škodlivé látky a toxíny, viaže však aj liečivá podané súčasne s ním, preto je vhodné ho podávať najskôr v 2-hodinovom odstupe od iných liekov (aj keď sa kombinujú s inými liekmi proti hnačke). Znižuje aj účinnosť hormonálnej antikoncepcie.
Podobný účinok má aj diosmektit (SMECTA). Je to prášok s pomarančovou príchuťou, rozpúšťa sa vo vode, alebo kašovitej strave. Podobne ako medicinálne uhlie súčasne užitie s inými liekmi môže znižiť ich účinok.
Medicinálne uhlie, na rozdiel od SMECTY farbí stolicu, čo môže prekrývať stopy krvi v stolici.
Pri ťažších hnačkách s predpokladanou infekčnou príčinou, kedy môže byť prítomná aj horúčka, napr. pri cestovateľských hnačkách alebo požití pokazených potravín sa podávajú črevné dezinficienciá. V niektorých prípadoch môže pomôcť dezinfekčný CARBOCIT, väčšinou sa však podáva nifuroxazid (ENDIEX), je to nástupca Endiaronu, ktorý sa už nevyrába. Užívajú sa tri až štyri tablety denne, zaberá na široké spektrum baktérií. Pre dosiahnutie požadovaného účinku, by sa mal Endiex užívať aspoň 5 dní. Na améby vyskytujúce sa v tropických oblastiach je však neúčinný.
Na rýchlu úľavu od hnačky sa používajú antimotiliká, t.j. látky znižujúce činnosť čriev. Nie sú vhodné pri hnačkách s horúčkou, krvou alebo hlienom v stolici nakoľko sa vtedy jedná pravdepodobne o infekčnú hnačku a zastavenie črevných pohybov má za následok hromadenie pôvodcov infekcie v čreve. Takto môžu prenikať do črevnej steny a spôsobiť jej prederavenie. Užívajú sa len krátkodobo v malých dávkach. Niektoré sú voľnopredajné – loperamid (IMODIUM). Pôsobia veľmi rýchlo, sú vhodné v prípadoch kedy je nevyhnutné okamžité zastavenie hnačky, napr. pred cestovaním. Zvyšujú však účinok alkoholu a iných tlmiacich látok.
Doplnková liečba hnačky
Ako doplnková liečba sa používajú lieky na zníženie horúčky ako paracetamol (PARALEN, PANADOL), lieky znižujúce nadúvanie a tvorbu plynov v črevách, ktoré uľavujú aj od kŕčov a bolestí brucha spojených s tvorbou plynov – simeticon (ESPUMISAN, SIMETICON). Proti kŕčom a bolestiam sa môžu podávať spazmolytiká – lieky tlmiace kŕče (NO-SPA tablety, BUSCOPAN).
Probiotiká obnovujú normálnu črevnú flóru, ktorá je pri hnačke porušená. Sú výborným doplnkovým opatrením pri liečbe aj prevencii hnačiek. Čítať viac o probiotikách.
Z probiotík sa v liečbe hnačiek osvedčili:
HYLAK Forte kvapky – koncentrát metabolických produktov baktérii Escherichia coli, Lactobacillus (acidophili, helvetici) a Streptococcus faecalis, ktoré zaisťuju správnu kyslosť črevného obsahu, pôsobia proti črevným patogénom a urýchľujú rast normálnej črevnej flóry. Je vhodný aj pre deti, užíva sa pred jedlom (prípadne v priebehu jedla) a zapije sa dostatočným množstvom tekutiny, nie mliekom alebo mliečnymi produktami.
ENTEROL kapsule a prášok – obsahujú kvasinku Sachccharomyces buolardii, ktorá sa výborne osvedčila na liečbu hnačky, či už cestovateľskej alebo vyvolanej napr. diétnou chybou alebo antibiotikami. Mali by sa podávať s odstupom aspoň 2 hodiny od užitia antibiotika a nezapíjať príliš teplým alebo naopak príliš chladným nápojom.
Dobré tipy pri hnačke
Pri návšteve niektorých južných krajín ako napr. Egypt sa odporúča kúpiť si priamo v destinácii tablety ANTINAL alebo DROTAZIDE pre prípad akútnej hnačky. Tieto konkrétne lieky sa u nás kúpiť nedajú, náhrada s tou istou účinnou látkou -nifuroxazid je ENDIEX. DROTAZIDE má okrem nifuroxazidu aj látku drotaverín, ktorá uvoľňuje kŕče. Dá sa teda nahradiť kombináciou u nás dostupných liekov ENDIEX a NO-SPA. Podľa skúseností ale zaberajú skôr ich domáce prípravky (Antinal a Drotazide), čo môže byť spôsobené použitím iných pomocných látok, ktoré zlepšujú účinnosť.
Keď vyššie spomínané lieky nezaberajú, jedná sa pravdepodobne o dyzentériu spôsobenú amébami, vtedy treba vyhľadať lekára.
Ako doplnok pri infekčných hnačkách sa odporúča užívať zinok v dávkach 15-25 mg denne.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana