Vysoký krvný tlak

Čo nám dvíha krvný tlak?

Tlak krvi sa počas dňa mení. Vyšší je cez deň alebo po telesnej námahe, v noci klesá. Dobrý krvný tlak je potrebné udržiavať pre správne prekrvenie mozgu a ďalších životne dôležitých orgánov. Artériová hypertenzia patrí medzi hlavné rizikové faktory aterosklerózy (kôrnatenie ciev), pričom ischemická choroba srdca (angina pectoris) a cievne mozgové príhody (mrtvice) vznikajú najčastejšie ako komplikácie aterosklerózy. O hypertenzii hovoríme, ak hodnoty krvného tlaku dlhodobo prevyšujú  hodnoty 140/90  mmHg.

Neliečený vysoký krvný tlak tak môže viesť k infarktu, mozgovej príhode, poškodeniu obličiek, ateroskleróze, poškodeniu zraku a iným závažným komplikáciám. V súčasnej populácii sa vysoký krvný tlak vyskytuje asi u ¼ ľudí. Nie vždy je však liečený.

Rozlišujeme tzv. primárnu hypertenziu (asi 95% prípadov), ktorá nemá  jednoznačnú príčinu alebo sekundárnu hypertenziu, ktorá je vyvolaná inou chorobou.

 

Diagnostika hypertenzie

Pre správnu diagnostiku hypertenzie je dôležité opakované meranie v určitých časových intervaloch. Jednorazovo zmeraný zvýšený krvný tlak nepotvrdzuje prítomnosť tohto ochorenia, nakoľko môže byť podmienený určitou situáciou (stres, požitie stimulačných látok ako káva alebo čaj, chlad, silné nutkanie na močenie atď.). Tlak by sa mal preto merať aspoň tri razy v týždňových intervaloch s tým istým prístrojom, najlepšie v domácom prostredí, aby sa eliminoval prípadný stres z lekára (syndróm bieleho plášťa – jednorazovo zvýšený krvný tlak spôsobený strachom z prítomnosti lekára).

 

Prečo vzniká hypertenzia

Pri sekundárnej hypertenzii býva príčinou iné ochorenie ako rôzne obličkové ochorenia, hormonálne poruchy (Cushingova choroba, feochromocytóm, poruchy funkcie štítnej žľazy), mozgové nádory alebo infekcie. Pri vylúčení týchto ochorení sú najčastejšie príčiny hypertenzie:

vek (so stúpajúcim vekom stúpa krvný tlak, najmä systolický)

obezita (BMI nad 30, vyššie riziko majú osoby, ktorým sa tuk ukladá do oblasti pása)

nadmerný príjem soli

dedičnosť

alkoholizmus (denný príjem alkoholu viac ako 30 g, čo je asi dve veľké pivá alebo dva poháre vína)

fajčenie

nedostatok pohybu  a sedavé zamestnanie

nedostatočná výživa počas vnútromaternicového vývoja a nízka pôrodná hmotnosť

stres a vysoké pracovné nasadenie

užívanie liekov: hormonálnej antikoncepcie, kortikoidov, liekov s obsahom pseudoefedrínu (kombinované prípravky proti chrípke) a liekov s obsahom sodíka (antacidá – lieky na pálenie záhy)

 

Ako sa hypertenzia prejavuje

Hypertenzia väčšinou prebieha bezpríznakovo, zistí sa až pri preventívnych lekárskych prehliadkach. Ak sú však prehliadky zanedbávané, hypertenzia sa môže odhaliť až keď príde k poškodeniu orgánov. V niektorých prípadoch sa vysoký krvný tlak môže prejavovať:

  1. – rozmazaným videním
  2. – nevoľnosťou a zvracaním
  3. – krvácaním z nosa alebo prasknutými žilkami v oku
  4. – bolesťami hlavy
  5. – závratmi
  6. – bolesťami na hrudi
  7. – zlým sústredením
  8. – potením a zlým spánkom

                                                              …čítať viac o Vysokom krvnom tlaku

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana