Vysoký krvný tlak

Prírodná liečba vysokého krvného tlaku

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 kyseliny sú vhodný doplnok výživy pri ochoreniach srdca a ciev. Zabraňujú usádzaniu cholesterolu v stenách ciev, znižujú zrážanlivosť krvi a chránia tak pred vznikom aterosklerózy a infarktom. Nachádzajú sa v rybách (najviac losos, ančovička, makrela, sardinky, tuniak, halibut), v ľanových semienkach, mandliach alebo vlašských orechoch. Neodporúča sa však konzumácia týchto rýb častejšie ako dva razy za týždeň, kvôli pomerne vysokej kontaminácii vôd v ktorých žijú, preto je vhodnejšie dopĺňanie 3-omega kyselín formou výživových doplnkov.

V súčasnosti je na trhu obrovské množstvo výživových doplnkov obsahujúce 3-, 6- alebo 9-omega mastné kyseliny. Omega-6 mastných kyselín má bežný Európan v strave dostatok, až nadbytok. Sú obsiahnuté v  rastlinných olejoch, ktoré sa používajú na prípravu jedál. Dôležitý je pomer medzi 3-omega a 6-omega mastnými kyselinami, ktorý by mal byť asi 1:3 (bežný Európan ho má asi 1:20 až 1:30) v prospech omege-6 kyselín. Pridávanie omega-6 mastných kyselín do výživových doplnkov však nemá zdravotný prínos, práve naopak pôsobia prozápalovo (podporujú zápal). Kupujte si len doplnky obsahujúce 3-omega kyseliny!

3-omega kyseliny pozostávajú z DHA (dokazehexaenová kyselina) a EPA (eikozapentaénová kyselina). DHA má ochranný účinok prevažne na srdce a cievy a EPA podporuje koncentráciu a duševné funkcie. Obe sa používajú na doplnkovú liečbu chronických kožných ochorení ako psoriáza alebo ekzémy, chronických zápalových ochorení, pri cukrovke, na ochranu ciev oka, u detí a tehotných žien na zdravý vývoj mozgu dieťaťa, po infarkte na ochranu srdca a na zníženie cholesterolu.

Pozor, nedajte sa oklamať omega-3-kyselinami, ktoré majú na krabičke veľké nápisy až 2000 mg oleja v jednej dennej dávke, dôležitý je obsah EPA a DHA kyselín, nie len samotného oleja a najmä ich chemická štruktúra – etylestery mastných kyselín sú oveľa horšie vstrebateľné ako triglyceridy mastných kyselin!!!

Výživové doplnky s obsahom omega kyselín užívajte vždy po jedle, najlepšie aj súčasne s nejakým antioxidantom (vit. E, C – často sú súčasťou prípravku) kvôli ich lepšej využiteľnosti. U omega kyselín sa určite oplatí zainvestovať do kvalitných výživových doplnkov alebo stravy bohatej na tieto kyseliny.

Poznámka: Pacienti podstupujúci liečbu znižujúcu zrážanlivosť krvi a pacienti s cukrovkou by sa mali pred začatím užívania poradiť s lekárom.

Koenzým Q10 

Koenzým Q10 je telu vlastný antioxidant, nachádza sa v mäse, orechoch a brokolici a časť si za normálnych podmienok telo produkuje aj samo. Dodáva energiu srdcu, chráni ho pred stresom, znižuje krvný tlak a podporuje celkovú imunitu. Jeho tvorba však vekom klesá, vtedy je potrebné ho telu dodávať. Pri užívaní liekov zo skupiny statínov, ktoré blokujú jeho produkciu, je jeho užívanie nevyhnutné. Štúdie preukázali výrazný pokles systolického aj diastolického tlaku pri podávaní vyšších dávok koenzýmu Q10 (100mg denne).

Koenzým je pre telo najlepšie využiteľný v redukovanej alebo teda neoxidovanej forme, ako ubichinol (bežne dostupné výživové doplnky väčšinou obsahujú ubichinón, čiže oxidovanú formu ubichinolu, ktorá sa v organizme musí enzýmami spracovať, aby bola účinná, s vekom však enzýmy ubúdajú a preto je najmä u starších ľudí podávanie ubichonónu málo účinné).

Vitamín C

Nedostatok tohto „bežného“ vitamínu vedie k vzniku mnohých chronických ochorení, vrátane chorôb srdca a vysokému tlaku. Podávanie minimálne 500mg vitamínu C denne (kľudne aj viac, je to naozaj minimálna dávka) znižuje riziko vzniku hypertenzie, u niektorých pacientov dokonca priamo znižuje krvný tlak. Ideálne je keď sa užíva súčasne s flavonoidmi (látky nachádzajúce sa napr. v ovocí), ktoré zlepšujú využívanie vitamínu C a posilňujú cievy. Na trhu sa nachádzujú doplnky výživy aj s touto kombináciou. Pokiaľ ste fajčiar, treba dávky vitamínu C ešte o niečo zvýšiť.

Olivový olej a olivy 

Obsahujú omega-9 kyselinu olejovú, ktorá znižuje krvný tlak. Vhodné sú na každodennú konzumáciu, extra panenský olivový olej (prvý výlisok za studena) je určený na studenú kuchyňu, obsahuje množstvo antioxidantov, rastlinné flavonoidy, ktoré sa ale tepelnou úpravou ničia. Na tepelnú úpravu je určený olivový olej, ktorý má farbu viac do žlta, je lisovaný pri vyšších teplotách, je lacnejší, neobsahuje toľko výživových látok ako extra panenský olivový olej, ale je stabilnejší pri vyšších teplotách (býva označený „pomace“).

Cesnak

Obsahuje látku alicín, ktorá okrem iného upravuje krvný tlak, zabraňuje ukladaniu cholesterolu v stenách ciev a tak predchádza ateroskleróze a rozširuje cievy. Ako u všetkých prírodných liečiv je potrebný pravidelná konzumácia, ktorá sa dá dosiahnuť užívaním čistých výťažkov cesnaku bez zápachu.

Magnézium (horčík)

Horčík je minerál, ktorý okrem iného upravuje krvný tlak a znižuje nervovú dráždivosť. Jeho nedostatok spôsobuje kŕče, únavu, ospalosť, podráždenosť až poruchy srdcového rytmu, vzniká často pri dlhodobom podávaní vápnika. Viac v článku Ako si správne vybrať horčík.

Pre dosiahnutie požadovaného výsledku u výživových doplnkov je nutné dlhodobejšie užívanie, individuálne niekoľko mesiacov, aj natrvalo.

Dobré tipy

Ak neviete obmedziť kuchynskú soľ , v lekárni je dostupná tzv. „diétna soľ“ (REDUSALT) s nižším obsahom sodíka, je chuťovo rovnako výdatná ako klasická soľ, ale nezaťažuje natoľko srdce.

Imelo, hloh – sú rastliny znižujúce krvný tlak, používajú sa ako čajovina (napr. ALVISAN), dostupný je aj ich výťažok v tabletách.

Niektoré výskumy poukazujú na sóju a výrobky z nej ako vhodnú alternatívu mäsových výrobkov (aspoň občas). Má takisto priaznivý vplyv na hodnoty krvného tlaku.

                                                             …čítať viac o Vysokom krvnom tlaku

Súvisiace články:

Liečba hypertenzie pod dohľadom lekára

Homocysteín-nový ukazovateľ ochoreni, nový pohľad na liečbu

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana