Vaginálne infekcie

Probiotiká a ženské infekcie

Zápaly močových ciest

Zápal močových ciest je infekcia, ktorá vzniká keď sa patologické organizmy z konečníka alebo z narušeného vulvovaginálneho prostredia dostanú cez močovú rúru do močového mechúra. Dôležitú úlohu v prevencií najmä opakovaných infekcií má teda udržovanie zdravej črevnej a pošvovej flóry.

Probiotiká sa môžu používať ako podpora antibiotickej liečby pri akútnych infekciách alebo ako prevencia pri opakovaných infekciách močových ciest. Používané kmene sú Lactobacillus acidophilus, a Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus fermentum.

 

Vaginálne  infekcie u žien

Celý urogenitálny trakt zdravých žien je pokrytý súvislým bakteriálnym filmom, v ktorom dominujú Laktobacily. Ich množstvo sa počas menštruačného cyklu mení v závislosti od hormónov a iných faktorov. Ich úloha je udržiavať kyslé pH (3,8 – 4,5) a tvoriť rôzne antimikróbne látky a tak chrániť ženu pred premnožením patogénnych baktérií (pochádzajú väčšinou z čreva) a vznikom infekcie.

Na zloženie tejto ochrannej bakteriálnej bariéry majú vplyv najmä estrogény (ženské hormóny, keď je ich hladina vyššia, zvyšuje sa aj podiel Laktobacilov), teda aj hormonálna antikoncepcia a s nimi súvisiaca hladina glykogénu, menopauza, ďalej pošvové pH, prípadné ochorenia ako napr. cukrovka, užívanie niektorých liekov (steroidné hormóny, antibiotiká), používanie spermicídov.

Ak dôjde k narušeniu ochrannej bariéry, pategénne mikroorganizmy v určitom množstve prítomné v pošve sa premnožia a vzniká bakteriálna alebo kvasinková (podľa druhu mikroorganizmu) infekcia s príslušnými klinickými príznakmi.

Probiotiká pri liečbe a prevencii vaginálnych infekcií sa môžu podávať perorálne alebo lokálne vo forme tabliet, čapíkov alebo menštruačných tampónov aplikovaných do pošvy. Lokálne formy sa používajú po doužívaní lokálnych antibiotík ako podporná liečba (účinnosť liečby v kombinácií antibiotika s probiotikom je výrazne vyššia, takisto sa znižuje riziko návratu infekcie), ako prevencia infekcie napr. po kúpaní a po nechránenom styku (ejakulát muža narúša kyslé pH). Perorálne formy sú vhodné na dlhodobé užívanie pri opakovanom výskyte infekcií (zabraňujú množeniu patogénov v črevách a opakovanému prenosu do pošvovej oblasti).

V lokálnej liečbe bakteriálnej vaginózy a prevencii kandidózy sú osvedčené kmene produkujúce peroxid vodíka (pôsobí antimikróbne) Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus fermentum a Lactobacillus gasseri, na užívanie sa používajú kmene Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus brevis, Lactobacillus fermentum. Probiotiká sa dajú použiť aj ako náhrada antibiotík pri liečbe bakteriálnej vaginózy, potrebné je ale dlhodobé užívanie, aby sa predišlo návratu infekcie. U vulvovaginálnej kandidózy majú skôr podporný efekt (zlepšujú výsledky pri liečbe antimykotikami) a preventívny efekt. U oboch indikácií je ale nevyhnutné dlhodobejšie užívanie, či už perorálnych alebo vaginálnych probiotík. Ich účinnosť sa javí rovnaká.

                                                         …čítať viac o Vaginálnych infekciách

Súvisiace články:

Najčastejšie príčiny vaginálnych zápalov

Čo môže znamenať pošvový výtok?

Dobré tipy na zvládnutie vaginálnej infekcie

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana