Predmenštruačný syndróm

Aj vy si myslíte, že nemáte PMS?

Viac  ako 80% žien zaznamenáva pravidelne každý mesiac  problémy ako bolestivosť prsníkov, podráždenosť, nadúvanie, zväčšené podbruško, zadržiavanie vody, zvýšenú únavu, poruchy spánku, priberanie na váhe, neodolateľnú chuť na sladké, vyrážky a iné. Tak nejako sme si na to už zvykli a pokiaľ nás dané symptómy priamo neobmedzujú v bežných činnostiach, nevenujeme im patričnú pozornosť.  Väčšina žien preto na otázku, či trpia predmenštruačným syndrómom odpovie nie (aj keď ich partner má iný názor). Ideálna menštruácia ale príde a odíde nepozorovane, bez vedľajších sprievodných príznakov, ktoré sú signálom, že niečo v našom tele nie je v rovnováhe.

Čo je PMS?

PMS je predmenštruačný syndróm, ktorý môže začínať hneď po ovulácií, alebo naopak krátko pred menštruáciou, zvyčajne však týždeň až dva pred menštruačným krvácaním (v luteálnej fáze) a končí v priebehu prvého alebo druhého dňa menštruácie. Symptómy sa môžu každý mesiac mierne líšiť, môžu sa striedať mesiace s viac alebo menej intenzívnymi problémami. Najviac postihnuté sú ženy pred tridsiatkou až do štyridsiatky, pričom už ani mladšie ročníky nie sú výnimkou a asi 8 – 10% prípadov si vyžaduje pomoc  lekára, či už gynekológa alebo psychológa/psychiatra. Špeciálny prípad je predmenštruačná dysforická porucha (PMDD), kedy sa okrem spomínaných problémov vyskytujú depresie, samovražedné sklony, agresivita, neschopnosť sústrediť sa a úzkosť .

Ako sa prejavuje PMS?

Príznaky predmenštruačného syndrómu sa u každej ženy líšia, každý mesiac môžu mať iný charakter v závislosti od životosprávy, stresu, pohybovej aktivity, prípadne prítomnosti iného ochorenia. Môžu byť telesné a duševné.

Telesné:

– Zadržiavanie (retencia) vody, kedy vám môžu opúchať končatiny a cítite sa ako nafúknutý balón, s tým je spojené aj priberanie na váhe

Bolesti hlavy alebo migréna (o migréne viac v sekcii Migréna)

Bolesť chrbta, väčšinou v spodnej časti chrbtice, v krížovej oblasti

Kŕče brucha (prítomné väčšinou tesne pred začiatkom krvácania alebo počas prvých dvoch dní, kedy sa prostredníctvom prostagladínov sťahuje maternica, aby sa odlúčila stará vrstva výstelky)

Nadúvanie, zvýšená tvorba plynov (okrem iného je spôsobená aj väčším príjmom sacharidovej stravy kvôli zvýšenej chuti do jedla)

Bolestivosť prsníkov, počas druhej fázy menštruačného cyklu môžu byť zväčšené a citlivé na dotyk

Hnačka alebo zápcha, nevoľnosť

Nespavosť alebo iné poruchy spánku

Akné

Zvýšený pocit hladu a neodolateľná chuť na sladké (niektorí autori uvádzajú, že ak máte špeciálne chuť na čokoládu, vaše telo si pýta horčík)

Duševné:

Nervozita, podráždenosť, zvýšená agresivita

Zlá koncentrácia a zhoršená pamäť

Depresia, plačlivosť, celkové zhoršenie nálady

Únava a zhoršený pracovný výkon

Znížené libido

Zhoršené sebahodnotenie (počas tohto obdobia sa cítite menej atraktívna)

Ak občas trpíte niektorým z týchto príznakov, je dosť pravdepodobné, že máte PMS. Nie je to síce nič, čo by vás ohrozovalo na živote, ale s pomocou niekoľkých tipov sa viete zbaviť aj týchto problémov.

Súvisiace články:

Ako bojovať s predmenštruačným syndrómom bez liekov?

Liečba predmenštruačného syndrómu

Otestujte sa! Zistite svoj typ PMS a nájdete najvhodnejšiu liečbu

                                                     

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana