Ak chcete pochopiť príčinu vzniku predmenštruačného syndrómu, je nevyhnutné poznať jednotlivé fázy menštruačného cyklu a tvorbu hormónov v jednotlivých fázach.
Menštruačný cyklus a hormonálny profil
Normálny menštruačný cyklus trvá približne 28 dní, v norme je 24 – 35 dní. Začína sa menštruačným krvácaním, pričom prvý deň krvácania sa označuje ako prvý deň menštruačného cyklu. Počas tohto obdobia sú hladiny hormónov estrogénov a progesterónu najnižšie.
Ku koncu menštruácie sa začne na podnet folikulostimulačného hormónu zvyšovať produkcia estrogénu zrejúcimi folikulami vo vaječníkoch, zastavuje sa menštruačné krvácanie a estrogény zabezpečujú hrubnutie výstelky maternice. Táto fáza sa nazýva folikulárna.
Na konci folikulárnej fázy (asi 12 – 14 deň MC) je množstvo tvoreného estrogénu na maxime a spúšťa tvorbu luteinizačného hormónu, ktorý stimuluje dozretie folikulu a folikul praskne. Prasknutý folikul uvoľní vajíčko a dochádza k ovulácii. Počas ovulácie môže žena pozorovať číry výtok, alebo mať miernu bolesť v podbrušku. Prasknutý folikul sa mení na žlté teliesko, čiže Grafov folikul a produkuje progesterón a estrogény, ktoré pripravujú výstelku maternice na uhniezdenie vajíčka. Táto fáza sa nazýva luteálna a trvá asi 12 – až 16 dní. Po jej skončení teliesko zaniká, produkcia hormónov sa zníži a opäť nastáva menštruačné krvácanie.
Súvisiace články:
Aj vy si myslíte, že nemáte PMS?
Čo všetko spôsobuje predmenštruačné ťažkosti?
Ako bojovať s predmenštruačným syndrómom bez liekov?
Liečba predmenštruačného syndrómu
Otestujte sa! Zistite svoj typ PMS a nájdete najvhodnejšiu liečbu
Predmenštruačný syndróm pod dohľadom lekára
Autor: Diana