Predmenštruačný syndróm

Liečba predmenštruačného syndrómu

Niekedy nie je čas na použitie „alternatívnych“ metód a skúšanie vitamínov a byliniek, práca, deti ani škola nepočkajú a vtedy prichádzajú na rad tabletky.

S čím začať?

Mávate pred menštruáciou chuť na čokoládu? Čokoláda je jedným z najbohatších zdrojov horčíka, preto ak bojujete s pretrvávajúcou chuťou na sladké, vaše telo si môže pýtať práve horčík. Dve tretiny populácie prijíma nedostatok magnézia v strave, preto často vzniká chronický nedostatok tohto minerálu. Počas druhej (luteálnej) fázy menštruačného cyklu je hladina estrogénu  a progesterónu u žien zvýšená, čo vedie k ďalšiemu vyčerpávaniu zásob magnézia a vitamínu B6 (pyridoxínu) v tele a tak sa predmenštruačné príznaky ako depresia, kŕče a bolesti hlavy ešte zhoršujú. Ak teda trpíte PMS, mali by ste zvážiť pravidelné dopĺňanie magnézia s vitamínom B6. V akútnych fázach PMS je vhodné podávať vyššie dávky horčíka (900-1200mg denne) a vitamínu B6, kedže sa ale zásoby magnézia v tele dopĺňajú postupne, je prospešnejšie dlhodobé podávanie nižších dávok. Dostupné dú aj v kombinovanej forme MAGNE B6.

Čo na menštruačné kŕče? 

Na potlačenie menštruačných kŕčov sú určené napr. PANADOL FEMINA tablety (od 12 rokov), kde je skombinovaný účinok proti bolesti a proti kŕčom. Účinok vyložene proti kŕčom má napr. NO-SPA tablety (od 1 roku), alebo BUSCOPAN tablety (od 6 rokov), niektorým ženám však lepšie zaberajú lieky zo skupiny protizápalových analgetík ako IBALGIN, BRUFEN, MIG 400, NALGESIN alebo iné. Tieto blokujú tvorbu prostaglandínov, sú preto vhodné práve u TYPU P.

Čo na bolesť hlavy?

U bolesti hlavy je treba rozlíšiť, či sa jedná o obyčajnú bolesť hlavy alebo migrénu (viac v tomto článku). Ak trpíte migrénou, bude nevyhnutná návšteva lekára, v niektorých prípadoch zaberajú silné analgetiká ako PANADOL ULTRA tablety aj šumivé tablety s rýchlejším nástupom účinku (od 14 rokov) alebo NALGESIN tablety (od 50kg telesnej hmotnosti). Viac o liečbe migrény. U bežnej bolesti hlavy pomôže klasický BRUFEN alebo IBALGIN (Aký je medzi nimi rozdiel?), prípadne PARALEN. Tieto lieky sa odporúčajú aj pri nadmernej bolestivosti prsníkov.

Čo na tráviace problémy?

Tráviace problémy pred menštruáciou zvyčajne odídu bez liečby tak ako prišli, keď vás však hnačka, zápcha alebo nadúvanie obmedzuje,  pomôže vám IMODIUM  (od 6 rokov) v prípade hnačky, PSYLLIUM (vláknina) alebo iné preháňadlá (nepoužívať pravidelne, lebo ľahko vzniká návyk!) v prípade zápchy a DEGASIN alebo ESPUMISAN v prípade nadmerného nadúvania.

Čo na zhoršenú náladu a pokles výkonnosti?

Pokiaľ nepomáha horká čokoláda s mandľami (magnéziová „bomba“), môžete vyskúšať ľubovníkový čaj (treba sa vtedy vyhýbať slnku, aj soláriu), výťažok z ľubovníka vo forme tabliet – DEPRIM alebo výťažok zo šafránu – SAFRAMYL (okrem toho obsahuje tryptofán a vitamín B6).

Súvisiace články:

Ako zvládnuť vyrážku za 20 minút?

Ibalgin, Nurofen, Mig, Brufen…Je v nich fakt rozdiel?

Nedostatok vitamínov pri užívaní antikoncepcie?

Ako bojovať s predmenštruačným syndrómom bez liekov?

Ako si správne vybrať horčík?

                                                                                      

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana