Aj nedostatok niektorých vitamínov a minerálov zhoršuje príznaky depresie. Vždy sa predpokladalo, že v našich pomienkach a pri dnešnom stravovaní je málo pravdepodobné, že by sme mali nedostatok B-vitamínov. Avšak alkohol, stres, rafinovaný cukor, nikotín, strava bez dostatočnej nutričnej hodnoty či mnohé lieky (hormonálna antikoncepcia, statíny, diuretiká, antibiotiká…) spôsobujú zvýšené straty vitamínov, minerálov a koenzýmov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervového systému. Pri nervových vyčerpaniach, strese a depresiách sa preto odporúča zvýšiť dávky niacínu (B3), tiamínu (B1), kyseliny pantoténovej (B5), pyridoxínu (B6), kvalitného horčíka (Ako si správne vybrať horčík), zinku a vitamínu C, najlepšie rozdelené do viacerých dávok denne.
Dôležitý je aj dostatočný príjem kyseliny listovej (B9) a vitamínu B12, ktoré sú okrem iného dôležité pre produkciu aminokyseliny SAM (S-adenozylmetionín). SAM sa začína v zahraničí využivať v terapii depresie, pár štúdii už zaznamenalo výborné výsledky. Práve deficit kyseliny listovej býva často nájdený u pacientov trpiacich depresiou (až 31%), podľa niektorých odborníkov môže byť nedostatok kyseliny listovej zodpovedný aj za nedostatočnú reakciu pacienta na antidepresívnu liečbu.
Ďaľším diskutovaným vitamínom vo vzťahu k depresii je vitamín D. V poslednom období poukazujú odborníci na všeobecný nedostatok vitamínu D v populácií, najmä v zimných mesiacoch. Napriek mnohým výskumov nevieme potvrdiť ani vyvrátiť dôležitosť vitamínu D v liečbe či prevencii depresie. Odborníci sa nevedia zhodnúť, či nízke hladiny vitamínu spôsobujú resp. prispievajú k depresii alebo či samotná depresia znižuje hladinu vitamínu D. Každopadne, ak trpíte depresiou, zvýšením dávky vitamínu D (stravou alebo doplnkami výživy) určite nič nepokazíte, najmä ak nie ste milovníci slnka.
Ako sa teda stravovať pri depresii?
Do jedálnička zahrnúť:
Omega-3-nenasýtené kyseliny
- – niektoré štúdie potvrdzujú, že ľudia trpiaci depresiou majú nedostatok omega-3-nenasýtených kyselín (najmä EPA) a ich pravidelným príjmom je môžné zmierniť príznaky doprevádzajúce depresiu
- – omega-3-nenasýtené kyseliny nájdeme v olejoch (rybí, ľanový, sezamový), rybách (losos, treščia pečeň, tuniak), orechoch (vlašské), ľanových semienkach…
Ovsené vločky, pivovarské kvasnice, hnedá ryža
- – obsahujú dôležité B-vitamíny a stopové prvky
Potraviny s vysokým obsahom L-tryptofánu
- – L-tryptofán je aminokyselina, z ktorej mozog vyrába serotonin (hormón, ktorého nedostatok je typický pre depresiu)
- – Vysoký obsah tryptofánu majú mliečne výrobky (najmä syry-parmazán..), vajcia, sezamové a slnečnicové semienka, banány, avokádo, mäso, orechy…
Nepodceňujte aj pravidelný pohyb (zvyšuje hladinu serotonínu v mozgu, preto sa po cvičení cítime dobre) a v neposlednom rade sa naučte relaxovať a správne dychať – psychogenné cvičenia sú výborný začiatok na porazenie skľúčenej nálady.
Ak ťažkosti neustupujú je načase navštíviť lekára, depresia nie je ochorenie, kde si môžete dovoliť vyčkávať s domnením, že sa to nejako vyrieši. Návšteva psychiatra alebo psychológa nemusí znamenať niekoľkoročné podávanie antidepresív, ako si mnohí predstavujú. Podľa štúdií aj samotná psychoterapia (bez liekov) dosahuje obdobné výsledky v liečbe ľahkej a stredne ťažkej depresie ako farmakoterapia (podávanie liekov).
Súvisiace články:
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana