Ak preventívne opatrenia nezaberajú a objavia sa príznaky ako svrbenie, pálenie alebo ošupujúca sa koža, na rade je liečba lokálnymi antimykotikami. Príznaky mykózy nemusia byť veľmi výrazné, pacienta v bežnom živote neobmedzujú, preto veľa ľudí liečbu spočiatku nerieši. Ľahšia infekcia môže vymiznúť aj spontánne, môže sa však šíriť a napadnúť aj nechty, kde je už liečba plesňovej infekcie oveľa komplikovanejšia. Na trhu je veľké množstvo prípravkov na liečbu mykózy vo forme krémov, sprejov, zásypov, kúpeľov alebo roztokov.
Jednotlivé prípravky sa líšia v sile účinku, dĺžke ich používania, frekvencii aplikácií a cene, preto sa vždy dá vybrať prípravok ideálny pre konkrétneho pacienta. Odpovedaním niekoľkých otázok nájdete vhodné riešenie:
Ako koža vyzerá?
Pred prvým výberom prípravku je dôležité zhodnotiť ako koža vyzerá, či je mokvavá, prípadne zhrubnutá alebo dokonca popraskaná. Ak sú na koži praskliny, nie sú vhodné spreje, pretože obsahujú alkohol a pri aplikácii by štípali, na mokvavé miesta zase nie sú vhodné masti (zamedzujú odparovaniu vody a podporujú mokvanie), lepšou voľbou sú skôr pasty, gély alebo mlieka, ktoré majú aj vysušujúci účinok. Ak je koža zhrubnutá, odporúča sa najprv odstrániť odumretú kožu, aby sa účinná látka v masti dostala hlbšie. Na odstránenie zrohovatenej kože sa dá použiť napr. masť KERASAL (obsahuje kyselinu salicylovú a ureu).
Na mokvajúce plochy: IMAZOL krémpasta
Pri prasklinách na koži: CANESTEN krém, CANESPOR krém, CANDIBENE, LAMISIL krém, TERBISTAD krém, IMAZOL Plus krém
Začervenanie a/alebo šupinky: môžu sa aplikovať masti, krémy, roztoky aj spreje
Ako často ste ochotní si prípravok aplikovať?
Pravidelná aplikácia je kľúčom k úspešnej liečbe mykózy, takže keď už na začiatku viete, že nie ste ochotní si nohy natierať 2-3 krát denne, nemá význam si kupovať CANESTEN krém, ale radšej siahnuť po CANESPORE, ktorý stačí použiť raz za deň. Dôležitá je aj dĺžka liečby, keďže antimykotiká pôsobia len na plesne v aktívnom štádiu, liečba musí trvať 2 – 4 týždne, aby sa predišlo opakovanému prepuknutiu infekcie. Ak teda už teraz viete, že si nohy nevydržíte natierať mesiac každý deň, investujte radšej do prípravku s účinnou látkou terbinafin (LAMISIL, TERBISTAD), ktorý stačí aplikovať jeden krát denne po dobu jedného týždňa. Dostupný je už aj LAMISIL 1x, ktorý stačí použiť raz na obe chodidlá (na nohách sa vytvorí film, ktorý uvoľňuje účinnú látku a nie je nutná ďalšia aplikácia, nohy sa ale nemôžu umývať 24 hodín po aplikácii). U týchto prípravkov zväčša platí, že čím kratšie trvá liečba, tým má prípravok vyššiu cenu.
Aplikácia jeden krát: LAMISIL 1X
Aplikácia raz denne 1 týždeň: TERBISTAD krém, LAMISIL krém, sprej
Aplikácia raz denne 2 – 4 týždne: CANESPOR krém, MICETAL krém, MICETAL roztok
Aplikácia 2-3 krát denne 2 – 4 týždne: CANESTEN krém, CANDIBENE krém, sprej, MYCO-DECIDIN roztok
Máte opakovanú infekciu?
Ak trpíte opakovanými infekciami, problémom môže byť aj rezistencia (odolnosť) plesne na antimykotikum, ktoré zvyknete používať, alebo nedostatočná dĺžka liečby. Napríklad ak vždy používate CANESTEN, po niekoľkých kúrach Vám už nezaberá. Vtedy je dobré prestriedať ho s krémom s inou účinnou látkou, napr. MICETALOM, CANESPOROM alebo LAMISILOM a samozrejme dodržať požadovanú dobu liečby.
Je prípravok určený pre tehotné a dojčiace matky alebo deti?
Pre tehotné a dojčiace ženy a pre deti je vhodná masť FUNGICIDIN, obsahuje účinnú látku nystatín, ktorý sa cez kožu ani sliznice nevstrebáva, je teda bezpečný pre všetky vekové kategórie. Pre deti od 2 rokov sa dá použiť aj masť MYKOSEPTIN, oba prípravky by sa mali aplikovať dvakrát denne po dobu aspoň 2 – 4 týždňov, nie sú však vhodné na mokvajúce plochy, vtedy je lepšie použiť IMAZOL krémpastu.
Čo ak mi nič nezaberá?
Ak už nič z lokálnych prípravkov nezaberá, lekár musí nasadiť systémovú liečbu (užívanie tabliet s obsahom antimykotika), ktorá však má svoje nežiaduce účinky a obmedzenia, preto patrí výhradne do rúk odborníka. Vyššie spomínané krémy a roztoky neprechádzajú do nechtu (keď prechádzajú, tak nie v dostatočnom množstve, aby mali liečebný efekt), preto ak sú mykózou zasiahnuté aj nechty, používajú sa laky a roztoky s prímesou látok ako napr. urea (močovina), ktorá rozloží povrch nechtu a umožní prienik účinnej látky.
Domáca liečba „atletickej nohy“
Ako prevencia alebo podporná liečba plesňových infekcií nôh sa dá použiť čajovníkový olej (tea tree oil), ktorý pôsobí antisepticky, pár kvapiek sa rozpustí v troche vody a emulziou sa nohy vyčistia.
Ďalším domácim prostriedkom je octová voda na kúpeľ (1 diel octu k 4 dielom vody). Kúpeľ by mal trvať 10 minút, opakovať by sa mal každý deň. Predpokladaným mechanizmom účinku je zmena pH, čo zastaví množenie plesne. Na podobnom princípe fungujú aj obklady s Burrow alkoholom (používa sa v ortopédii na obklady a na zavádzanie do zvukovodu pri zápaloch uší). Burrow alkohol je vhodný najmä na mykózy s pľuzgierikmi. Obklady sa používajú 2 – 3 krát denne do vymiznutia pľuzgierov, potom sa aplikuje antimykotický krém.
Antimykotické pôsobenie má aj prášková sóda bikarbóna, ničí plesne a pohlcuje nadmernú vlhkosť. Dá sa použiť ako kúpeľ, ako pasta zmiešaná s vodou alebo priamo ako zásyp.
Súvisiace články:
Ako sa lieči mykóza na nechtoch?
Liečba vypadávanie vlasov u žien
LISTERINE ústna voda proti lupinám?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.