Kliešte vedia prenášať množstvo chorôb, medzi najznámejšie a zároveň najobávanejšie patria kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Pre nákazu je rizikové najmä obdobie od apríla do októbra. Kliešte obľubujú listnaté a zmiešané lesy, avšak človek, ako aj domáce zvieratá, sa môžu s nimi stretnúť aj v parkoch, na lúkach či v záhradách.
Kliešťovú encefalitídu (KE) spôsobuje vírus, ktorým sa kliešť infikuje pri saní krvi zvierat (hlodavce, vysoká zver…) a následne môže preniesť infekciu aj na človeka. Výskyt KE na Slovensku je zriedkavý (desiatky prípadov ročne), môže však vážne ohroziť zdravie, kedže postihuje mozog alebo obaly mozgu. Nakaziť Vás však môže len infikovaný kliešť (1-2%), a aj keď si Vás práve taký našiel, tak máte 70-90% šancu, že si Vaša imunita s vírusom poradí. Väčšina prípadov nákazy klieštovou encefalitídou končí úplným uzdravením, v horších prípadoch však môže ochorenie poškodiť centrálny nervový systém a spôsobovať aj doživotné ťažkosti (ochorenie končí smrťou u 1% nakazených ľudí, obvykle starší ľudia).
Pozor však, nakaziť sa kliešťovou encefalitídou môžete nie len pri cicaní kliešťov, ale aj konzumáciou tepelne nespracovaného (nepasterizovaného) mlieka a mliečnych výrobkov (hlavne kozieho a ovčieho), najmä ak pochádzajú z oblastí endemických ohnísk KE.
Ako sa prejavuje kliešťová encefalitída?
Nakazení ľudia zvyknú mávať v mieste vpichu kliešťa niekoľko milimetrové začervenanie, ktoré môže pretrvávať aj po odstránení kliešťa a zvyčajne svrbí. Približne po 7-14 dňoch sa môžu objaviť prvé prejavy ochorenia, ktoré sa podobajú bežnej chrípke – únava, bolesť svalov, kĺbov, hlavy, stuhlosť šije, mierna teplota, črevné ťažkosti, ktoré po pár dňoch ustupujú a nasleduje bezpríznaková fáza choroby (do 20 dní). Po tejto fáze môžu (ale aj nemusia) nasledovať oveľa vážnejšie komplikácie. Dochádza k zápalu mozgu a mozgových blán – vysoké horúčky, bolesti hlavy, zvracanie, závrate, depresia atď. Vo väčšine prípadov sa ochorenie končí úplným uzdravením, ak choroba zanechá následky, ide najmä o neurologické poruchy – bolesti hlavy, nespavosť, poruchy koncentrácie či obrny končatín, ktoré pretrvávajú dlhodobo až doživotne.
Prejavy sa môžu líšiť u detí v porovnaní s dospelými. Pre deti sú typickejšie nešpecifické príznaky KE (únava, zvýšená teplota, bolesti hlavy), preto aj diagnostika býva zložitejšia. U dospelých sa pozorujú častejšie prejavy encefalitídy (poruchy motoriky, kognitívne ťažkosti), ktoré lekára privedú jednoduchšie k diagnóze kliešťovej encefalitídy.
Ako sa lieči kliešťová encefalitída?
Neexistuje žiadny špecifický liek na liečbu KE. Cieľom terapie je potláčať a zmierňovať prejavy ochorenia, obmedziť fyzickú námahu a zabezpečiť kľud (odstrániť stesové faktory). Používajú sa lieky na tlmenie vysokej teploty, bolesti, zápalu. Dôležitý je aj dostatočný príjem vitamínov a podpora imunitného systému. Človek s potvrdenou kliešťovou encefalitídou býva hospitalizovaný, rekonvalescencia je obvykle dlhšia (niekoľko týždňov až mesiacov). Dĺžka a intenzita príznakov ochorenia závisí od celkovej odolnosti organizmu.
Ďalším obávaným ochorením prenášaným kliešťami je lymská borelióza, ktorej sa budem venovať v nasledujúcom článku.
Ako sa ubrániť kliešťom?
Najlepšia ochrana proti ochoreniam, ktoré prenášajú kliešte, je dôkladná prevencia. Ak idete do prírody oblečte si dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom, vyššie topánky. Nič nepokazíte ani dobrým silným repelentom, ktorý sa da nastriekať na kožu aj oblečenie. Nie všetky repelenty sú dostatočne silné aby odpudili kliešťa, resp. je nutnú aplikovať ich častejšie (viac v článku Ako si vybrať repelent?). Po príchode z prírody treba prezrieť celé telo (pod pazuchami, vo vlasoch, podkolenné jamky, intímne miesta, za ušnými lalokmi…). Čo sa týka kliešťovej encefalitídy, v oblastich s výskytom infikovaných kliešťov, treba konzumovať len pasterizované (nie surové) mlieko a mliečne výrobky, kedže aj touto cestou sa dá nakaziť, kliešte parazitujú aj na zvieratách.
Ak máte aj tak obavy, môžete sa dať proti kliešťovej encefalitíde zaočkovať ( FSME-Immun) . Základné očkovanie sa skladá z troch vakcín, pričom je zaočkovaná osoba chránená tri roky. Po tejto dobe sa musí opakovane preočkovávať. Zaočkovať sa treba dať ešte pred sezónou, kedže telo si nevytvorí ochranu hneď po očkovaní.
V smere či proti smeru hodinových ručičiek?
Kliešťa treba odstrániť hneď ako ho nájdeme. Rýchle odstránenie nás môže ochrániť pred infekciou boreliózy (nie kliešťovej encefalitídy). Kliešťa nepotierame olejom, ako sa kedysi odporúčalo, kedže kliešť dýcha celým povrchom tela a kvôli duseniu môže do rany vylúčiť baktérie či vírusy, čím by sme zvýšili riziko nákazy. Ani krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek nie je dobrý nápad. Kliešťa stačí len trochu vykývať do strán a kolmo vytiahnuť, najlepšie špeciálnou pinzetou, háčikom alebo kartou (dajú sa kúpiť v lekárni) a potom miesto vydezinfikovať, najlepšie jódovou tinktúrou. V lekárňach sú už dostupné aj špeciálne sady na odstraňovanie kliešťov (ATIX, CEUMED Stop-Tick), ktoré obsahujú sprej na zmrazenie kliešťa (zmrazenie zabráni prípadnému prenosu telesných tekutín kliešťa do organizmu hostiteľa pri jeho vyberaní) a špeciálnu pinzetu na jeho následné vybratie.
Súvisiace články:
Borelióza – čo všetko by sme mali o nej vedieť?
Na čo všetko môžme byť alergickí?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana