Cestovná trombóza nie je jav, ktorý by bol pri cestovaní bežný ako napr. cestovateľská hnačka, jej výskyt je oveľa sporadickejší, avšak s vážnejšími následkami. Rozvoj cestovania, životný štýl a stravovacie návyky však spôsobujú, že sa s ňou stretávame čoraz častejšie. Hlboká žilová trombóza (HŽT) je stav, kedy sa v žilách dolných končatín vytvorí krvná zrazenina, ktorej úlomok sa môže krvným riečiskom dostať do pľúc a vyvolať život ohrozujúcu embóliu, alebo môže zostať na mieste, čo môže viesť k posttrombotickému syndrómu (bolestivosť, opuchy, ekzém, vredy a pod.).
Prečo vzniká žilová trombóza pri cestovaní?
Základným predpokladom je vyššia zrážanlivosť krvi, čo v spojení s ďalšími faktormi môže vyvolať vznik zrazeniny. K tým najzávažnejším patria:
– dlhodobá imobilita, počas letu dlhšieho ako 4 hodiny stúpa riziko vzniku zrazeniny s každou hodinou, obzvlášť rizikové sú najmä 10 a viac hodinové lety.
– užívanie hormonálne antikoncepcie alebo inej hormonálnej liečby, pretože estrogény ovplyvňujú okrem iného aj zrážanlivosť krvi
– úraz nohy s fixáciou, kedy je končatina znehybnená a krv v nej ťažšie cirkuluje (preto sa aplikujú pri zlomeninách končatín preventívne injekcie heparínu ako Fraxiparine, Clexane alebo Fragmin, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi)
– tehotenstvo
– obezita a onkologické ochorenia
– výskyt HŽT v najbližšej rodine
– väčší chirurgický výkon 1-2 mesiace pred cestou
Prečo je lietadlo rizikovejšie ako autobus alebo vlak?
Štatisticky najväčšie riziko vzniku trombu počas cestovania je u cestovania lietadlom. Je to dané viacerými okolnosťami, nie len tým, že keď cestujete autobusom alebo vlakom, máte nepochybne väčšiu možnosť pohybu ako počas letu v preplnenej „economy class“. Ďalším faktorom výrazne ovplyvňujúcim zrážanie krvi je dehydratácia. Počas letu klesá vlhkosť vzduchu v kabíne z „normálnych“ 60 – 70% na asi 20%, čo spôsobuje zvýšené odparovanie vody z pokožky a z dychu (častý problém pri letoch je preto aj pálenie nosovej sliznice a sťažené dýchanie spôsobené práve jej vysušením). V kabíne lietadla je navyše v porovnaní s autobusom alebo vlakom nižší atmosferický tlak, čiže aj nižší parciálny tlak kyslíka (predstaviť si to môžete tak, ako by ste dýchali “redší” vzduch napr. na Ďumbieri, len podstatne viac vydýchaný), čo spôsobuje hypoxiu (znížená dostupnosť kyslíka) a má takisto negatívny vplyv na zrážanie krvi.
Ako predísť vzniku krvnej zrazeniny?
Keď patríte do niektorej z rizikových skupín, mali by ste pred dlhým letom prekonzultovať s lekárom prípadnú aplikáciu injekcie s heparínom pred cestou. Ak nepatríte do žiadnej z rizikových skupín, môžete znížiť riziko vzniku trombu niekoľkými opatreniami:
– Rozprúdiť krv v nohách každú pol hodinu sa dá aj posediačky pomocou niekoľkých cvičení a to dvíhaním prstov na nohách, dvíhaním päty, tlačením chodidiel do podlahy a napínaním lýtkových svalov. Počas dlhého sedenia nie je vhodné mať prekrížené nohy a oblečenie by malo byť pohodlné, aby netlačilo na žily v oblasti stehien a drieku (celkovo nie sú vhodné neelastické rifle, pretože pri sedení stláčajú cievy v driekovej oblasti a sťažujú tak cirkuláciu krvi).
– Nepiť alkohol, napriek tomu, že si bez neho mnoho ľudí nevie predstaviť let, či už kvôli jeho upokojujúcim účinkom alebo na zmiernenie strachu zo samotného letu, alkohol odvodňuje, čo v spojení so suchým vzduchom v lietadle tvorí nebezpečnú kombináciu, hrozí vážna dehydratácia, krv je hustejšia a náchylnejšia na zrážanie.
– Neužívať sedatíva a hypnotiká (lieky na upokojenie a na spanie), ktoré sú tiež veľmi obľúbeným prostriedkom na prekonanie dlhých ciest. Z hľadiska prevencie vzniku zrazenín je ich použitie nevhodné, pretože navodzujú niekoľkohodinové svalové uvoľnenie, čo je síce žiaduce, lebo cesta rýchlo zbehne, telo aj svaly sú však niekoľko hodín bez pohybu, obeh sa spomaľuje a hrozí, že nohy opuchnú alebo sa vytvoria zrazeniny.
– Piť dostatok tekutín, aby sa zabránilo dehydratácii a krv sa nezahusťovala, zároveň pitie vody vyvoláva častejšiu potrebu močenia a malá prechádzka na toaletu opäť pomôže rozprúdiť krv v nohách.
– Nosiť kompresívne pančuchy alebo podkolienky, ktoré vytvárajú tlak na steny ciev a pomáhajú tak odvádzať krv, pomáhajú aj ako prevencia vzniku opuchov končatín. Dajú sa kúpiť v niektorých lekárňach a zdravotníckych potrebách.
Má zmysel užiť pred cestou Anopyrin alebo Aspirin?
Anopyrin a Aspirin sa v nízkych dávkach používajú ako prevencia vzniku infarktu alebo mozgovej mŕtvice, pretože blokujú činnosť krvných doštičiek v artériách a tým znižujú zrážanlivosť krvi. Na základe tejto informácie si niektorí pacienti zvyknú naordinovať pred cestou Anopyrin 100mg ako prevenciu trombózy. Problém však je, že kyselina acetylsalicylová (účinná látka v Anopyríne, Aspiríne, Acylpyríne) má účinok proti zrážaniu krvi len v artériách, nie v žilách, preto ako prevencia vzniku žilovej trombózy nefunguje. Ak ste Anopyrin pred cestou napriek tomu užili, nič hrozné sa nestane, riziko vzniku trombu však máte rovnaké ako keby ste nič neužili. Ako prevencia vzniku HŽT s okamžitým účinkom (nie je nutné dlhodobé užívanie) u rizikových pacientov sa preto používajú len podkožné injekcie s heparínom.
Ako znížiť zrážanlivosť krvi prírodnou cestou?
Ak máte problém so zvýšenou krvnou zrážanlivosťou, môžete si okrem liekov pomôcť aj prírodnou cestou, ktorá pri určitých stavoch ako po infarkte alebo mozgovej mŕtvici síce nie je natoľko efektívna ako klasická liečba, jej preventívny účinok napr. pri užívaní hormonálnej antikoncepcie by mohol mať význam. Z potravín znižujúcich zrážanlivosť krvi sa využíva zázvor, cesnak a brusnice, z výživových doplnkov gingko biloba, vitamín E a najmä omega-3 mastné kyseliny. U rizikových pacientov je možné zvážiť aj podávanie enzýmov, či už ako súčasť liečby posttrombotického syndrómu a opuchov nôh alebo ako prevencia vzniku zrazenín aj počas cestovania. Enzýmy (serrapeptáza, bromelaín, papaín) účinkujú niekoľkými mechanizmami, regulujú zápal, obmedzujú zhlukovanie krvných doštičiek a pomáhajú rozpúšťať už vzniknuté zrazeniny, navyše pri ich užívaní nehrozí riziko krvácania. Ich nevýhodou je však pomerne vysoká finančná náročnosť.
Súvisiace články:
Ako si vybrať kompresívne pančuchy?
Kde všade pomáha enzymoterapia?
Riziká hormonálnej antikoncepcie
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana