Ľudové liečiteľstvo má aj dnes svoje miesto v liečbe mykózy, dokonca je na vzostupe. Prírodná liečba plesňových ochorení je vyhľadávaná zvyčajne pacientami, ktorí si už nevedia s mykózou poradiť, štandardná liečba im nezaberá, mykóza sa opakovane vracia a tak hľadajú útočisko v alternatívnej medicíne. Pomaly sa začínajú objavovať štúdie, ktoré potvrdzujú protiplesňové účinky niektorých prírodných prípravkov.
Ako najúčinejší sa javí oregánový a čajovníkový olej (prípadne 25% čajovníkový olej v kombinácii s mandľovým olejom). Čajovníkový olej (Tea Tree oil) sa používa už stáročia, ako prví ho našli a začali využívať austrálski domordci. V dvadsiatich rokoch objavili vedci jeho silné antiseptické vlastnosti a čajovníkový olej sa rozšíril do sveta a dodnes sa podrobuje viacerým výskumom. Čajovníkový olej sa dá u nás zohnať takmer v každej lekárni a ľudia ho obľubujú kvôli jeho širokému využitiu. Vďaka silným antiseptickým, protizápalovým a protiplesňovým účinkom sa využíva pri liečbe akné, pri štipancoch, oparoch, pľuzgieroch, odreninách, je súčasťou prípravkov na dentálnu hygienu, kozmetických prípravkov, vaginálnych prípravkov (Femigel) a v neposlednom rade sa používa na liečbu mykotických ochorení kože aj nechtov. U nás je dostupný najmä 100% olej, takže ak ho nepotrebuje práve na liečbu mykózy na nechtoch ale napr. na akné, môžte si ho zriediť (napr. s olivovým či kokosovým olejom). Zriediť olej sa odporúča aj v prípade citlivej kože. Ošetrená koža by sa nemala prelepovať. Olej nanášajte na postinutý necht alebo kožu 2xdenne, olej sa nikdy neužíva vnútorne!
Trochu horšie sa zháňa oregánový olej. Oregáno alebo aj pamajorán poznáme skôr ako koreninu využívanú v gastronómii. Za studena lisovaný oregánový olej (látka carvacrol) sa však dlhodobo využíva v ľudovom liečiteľstve ako prírodný protiplesňový prostriedok. Okrem vonkajšieho nanášania oleja na mykózou postihnuté miesta, sa môže užívať aj vnútorne. Takto užitý olej sa odporúča aj pri ochorenia dýchacích a tráviacich ciest (tlmí kŕče) a na ukľudnenie pri depresiách a úzkostiach (český názov oregána je dobromysl).
Z domácej liečby je typickým predstaviteľom boja proti baktériám a plesniam ocot. Za hlavného nositeľa jeho účinku sa považuje kyseliny octová, ktorá sa radí k najsilnejším protiplesňovým kyselinám. Protiplesňovú kúru si pripravíte zmiešaním jedného dielu octu a dvoch dielov teplej vody, v prípade jablčného octu je pomer octu a vody 1:1. Do takto pripraveného (aj keď nie voňavého) roztoku sa namáčajú prsty (nohy) každý deň na 15-20 minút niekoľko týždňov, resp. do vyhojenia (odrastenia) postihnutých nechtov. Po kúpeli treba nohy dobre opláchnuť vodou a vysušiť, aby sa zamedzilo šíreniu nákazy. Ak máte citlivú pokožku, treba ocot viac zriediť vodou alebo opakovať kúru každý druhý deň.
Ďaľším domácim antimykotickým prostriedkom je starý dobrý cesnak. Niektoré zdroje uvádzajú, že cesnak je proti Candide albicans (najčastejší pôvodca vaginálnej mykózy a mykózy nôh) účinnejši ako často používané protiplesňové liečivo nystatin. Cesnakovú kúru si môžte jednoducho pripraviť doma. Najdôležitejšie je, aby sa vždy použil čerstvo rozotretý cesnak, ktorý obsahuje maximum antibakteriálnej látky alicín. Konzervovaný či sušený cesnak ho obsahuje podstatne menej. Na prípravu kúry potrebujete okrem roztlačeného cesnaku aj gázu, do ktorej cesnak zabalíte a gázu priložíte na postihnuté miesto a necháte pôsobiť niekoľko hodín. Pre dosiahnutie lepšieho výsledku môžte okrem cesnaku, pridať aj štavu z citróna, klinčeky a trochu vody. Niektoré zdroje odporúčajú zmiešať čerstvo roztlačený cesnak s olejom (napr. olivovým), avšak výskumy ukazujú, že antibakteriálny účinok cesnaku v oleji rýchlo klesá (premena alicínu na iné zlúčeniny).
Alternatívna liečba mykózy nechtov je vyhradená pre ľahšie postihnutia nechtov. Ak sa po pár týždňoch liečby ochorenie nevytráca alebo sa naopak rozširuje na ďaľšie nechty, treba vyhľadať pomoc lekára.
Súvisiace články:
Ako sa lieči mykóza na nechtoch?
Vaginálna mykóza v tehotenstve
Onychomykóza pod dohľadom lekára
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.