Podľa výskumov asi 70% populácie v USA trpí nedostatkom magnézia v strave a asi 20% nedosahuje ani 50% odporúčaného denného príjmu horčíka. Podobná situácia bude pravdepodobne aj u nás, nakoľko tento jav úzko súvisí s kvalitou potravín. Priemerný obsah horčíka v poľnohospodárskych aj živočíšnych produktoch klesol v dôsledku poklesu obsahu magnézia v pôde o 21% od roku 1940, dnešné potraviny navyše prechádzajú zložitými úpravami, aby lepšie chutili, vyzerali a dlhšie vydržali, čo ešte viac znižuje obsah vitamínov a minerálov v hotových jedlách.
K deficitu magnézia prispievajú aj rôzne ochorenia ako zápalové črevné choroby, užívanie niektorých liekov alebo nadmerný príjem alkoholu, čo vedie k vývinu ďalších civilizačných ochorení.
„Užívam horčík, ale nepomáha mi.“
Z televízie sme bombardovaní reklamou, že horčík je na všetko, na únavu, nervozitu, migrénu, vyčerpanie, nespavosť a mnohé ďalšie problémy. Veľa ľudí sa nechá reklamou zlákať, kúpia si propagovaný prípravok a čaká zázraky. Tie sa však často nedejú. Čo za to môže?
Problém je v tom, že uvádzané problémy so spánkom, úzkosťou a migrénou sú často spojené aj s ďalším ochorením (depresia, dlhodobo neriešený stres, ochorenia tráviaceho traktu a pod.), ktoré sa musia riešiť a aj keď je veľmi pravdepodobné, že spomínaný jedinec trpí aj nedostatkom horčíka, jedna tabletka denne mu odstrániť problémy nepomôže a už v vôbec nie v horizonte niekoľkých dní.
Denná dávka magnézia potrebná pre dospelého človeka je asi 300 – 400 mg, pričom bežné prípravky s horčíkom v lekárni obsahujú priemerne 50 mg čistého horčíka v jednej tablete (500 mg laktátu horečnatého obsahuje 48 mg čistého horčíka), preto je dávkovanie pri potvrdenom deficite magnézia zväčša 3-krát denne 2 tablety po dobu minimálne niekoľkých mesiacov. Po ustálení zdravotného stavu sa dávka znižuje. Spomínaný postup je vhodný len pre pacientov so zdravými obličkami.
Kedy ani užívanie vysokých dávok horčíka nestačí?
Stále je tu skupina pacientov, ktorí aj pri podávaní dostatočných dávok horčíka na liečbu dostatočne nereagujú. Zväčša sa jedná o pacientov so zhoršeným vstrebávaním magnézia z tráviaceho traktu. Do tejto skupiny pacientov sa zaraďujú napr. tehotné ženy, starší pacienti, pacienti so zápalovým črevným ochorením alebo ľudia, ktorých po horčíku preháňa (prípravky s obsahom magnézia potrebujú asi 12 hodín na úplné využitie). U týchto pacientov sa výborne osvedčila transdermálne podávanie magnézia. Niektoré horečnaté soli veľmi dobre prechádzajú aj cez pokožku a dajú sa teda použiť na doplnenie zásob horčíka formou kúpeľov, sprejov, alebo krémov.
Prípravky na kúpeľ obsahujú magnézium vo forme síranu alebo chloridu, síran je zároveň zdrojom síry, ktorá sa využíva napr. u reumatologických ťažkostí. Síran sa nachádza v Magnéziovej kúpeľovej soli, chloridy sú zase súčasťou magnéziových sprejov na lokálnu aplikáciu. Pri nedostatku horčíka je vhodné kombinovať lokálne prípravky s tabletovou formou.
Recept na magnéziové telové maslo
– 3 plné čajové lyžice síranu horečnatého (dá sa zohnať navážený v lekárni, použiť môžete aj chlorid)
– 3 polievkové lyžice ružovej vody (má napr. značka Hanus, dá sa použiť aj obyčajná prevarená voda, maslo z ružovej vody však vydrží dlhšie aj bez chemických konzervantov)
– 2 polievkové lyžice kokosového oleja
– 2 polievkové lyžice bambuckého masla (nie je nevyhnutné, stačí aj kokosový olej v 2-násobnom množstve)
Síran horečnatý s ružovou vodou zohrievame kým sa nerozpustí do hustejšej kašovitej hmoty a necháme vychladnúť. Medzitým zohrievame na vodnom kúpeli kokosový olej a bambucké maslo do rozpustenia (nezohrievať dlho a na vysokú teplotu, len kým sa maslo nerozpustí). Zmes necháme vychladnúť na izbovú teplotu (stále musí byť pomerne tekuté), pridáme hmotu z ružovej vody a síranu a šľaháme elektrickým šľahačom do zhustnutia (viď. obrázok). Ak hmota nechce tuhnúť, dáme ju na pár minút do chladničky a pokračujeme v šľahaní. Magnéziové maslo si môžete pred vyšľahaním jemne parfumovať použitím silice, napr. Ylang ylang je sladká vôňa s relaxačným účinkom, ak chcete magnéziové maslo používať pri nervozite, napätí a problémoch so spánkom, mätová silica je vhodná pri kŕčoch a pre športovcov. Hotové maslo sa aplikuje na celé telo a dá sa skladovať pri izbovej teplote. Bez konzervantov vydrží niekoľko týždňov.
Súvisiace články:
Tetánia alebo tetanický syndróm – diagnóza mladých 21.storočia
Vápnik – ako si pripraviť kalcium s najlepšou vstrebateľnosťou?
Ako a prečo si doma pripraviť opaľovací krém
Kedy zinok pomáha a kedy škodí?
Ako si doma pripraviť tinktúru?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana