Fajčenie sa vo veľkej miere podieľa na vzniku mnohých ochorení – chronických pľúcnych chorôb, nádorových ochorení, srdcovo-cievnych ochorení, u silných fajčiarov predstavuje aj finančnú záťaž, preto sa mnohí fajčiari pokúšajú so svojim zlozvykom prestať. Pre úspešné odvykanie od fajčenia je najdôležitejšia pevná vôľa. Fajčiari s dostatočným odhodlaním a pevnou vôľou sa zbavia fajčenia aj bez podpornej liečby, silnejší fajčiari zvyknú vyhľadať pomoc v lekárni alebo u lekára.
Prečo je tak ťažké prestať?
Fajčenie je závislosť, to znamená, že na pravidelný prísun nikotínu si telo ľahko zvykne. Okrem psychickej závislosti, kedy sa cigareta vníma ako relax či rituál (fajčenie pri kávičke s kolegami, pri popíjaní alkoholu atď.), sa asi u 80% pravidelných fajčiarov objavuje približne po dvoch rokoch fajčenia závislosť fyzická. Fajčiar má kvôli pravidelnému prísunu nikotínu zvýšený počet receptorov pre nikotín, ktoré ak nedostanú svoju „ dávku“ zareagujú abstinenčnými príznakmi – podráždenosť, hnev, agresivita, bolesti hlavy, zápcha, zvýšená chuť na jedlo, závrate, únava, nevoľnosť, depresia, nespavosť a iné.
Liečba závislosti na cigaretách
Neexistuje univerzálny spôsob odvykania od fajčenia, ktorý by bol účinný u všetkých fajčiarov. Akákoľvek liečba závislosti nemusí byť účinná, ak fajčiar nechce skutočne prestať.
Najznámejšia liečba závislosti na tabaku je nikotínová substitučná terapia. Pri tomto spôsobe odvykania sa prostredníctvom náplastí, žuvačiek, pastiliek alebo ústneho spreja dostáva do tela určitá dávka nikotínu, ktorá pomáha zmierňovať abstinenčné príznaky po zanechaní fajčenia. Nikotinové žuvačky, náplaste a pastilky obsahujú rôzne dávky nikotínu, ktoré umožňujú vybrať si dávku podľa toho aký ste silný fajčiar, prípadne umožňujú postupne znižovať dávku nikotínu podľa potreby až do odvyknutia (užívajú sa obvykle 3 mesiace, po ktorých nasleduje postupné znižovanie počtu žuvačiek, pastiliek). Nikotínová liečba nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy.
NICORETTE žuvačky, NIQUITIN pastilky
Nikotínové žuvačky a pastilky sú obľúbené najmä u slabších fajčiarov, užívajú sa kedykoľvek keď vznikne potreba fajčiť. Žuvačky sa žujú približne 30 minút, pomaly s prestávkami, nie intenzívne, obvykle 8-12x denne, nikde nie viac ako 24 žuvačiek denne. Pastilky sa cmúľajú v ústach až do úplného rozpustenia (asi 10 minút), obvykle 8-12x denne, maximálne 15 pastiliek za deň.
NICORETTE náplaste, NIQUITIN náplate
Nikotínové náplaste sú vhodná voľba pre silnejších pravidelných fajčiarov. Z náplaste sa po nalepení na kožu uvoľňuje rovnomerne nikotín po dobu 16-24 hodín. Náplasť sa lepí na suchú, neporušenú kožu každý deň, ráno po prebudení. Nicorette náplasť (16-hodinová) sa večer pred spaním odlepí, Niquitin náplaste sa môžu ponechať nalepené aj 24 hodín (aj cez noc, predchádza sa tak rannej chuti na cigaretu). Liečba trvá obvykle 3 mesiace, počas ktorých sa znižuje dávka nikotínu.
Elektronické cigarety
Mnohými ospevované, inými zatracované elektronické cigarety sú ďalší spôsob nikotínovej substitučnej terapie. Elektronická cigareta obsahuje podobne ako bežná cigareta nikotín, avšak možnosť zvoliť si akú dávku nikotínu chceme príjmať, pomáha pri odvykaní od fajčenia, dávkovanie nikotínu v e-cigarete môžme postupne znižovať, podobne ako v prípade nikotínových náplastí.
Beznikotínová liečba
Zatiaľ čo nikotínová substitučná liečba je voľne dostupná v lekárňach bez lekárskeho predpisu, beznikotínovú liečbu musí naordinovať lekár. Na liečbu závislosti na tabaku sú u nás registrované dve liečivá.
Prvé je z rady antidepresív –bupropion, mechanizmus jeho účinku pri odvykaní od fajčenia nie je presne známy (prišlo sa na to náhodou, keď podávanie bupropionu zastavilo alebo zmiernilo fajčenie u pacientov liečených na depresiu). Pri užívaní spomínaného liečiva dochádza k utlmeniu abstinenčných príznakov, ku ktorým dochádza po zanechaní fajčenia. Liečba by mala trvať najmenej 8-12 týždňov, u silných fajčiarov sa môže kombinovať s nikotínovou substitučnou liečbou. Tento liek Vám môže predpísať len psychiater alebo neurológ a ako každý liek má svoje obmedzenia a nežiaduce účinky (medzi nežiaduce účinky lieku paradoxne patrí aj zníženie telesnej hmotnosti, ktoré je pri odvykaní od fajčenia obvykle žiaduce, kedže obava z pribratia po zanechaní fajčenia je častý dôvod prečo fajčiari/ky opäť prepadnú závislosti).
Najnovším liečivom v liečbe nikotínovej závislosti je vareniklín. Vareniklín sa viaže na nikotínové receptory, čím blokuje účinky nikotínu zodpovedné za posilňovanie návyku a prijemné pocity pri fajčení. Spomedzi spomínanej liečby dosahuje vareniklín najvyššie percento úspešnosti pri liečbe nikotínovej závislosti ale má aj najvyšší výskyt nežiaducich účinkov. Predpisuje sa preto ľuďom, ktorí sú naozaj odhodlaní s fajčením prestať alebo po predchádzajúcich neúspechoch inej liečby.
Z neliekových metód sa pri odvykaní od fajčenia využíva psychoterapia, hypnóza alebo akupunktúra.
Žiadna z uvedených metód Vám však nezaručí, že sa zbavíte závislosti, len Vám tento proces uľahčí, najdôležitejšia je motivácia a pevná vôľa.
Súvisiace články:
Riziká hormonálnej antikoncepcie
Prečo dochádza k poruchám erekcie?
Z čoho vznikajú žalúdočné vredy?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana