V poslednej dobe sa roztrhlo vrece s novými výživovými doplnkami odporúčanými počas tehotenstva. Výrobcovia, ktorí nezaspali dobu sa snažia zohľadňovať výsledky najnovších štúdií a dopĺňať alebo úplne meniť zloženie tehotenských vitamínov. Vo viacerých článkoch sme písali o nebezpečnom nadužívaní niektorých vitamínov, alebo minerálov, preto aj v prípade tehotenských vitamínov platí pravidlo, že všetko radšej s mierou. Viac o riziku predávkovania vitamínmi alebo minerálmi a o dôležitých tehotenských vitamínoch nájdete v článkoch:
Vitamíny a výživa v tehotenstve
Kedy zinok pomáha a kedy škodí?
Kedy železo pomáha a kedy škodí?
Ktoré vitamíny a minerály sú v tehotenstve potenciálne škodlivé?
Kyselina listová je vitamín, ktorého nedostatok v strave pred počatím a počas tehotenstva môže viesť k defektom neurálnej trubice, vývojovým poruchám a predčasnému pôrodu. Bez diskusie je pre zdravé tehotenstvo nevyhnutná, problém pri jej užívaní môže však nastať v dvoch prípadoch. V prvom prípade sa jedná o ženy trpiace nedostatkom enzýmu MTHFR – metyléntetrahydrofolát reduktázy (asi 20% žien), ktorý mení prijatú syntetickú kyselinu listovú na jej aktívnu formu l-metylfolát. Tieto ženy môžu prijímať aj vysoké dávky kyseliny listovej, ktorá sa ale nedokáže využiť. V druhom prípade sa jedná o ženy, ktorým je často po zistení megaloblastickej anémie (anémia z nedostatku kyseliny listovej) predpísaná kyselina listová v extrémne vysokých dávkach (často dva až tri krát denne 1 tabletu, ktorá obsahuje 10mg kyseliny listovej, čím sa môže prekročiť odporúčaná dávka až 50 krát). Dlho sa zvyklo tvrdiť, že kyselina listová je rozpustná vo vode, teda ak sa jej prijme nadbytok, telo ju jednoducho vylúči. Štúdie prebiehajúce v súčasnej dobe však potvrdzujú opak. Nadbytok syntetickej kyseliny listovej môže viesť k astme (American Journal of epidemiology 12/2009), cukrovke, nadváhe (Journal of Endrocrinology 02/2015) a narušeniu nervov spájaným s autismom (Medical Hypotheses 07/2009) u detí, nehovoriac o možnom negatívnom vplyve nadbytku kyseliny listovej na matku. Ak teda dopĺňať kyselinu listovú, stačia bežné dávky prítomné vo výživových doplnkoch (okolo 400-600µg) ideálne spolu so stravou bohatou na prírodný folát (listová a iná zelená zelenina, pečeň, strukoviny). Ak je aj napriek pravidelnému užívaniu 600µg kyseliny listovej denne zistená megaloblastická anémia, môže sa jednať o deficit MTHFR,vtedy je lepšie doplniť kyselinu listovú vo forme l-metylfolátu, ktorý u nás obsahuje výživový doplnok FEMIBION.
Vedeli ste: Neurálna trubica sa formuje asi 26 – 28 deň po počatí, preto je z hľadiska predchádzania vývojových porúch nutné doplniť hladinu folátov ešte pred samotným počatím.
Železo sa tiež zvykne „preventívne“ predpisovať a odporúčať tehotným ženám jednoducho preto, lebo „tehotné ženy potrebujú veľa železa na krvotvorbu“. Spomínaný prístup je taktiež nesprávny a s užívaním železa by sa malo začať len pri potvrdenom nedostatku železa, čiže sideropenickej anémii. Nedostatok železa v počiatočných fázach tehotenstva vedie k predčasným pôrodom, nízkej pôrodnej hmotnosti a poruchám správania dieťaťa, avšak nadbytok železa vedie k tvorbe voľných radikálov v sliznici čreva a tkanivách, preto aj nedostatok aj nadbytok železa môže viesť k poruchám syntézy DNA a k vzniku porúch dieťaťa. Podávanie prípravkov s obsahom železa sa preto odporúča len pri potvrdenom nedostatku.
Vedeli ste: Užívanie železa často sprevádzajú nežiaduce účinky ako zápcha alebo nevoľnosť. Pri obmieňaní dávkovacích režimov sa zistilo, že dávkovanie 2-3 krát za týždeň má rovnaký efekt ako každodenné užívanie železa. Niektorí autori dokonca dosiahli rovnaké, ak nie lepšie výsledky s podávaním železa raz za týždeň, pričom sa výrazne znižoval výskyt nežiaducich účinkov, v budúcnosti sa budú dávkovacie režimy možno meniť aj u nás.
Vitamíny A,D,E,K sú známe v tukoch rozpustné vitamíny, pri ich nadmernom užívaní sa kumulujú v tkanivách a môžu spôsobiť zdravotné problémy. Ich deficit je rovnako nebezpečný ako ich prebytok, avšak nemenej dôležitý je ich vzájomný pomer, pretože ich metabolizmus sa výrazne ovplyvňuje, preto napr. vitamín A môže mať pri vyšších dávkach (10 000IU denne) teratogénne účinky (môže spôsobovať malformácie plodu), čo ale pravdepodobne súvisí s nedostatkom vitamínu D. Vitamín D je nevyhnutný pre zabudovávanie vápnika do kostí, zúčastňuje sa na formovaní imunitného systému a pľúc, u tehotných žien zároveň znižuje riziko vzniku preeklampsie a tehotenských komplikácií ako vysoký krvný tlak, tehotenská cukrovka a pod. Vysoké dávky (nad 10 000IU denne) ale tiež boli spájané s rizikom vývojových porúch, čo môže úzko súvisieť s nedostatkom vitamínu K2, ktorý usmerňuje zvýšené hladiny vápnika v dôsledku vyšších hladín vitamínu D. Optimálny vzájomný pomer v tukoch rozpustných vitamínov nie je určený, zároveň však asi bude pre každého jedinca odlišný, možno aj preto sa výrobcovia tehotenských doplnkov týmto vitamínom úplne vyhýbajú, alebo ich do svojich produktov dávajú len v minimálnom množstve. Bohatým zdrojom týchto vitamínov sú potraviny živočíšneho pôvodu ako pečeň, plnotučné syry, maslo, žĺtka, preto by sa nemali v období pred aj počas tehotenstva vyraďovať z jedálnička. Najlepším zdrojom vitamínu D je zase slnečné žiarenie.
V čom sa líšia jednotlivé „vitamíny pre tehotné“?
Stravovacie návyky a prípadné zdravotné ťažkosti každej ženy sú dosť odlišné, preto by si každá tehotná alebo plánujúca ženy mala vybrať vitamíny podľa svojho zdravotného stavu a výživy. Samozrejme žiadny výživový doplnok nenahradí pestrú, vyváženú stravu.
Najjednoduchšie to majú ženy s dobrými stravovacími návykmi pred tehotenstvom a bez nevoľnosti počas tehotenstva, ktorá by viedla k odmietaniu pravidelnej stravy. Vtedy sa predpokladá dobrý výživový status a nie je nutné užívať multivitamínové doplnky. Z preventívneho hľadiska môže užívať omega-3 kyseliny s obsahom DHA v dávke aspoň 200mg (u Stredoeurópanov ich je v strave nedostatok), prípadne zvýšiť príjem jódu (do dávky 200μg denne), ktorý sa nachádza napr. v morských riasach (najmä ak má podozrenie na pomalšie pracujúcu štítnu žľazu, čo sa prejavuje chladnými končatinami, zimomravosťou, zvýšenou únavou, ľahkým priberaním, vypadávaním vlasov a pod.). Jód sa podieľa na psycho-intelektuálnom vývoji dieťaťa. V prvých týždňoch tehotenstva sa môže podávať kyselina listová v dávkach 400μg, ak však krvné testy vychádzajú dobre, nie je to nevyhnutné. V prípade svalových kŕčov môže tehotná žena užívať magnézium. Všetky spomínané zložky v jednej tablete obsahuje napr. PREGNIUM.
Ak mala žena pred tehotenstvom alebo počas tehotenstva z rôznych dôvodov chudobnejšiu stravu, trpí nevoľnosťami, ktoré jej dlhodobejšie neumožňujú prijímať dostatočné množstvo stravy, je lepším riešením užívať multivitamíny pre tehotné. Výživovédoplnky sú zložením často podobné, odlišujú sa často len v prítomnosti, resp. absencii jedného prvku, čo ale tiež môže ovplyvniť váš výber. Dobré zloženie má napr. FEMIBION (navyše ako jediný obsahuje kyselinu listovú aj vo forme l-metylfolátu, ale neobsahuje napr. železo a vitamín D), LADEE VITA alebo JAMIESON PRENATAL DHA. Ak sa počas tehotenstva vyskytnú kŕče, možno pokojne doplniť magnézium, nakoľko ho v spomínaných prípravkoch nie je veľa, v niektorých štúdiách navyše dopĺňanie horčíka spolu s vitamínom B6 pomáhala pri tehotenskej nevoľnosti. Pre ženy s poruchami funkcie štítnej žľazy sú vhodnejšie multivitamíny bez obsahu jódu, vegetariánky a vegánky by mali navyše zvýšiť príjem cholínu a vitamínu B12, pretože sa vyskytujú prevažne v živočíšnych produktoch. Nedostatok cholínu zvyšuje riziko vzniku porúch neuronálnej trubice štvornásobne, vážny deficit vitamínu B12 až päťnásobne.
V prípade plánovania tehotenstva, kedy žena zaznamená anovulačné cykly (menštruačný cyklus bez ovulácie), má diagnostikovaný syndróm polycystických vaječníkov, inzulínovú rezistenciu, problém s udržaním tehotenstva alebo problém s nízkou hladinou progesterónu, sú dobrou voľbou doplnky výživy s obsahom inozitolu. Pri problémoch s nízkymi hladinami progesterónu (problém udržať tehotenstvo) možno užívať aj ľanový olej, ktorý zvyšuje pomer hormónov progesterón/estrogén, podobný efekt sa preukázal aj u vitamínu C (750mg denne).
Inozitol, teda vitamín B8 sa v súčasnej dobe najviac používa v doplnkovej liečbe psychických porúch ako depresia, úzkosť, pri strese a pod. Viaceré výskumy v oblasti prenatálnej výživy však zistili, že pravidelný príjem inozitolu znižuje podobne ako kyselina listová riziko vzniku porúch neuronálnej trubice, pomáha obnovovať ovuláciu, znižuje hladinu testosterónu a zvyšuje inzulínovú senzitivitu, čo je žiaduce najmä u žien s polycystickým ovariálnym syndrómom (PCOS). V spomínaných štúdiách bol podávaný v dávkach aspoň 4000mg denne, v našich výživových doplnkoch pre tehotné ženy sa vyskytuje v prípravkoch INOFOLIC (v dávke 2000mg na 1 vrecúško) a GS MIMISTAR (700mg na 1 tabletu). Podávanie inozitolu pred otehotnením a počas prvých mesiacov tehotenstva je vhodné najmä u žien, ktoré majú problémy s ovuláciou, PCOS, nízkou hladinou progesterónu, nadváhu alebo cukrovku. Vyššie dávky inozitolu nie je vhodné podávať v neskorších fázach tehotenstva, nakoľko môžu u niektorých žien zvyšovať tonus maternice a viesť k predčasným kontrakciám.
Pre porovnanie najčastejšie predávaných výživových doplnkov uvádzam zloženie niektorých vitamínov pre tehotné.
Femibion 800 Kyselina listová 400 μg, L-metylfolát 416 μg (odpovedá 400 μg kyseliny listovej), Vitamín B1 1,2 mg, Vitamín B2 1,6 mg, Vitamín B6 1,9 mg, Vitamín B12 3,5 μg, Biotín 60 μg, Nikotínamid 15 mg, Kyselina pantothenová 6 mg, Vitamín C 110 mg, Vitamín E 13mg, Jód 150 μg |
Femibion 400 Kyselina listová 200 μg, L-metylfolát 208 μg (odpovedá 200 μg kyseliny listovej), Vitamín B1 1,2 mg, Vitamín B2 1,6 mg, Vitamín B6 1,9 mg, Vitamín B12 3,5 μg, Biotín 60 μg, Nikotínamid 15 mg, Kyselina pantothenová 6 mg, Vitamín C 110 mg, Vitamín E 13mg, Jód 150 μg. Kyselina dokozahexaénová (DHA) 200mg, Vitamín E 12mg |
|
Inofolic Myo-inozitol 2000mg, Kyselina listová 200 μg |
GS-Mimistar
|
|
Ladee vita Omega-3 kyselina 182mg v 1 kapsli, Kyselina listová 400mcg, Jód 200mcg, Vitamín C 80mg, Horčík 75mg, Vitamín B12 2,6mcg, Vitamín D 10mcg, Železo 27mg, Vitamín B1 1,4mg, Vitamín B2 18mg, Vitamín B3 18mg, Vitamín B5 5mg, Vitamín B6 2mg, Vitamín E 10mg, Biotín 0,05mg, Mangán 1mg, Selén 0,06mg, Zinok 10mg, Meď 1mg
|
GS-mamavit Vitamín A 0,8mg, Betakarotén 0,6mg, Vitamín C 120mg, Vitamín E 30mg, Vitamín B1 2,25mg, Vitamín B2 2,6mg, Vitamín B12 9μg, Vitamín D3 10 μg, Biotín 45 μg, Nikotinamid 20mg, Kyselina listová 400 μg, Kyselina pantothenová 10,9mg, Vápnik 162mg, Fosfor 125mg, Jód 150 μg, Železo 18mg, Horčík 100mg, Meď 2mg, Mangán 2mg, Chróm 25 μg, Molybdén 25 μg, Selén 50 μg |
|
Calibrum babyplan Vitamín C – 100 mg, Vitamín E 30 mg, kyselina listová 0,4 mg, železo – 20 mg a jód – 150 μg |
Calibrum mami Vitamín C 100 mg, Vitamín E 10 mg, Vitamín PP 7,5 mg, Kyselina listová 0,2 mg, Kyselina pantothenová 5 mg, Vitamín B1 1 mg, Vitamín B2 1 mg, Vitamín B6 1 mg, Biotín 15 μg, Vitamín D3 2,5 μg; Vápnik 100 mg, Horčík 50 mg, Železo 10 mg, Zinok 5 mg, Mangán 1 mg, Meď 0,25 mg, Jód 75 μg a Chróm 0,0125 mg |
|
Elasti-Q Vitamins & Minerals Beta karotén 3mg, Vitamín D3 5mcg Vitamín E 10mg, Vitamín C 100mg, Kyselina listová 400 μg, Vitamín B1 0,7mg, Vitamín B2 1mg, Vitamín B6 1mg, Niacin 10mg, Vitamín B12 3mcg, Biotin 0,03mg, Kyselina pantoténová 7mg, Vápnik 180mg, Jód 10μg, Železo 20mg, Horčík 100mg, Meď 1mg, Zinok 5mg, Mangán 1mg |
Pregnium Walmark DHA (kyselina dokosahexaenová 100mg, Kyselina listová 200μg, Jód 75mcg, Horčík 75mg |
|
Jamieson Prenatal DHA DHA 150mg, Vitamín A (retinol) 300μg/1000 IU, Betakarotén 1080μg, VitamínD3 400 IU/ 10μg, Vitamín C 150mg, Vitamín E 30 IU/20 mg, D-biotín 30μg, Vitamín B1 3mg, Vitamín B2 3,75mg, Vitamín B6 10mg, Vitamín B12 10μg, Niacín 22mg, Kyselina listová 1000μg, Kyselina pantoténová 10 mg |
Folgravid DHA 500mg, Kyselina listová 400μg |
Súvisiace články:
Homocysteín-nový ukazovateľ ochorení, nový pohľad na liečbu
Bolesť a zápal hrdla v tehotenstve
Prečo užívať probiotiká v tehotenstve a pri dojčení?
Je možné si vybrať pohlavie dieťaťa?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana