Vedeli ste...

Propolis – od popálenín a angíny až po protirakovinový účinok

Propolis je prírodný produkt, zmes včelieho vosku a žívíc, ktoré včely zbierajú z rastlín. Včely využívajú propolis na utesnenie a tmelenie dier a trhlín v úli, ako ochranu pred votrelcami (iným hmyzom, parazitmi) a chladom. Propolis sa využíva predovšetkým v ľudovom liečiteľstve. Niektoré jeho účinky sú potvrdené, niektoré sa skúmajú, niektoré sa možno objavia. Širšie využitie propolisu v medicíne je však veľmi problematické, najmä čo sa týka jeho vnútorného užívania. Propolis má totiž variabilné  zloženie. Obsahuje vyše 300 rôznych látok – vosky, éterické oleje, flavonoidy, peľ, mastné kyseliny, minerály, vitamíny a iné. Hoci vieme alebo aspoň tušíme, aký liečebný prínos majú jednotlivé komponenty, nevieme presne aké zložky a v akom množstve a pomere sa v propolise pochádzajúcom z rôznych rastlinných  zdrojov, včelstiev či podnebného pásma nachádzajú. To znamená, že každy úľ máva propolis s trochu iným zložením.  Aby sa však mohol propolis dôkladne skúmať a uviesť na trh ako liek, je potrebné zabezpečiť stálosť jeho zloženia – štandardizovať ho, aby sme získali propolis, ktorý bude mať stále rovnaké a známe zloženie. Takýto propolis môže mať zaručenú účinnosť, kvalitu a bezpečnosť.

Antibakteriálny účinok propolisu

Antibakteriálna aktivita proti širokému spektru rôznych baktérií (najmä grampozitívnych) patrí k najpozoruhodnejším vlastnostiam propolisu. Za tento účinok je zodpovedných viacero zložiek, najmä však flavonoidy, fenolové kyseliny a ich estery. Využíva  sa na liečbu rán a popálenín ako aj pri infekciách, najmä dýchacích ciest. Miera antibakteriálnej aktivity propolisu rôzneho pôvodu je mierne odlišná. Propolis zo Strednej Ameriky vykazuje najslabší antibakteriálny účinok, zatiaľ čo najvyšším antibakteriálnym účinkom sa môže pochváliť propolis z tropických daždových lesov. Vedci prišli aj na to, že propolis z Európy a propolis z Brazílie sa síce líšia zložením a na ich antibakteriálnej aktivite sa podieľajú rôzne komponenty, no napriek tomu je ich účinok zhruba rovnaký. Ďaľší parameter, ktorý ovplyvňuje biologickú aktivitu propolisu, je obdobie jeho zbierania. Pri skúmaní antibakteriálneho účinku propolisu proti baktérii Staphylococcus aureus  získaného v mesiacoch jún, august alebo október-november sa zistilo, že najvyššiu účinnosť vykazuje augustový propolis.

Propolis proti vírusovým ochoreniam

Okrem baktérií je propolis účinný aj proti vírusom a plesniam. Uplatnenie nachádza najmá v liečbe herpes vírusov (aj genitálneho herpesu), kde bola viacerými štúdiami potvrdená vysoká antivirotická aktivita alkoholového aj vodného extraktu propolisu. Väčšina štúdii sa však robila len in vitro (v skúmavke), sú potrebné ešte ďaľšie výskumy. Štúdie naznačujú, že propolis ako imunomodulátor s protivírusovými vlastnosťami by sa mohol v budúcnosti využívať aj v liečbe bradavíc.

Protirakovinové účinky propolisu

Vedci zistili, že fenylester kávovej kyseliny obsiahnutý v propolise výrazne ovplyvňuje peroxidáciu lipidov na membránach erytrocytov (červených krviniek) a tak by mohol byť prospešný v boji s chorobami, ktoré sú indukované oxidačným stresom, ako niektoré typy rakoviny. Najvyššiu cytotoxicitu (schopnosť ničiť bunky) voči karcinómu hrubého čreva a fibrosarkómu vykazoval holandský a čínsky propolis (pravdepodobne kvôli vyššiemu podielu fenolových zlúčenín v porovnaní s iným propolisom). Výskumy sa zatiaľ uskutočnili len v podmienkach in vitro (v skúmavke).

Propolis na našom trhu

Propolisové prípravky sa dajú bežne kúpiť v lekárni. Najznámejšia je propolisová tinktúra (Dr. Dudek, Calendula-Propofit, Virde-propolisovy sprej), ktorá sa používa ako kloktadlo pri zápálenom hrdle alebo sa ňou potierajú mandle alebo zapálené ďasná pri stomatitídach, vhodná je na štipance aj akné. Je určená na vonkajšie použitie. Na rany, popáleniny, zapálenu kožu sa využíva  propolisová masť. Propolis nájdeme aj v pastilkách na cmúľanie (Propolki), ktoré sa odporúčajú pri prvých príznakoch infekcie, pri zvýšenom riziku ochorenia z nachladnutia, pri chrapote, pri pocite podráždenia a suchosti v ústach a hrdle.

Ak si viete zohnať propolis priamo od včelára, kvalitnú tinktúru na vonkajšie ale aj vnútorné použitie si viete pripraviť sami. Stačí na to len propolis a aspoň 70% lieh (nie denaturovaný).

Ďaľším skvelým produktom včiel je med. Okrem medu, ktorý si dávame do čaju, však poznáme aj medicínsky med s overenými účinkami pre zdravie ale o tom viac v článku Medicínske medy.

Súvisiace články:

Ako podporiť hojenie rán?

Na čo všetko môžeme byť alergickí?

Ako si doma pripraviť tinktúru?

Ako to s tými antibiotikami vlastne je?

Medicínske medy alebo med trochu inak

 


Zdroje:

  1. Wang T, Chen L, Wu W, Long Y, Wang R. Potential cytoprotection: antioxidant defense by caffeic acid phenethyl ester against free radical-induced damage of lipids, DNA, and proteins. Can J Physiol Pharmacol. 2008;86:279–87.
  2. Messerli SM, Ahn MR, Kunimasa K, Yanagihara M, Tatefuji T, Hashimoto K, et al. Artepillin (ARC) in Brazilian green propolis selectively blocks oncogenic PAK1 signaling and suppresses the growth of NF tumors in mice. Phytother Res. 2009;23:423–7.

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana