Jednou z mojich záľub počas každodenného maratónu nakupovania potravín pre rodinu je čítanie zloženia výrobkov a automaticky ich porovnávanie. Podľa môjho pozorovania vo väčšine prípadov cena výrobku korešponduje s kvalitou zloženia, rovnako to je napríklad aj v prípade mojich kedysi obľúbených zmrzlín.
Najlepšia bežne dostupná zmrzlina zo skutočných surovín ako smotana, vajcia a cukor bez nutnosti pridávania ďalších 20 zložiek je Haagen-Dazs, avšak cena zodpovedá kvalite. Potom je tu stredná trieda produktov, kam patrí väčšina značkových zmrzlín (napríklad obľúbená Carte dOr). Tu už je zloženie podstatne dlhšie, smotanu vytláčajú stužené rastlinné oleje, cukor je nahrádzaný gluktózovo-fruktózovým sirupom a vajcia v zložení simulujú rôzne emulgátory, stabilizátory a farbivá. V tretej kategórii produktov, kde patria low-cost značky a základná privátka reťazcov (Clever, Tesco Value) bežné suroviny v zložení nahrádzajú ingrediencie, ktoré, priznám sa, ani neviem identifikovať ako rekonštituované odstredené mlieko, čiastočne obnovená sušená srvátka, mono a diglyceridy mastných kyselín (akých?), aróma jahôd a pod. V tretej, najlacnejšej kategórii produktov nemáte šancu nájsť zmrzlinu zo smotany, vajec a cukru, lebo cena týchto ingrediencií jednoducho nepustí.
Je cena znakom kvality aj v lekárni?
Podobne, ale nie úplne rovnako to funguje aj v lekárni. Sú originály, alebo značkové produkty (niektoré lieky bez lekárskeho predpisu a výživové doplnky), ktoré za sebou majú klinické štúdie, používajú štandardizované extrakty, patentované formuly u ktorých bol preukázaný účinok a v prípade liekov ešte podliehajú kontrole obsahu účinných látok (výživové doplnky nikto nekontroluje). A potom sú „napodobeniny“, ktoré tvrdia, že ide o identický produkt s originálom. Tieto „napodobeniny“ nepatria len pod privátne značky (Plus Lekáreň, Dr.Max produkty atď.), robia ich rovnako aj iné farmaceutické spoločnosti pod známymi značkami. Narozdiel od potravín však nie všetky kópie musia byť horšie ako originály, v niektorých prípadoch je to skutočne jedno, pretože často cena lepších a horších surovín nie je veľakrát až tak rozdielna ako u potravín. Chce to ale mať určitý prehľad, aby ste vedeli posúdiť, ktorý produkt je kvalitnejší a ktorý menej.
Kedy je lepšie zainvestovať do kvality?
V niektorých prípadoch netreba šetriť a vyberať radšej kvalitnejších (a vo väčšine prípadov) drahších výrobcov, pretože určite nie je jedno, čo kupujete:
Hliva ustricová alebo betaglukán
Existuje množstvo výrobcov doplnkov s hlivou ustricovou na podporu imunity. Preukázateľný účinok na podporu imunity má však len betaglukán izolovaný z hlivy (nie „hlivový prášok“, ani „sušená hliva“), ktorého obsah sa v rôznych prípravkoch môže značne líšiť, preto je najistejším riešením zainvestovanie do prípravku s izolovaným betaglukánom alebo v prípade prípravku s práškovou hlivou ustricovou hľadať čo najvyšší obsah čistého betaglukánu. Mal by byť zároveň zabezpečený rovnaký obsah v každej tablete. Viac v článku Hliva ustricová alebo betaglukán na podporu imunity.
Rybí olej
Ďalším veľmi obľúbeným doplnkom je rybí olej, u ktorého je okrem obsahu čistej EPA, DHA a formy (triglyceridy, etylestery a pod.) nesmierne dôležitá čistota a samotný obal, v prípade zlého výberu si môže pacient aj poškodiť, preto je nevyhnutné pátrať po dobrom výrobcovi. Je taktiež rozdiel medzi rybím olejom a olejom z treščej pečene, ktorý je zdrojom vitamín A, ktorý nie je vhodný na pravidelné užívanie. Viac v článku Ako užívať omega-3 kyseliny a neublížiť si?
Ginkgo dvojlaločné
Samostatná kapitola je aj ginkgo dvojlaločné na podporu pamäte, kde je rovnako dôležitá štandardizácia (zabezpečuje rovnaký presne definovaný obsah účinnej látky v každom prípravku), pretože obsah účinných látok v rastlinách je premenlivý a závisí od mnohých faktorov – kde sa pestuje, ako, kedy sa zbiera (iné množstvo liečivých látok obsahujú listy zbierané na jar a listy zbierané na jeseň), ako sa suší, uskladňuje a najmä ako sa extrahuje. Preto aj v tomto prípade treba uprednostniť kvalitnejší produkt, ideálne nemeniť predpísané lieky s presne stanoveným obsahom účinných látok z ginkga za rôzne voľnopredajné alternatívy. Viac v článku Ginkgo – výživový doplnok alebo účinný liek?
Probiotiká
Asi najširšia ponuka doplnkov výživy je v sortimente probiotík. Každý vie, že probiotiká treba užívať k antibiotikám, aby sa predišlo vyhubeniu „dobrých baktérií“ v čreve a ďalším komplikáciám. Pre každú diagnózu je však vhodný iný bakteriálny kmeň, pretože každý kmeň sa v čreve inak správa (vytláča patogény, produkuje peroxid vodíka, zvyšuje rozklad histamínu, znižuje tvorbu IgE atď..) pri niektorých diagnózach ako napríklad histamínová intolerancia sú naopak mnohé bakteriálne kmene nevhodné. Niektoré kmene zároveň nemôžu byť spolu v jednej kapsuli, všetky potrebujú byť v kapsuli chránené pred žalúdočnou kyselinou a ich obsah musí byť v každej kapsuli dostatočný aj tesne pred dátumom spotreby, preto u probiotík neznamená, že viac kmeňov, lepšie probiotikum. Určitú mieru kvality výrobku zaručuje dobrý výrobca, nevyhnutné pre správnu voľbu je samozrejme poznať konkrétne kmene a ich obsah. Viac v článku Ktoré probiotiká pri histamínovej intolerancii? Kedy a ktoré probiotikum k antibiotiku?
A čo klasické vitamíny a minerály?
Ak užívate vitamíny preto, lebo máte pocit, že máte málo „céčka“, alebo „béčka“, je asi jedno, aký produkt zvolíte, možno pomôže, možno nie. Ak však potrebujete užívať určitý druh vitamínov za účelom doplnenia potvrdeného nedostatku, alebo liečby určitého problému (B vitamíny pri liečbe bolesti, pri zvýšenom homocysteíne, zinok pri alopécii, tiamín ako prevencia poškodenia nervov pri cukrovke a pod.) lepšou voľbou budú určite lieky s obsahom vitamínov, kde je presne stanovený obsah vitamínu v adekvátnej dávke a jeho obsah a dostupnosť v danom lieku sú kontrolované alebo aspoň zvoliť dôveryhodného výrobcu.
Viac v článku Liek alebo doplnok výživy? V čom sa líšia?
Ako sa v tom všetkom vyznať?
Aby to nebolo také jednoduché, v lekárni teda neplatí všeobecný záver, že drahé výrobky sú zaručene dobré a lacné sú menej kvalitné.
Lieky a výživové doplnky nekupujeme každý deň. Očakávame od nich, že nám pomôžu vylepšiť nejaký zdravotný problém, alebo aspoň udržať zdravotný stav, preto by sme mali venovať viac času výberu kvalitného výrobku. Niekedy kúpou drahšieho a kvalitnejšieho výrobku môžeme dokonca ušetriť, lebo nemusíme kupovať ďalšie, keď nám ten prvý nezaberie.
Pre bežného užívateľa, ktorý sa spomínanému pravidelne nevenuje je ťažké sa správne rozhodnúť. Je to často ťažké aj pre mnohých z nás lekárnikov. Vyznať sa v tom vyžaduje pravidelné aktívne samovzdelávanie. Bohužiaľ systém funguje tak, že mnohí z nás sú pravidelne edukovaní len výrobcami týchto liekov a výživových doplnkov a nekriticky prijímajú všetky informácie bez overenia ich pravdivosti. Nenechajte sa teda v lekárni odbiť tvrdením: „Je to to isté“, ale pýtajte sa viac. Prinútite tak nás lekárnikov sa viac vzdelávať a pomôžete tak aj ďalším pacientom, ktorý budú potrebovať dobrú radu.
Súvisiace články:
Nie je všetko “Bio” čo sa blyští
Medicínske medy alebo med trochu inak
Liek alebo dpoplnok výživy – v čom sa líšia?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana