Enzymoterapia lieči nielen zápaly

Enzymoterapia inak

Liečba enzýmami sa uplatňuje pri rôznych terapeutických indikáciách, ktoré už neradíme medzi systémovú terapiu, alebo sa jedná len o deficit jedného typu enzýmu, ktorý treba doplniť.

Zaraďujeme sem tráviace enzýmy (Pancreolan, Orenzym, Pangrol…), ktoré sa na rozdiel od enzýmov na systémovú liečbu užívajú spolu s jedlom a ich úloha je dopomôcť k tráveniu práve požitej potravy. Tráviace enzýmy sa nachádzajú aj v prípravkoch systémovej enzymoterapie, avšak ich rozdielny spôsob užitia (nalačno) im dáva iné využitie po prechode enzýmov z čreva do krvného obehu.

Liečba enzýmami sa uplatňuje aj pri potravinovej intolerancii vyvolanej histamínom, čiže u ľudi so zníženou znášanlivosťou histamínu, u ktorých konzumácia potravín bohatých na histamín vyvoláva zdravotné ťažkosti. Dôvodom je nedostatočná hladina enzýmu diaminooxidázy (DAO), ktorá histamín rozkladá. Dodaním tohto enzýmu (prípravok DAOSIN) môžu ľudia s histamínovou intoleranciou jesť čo im chutí.

Ako posledný príklad uvediem neznášanlivosť laktózy (mliečny cukor), ktorou podľa štatistík vo väčšej či menšej miere trpí až 20% ľudí. Problémom je, že takýto ľudia neprodukujú dostatok enzýmu laktáza (klesá s pribúdajúcim vekom), ktorý štiepi laktózu a tak pri konzumácii mlieka a produktov z neho dochádza k tráviacim ťažkostiam (bolesť brucha, kŕče, nafukovanie, hnačka…). Ťažkosti s intoleranciou môžete vyriešiť vynechaním mliečnych produktov a mlieka (pozor aj na niektoré lieky) alebo doplnením enzýmu laktáza (prípravok LAKTAZAN –kvapky aj tablety).

Dobrý tip

Strava bohatá na enzýmy – papája, ananás, sója, worcester omáčka, surová zelenina a ovocie, mladý jačmeň.

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana