Astma

Prvá pomoc pri záchvate

inhalator na astmu

Astmatický záchvat je akútny a môže byť veľmi závažný stav, ktorý vyžaduje neodkladnú prvú pomoc. Väčšinou sa objavuje u ľudí, ktorí trpia astmou a sú na ňu aj liečení, takže sú aj poučení čo majú robiť a disponujú liekmi s rýchlym nástupom účinku (bronchodilatanciá) pre prípad záchvatu. Môže sa však vyskytnúť aj u zdravých osôb, najmä ako reakcia na pôsobenie silného alergénu (potrava, liek-často aspirín, acylpyrín, peľ…). Dochádza k náhlemu stiahnutiu a kŕču priedušiek, výsledkom čoho je počuteľné pískanie, dýchavičnosť, stiahnutie nosných dierok k sebe, môže dôjsť aj k tzv. cyanóze- fialové zafarbenie ďasien a pier. V najhoršom prípade môže trvajúce dusenie spôsobiť tzv. hypoxiu, čo je zníženie okysličenia orgánov, a tým i poškodenie krvného obehu.

Čo robiť?

Ak je pacient liečený astmatik mal by pri sebe vždy nosiť lieky, ktoré sú určné na zvládnutie akútneho stavu. Ide hlavne o inhalačné uvoľňovače, ktoré okamžite odstránia kŕč priedušiek a dýchavičnosť. U ľahších astmatikov postačuje aj jednorázová inhalácia lieku. Ak sa však stav stále nezlepšuje, zostaňte v kľude a každých 15–20 minút inhalujte uvoľňovač. (Ventolin, Atrovent, Berodual), až kým ťažkosti neustúpia. Pokiaľ sa záchvat zhoršuje, uvoľňovač nepomáha, vyhľadajte čím skôr lekársku pomoc.

K prvej pomoci sa používaju aj tabletkové (prípadne injekčné) kortikoidy, ale to len pod dohľadom lekára.
Pri záchvate pôsobí výborne aj užitie väčšej dávky kofeínu (kofeín a ostatné metylxantíny uvoľňujú hladké svaly priedušiek) – šálka silnej kávy, vlažná nie studená cola, zelený čaj

Samozrejme treba zachovať pokoj a kľud, otvoriť okná a postihnutého posadiť.

…čítať viac o Astme

Súvisiace články:

Liečba astmy

Príčiny a prejavy astmy

Viete správne inhalovať?

Dôležité vitamíny pri astme

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.