Celiakia

Liečba celiakie

Základnou a nevyhnutnou liečbou neznášanlivosti lepku je bezlepková diéta. Celiakia je ochoronie celoživotné a v súčasnej dobe sa nedá vyliečiť. Prechod na bezlepkovú stravu znamená pre pacientov vyriešenie ich symptómov, aj keď nimi trpeli už celé roky. Výrazné zlepšenie zdravotného stavu sa prejaví po niekoľkých mesiacoch. Okrem vymiznutia tráviacich ťažkostí (bolesti brucha, nafukovanie, hnačka, strata hmotnosti) dochádza u pacientov aj k zlepšeniu psychického a fyzického stavu, k zlepšeniu nálady, koncentrácie.

Výnimočne sa v prípade ťažkých, najmä neskoro diagnostikovaných, celiatikov krátkodobo podávajú kortikoidy, ktoré tlmia zápalovú reakciu v črevnej sliznici. Kedže je pri celiakii znížená absorpcia dôležitých živín, môže Vám lekár naordinovať tzv. substitučnú terapiu. Najčastejšia sa podávajú B-vitamíny, vápnik, vitamín D, železo, kyselina listová, horčík, draslík…Tu však pozor, iba lekár Vám može nasadiť substitučnú vitamínovú a minerálnu terapiu, rozhodnúť o dĺžke takejto liečby i spôsobe aplikácie (často je nevyhnutné injekčné podanie). Nikdy si sami nenasadzujte vitamíny, ktoré si kúpite v lekárni, väčšina je totiž určená pre zdravých ľudí  s normálnym vstrebávaním živín. Užívať môžte špeciálne vitamíny a doplnky výživy, ktoré sú označené znakom bezlepkového prípravku alebo si výrobca uvádza, že sa v nich lepok nenachádza a sú teda vhodné pre celiatikov.

Bezlepkové potraviny

Pri bezlepkovej diéte musíte odstrániť z jedálníčka všetky potraviny, ktoré obsahujú pšenicu, jačmeň, ovos, žito a nahraďiť ich potravinami z ryže, sóje, kukurice, strukovín a iných potravín. Pri každej potravine, ktorú kupujete, si musíte dôkladne prečítať etiketu (zloženie). Aj keď tam nenájdete zmienku o lepku, nemusí to znamenať, že sa jedná určite o bezlepkovú potravinu. Istotu, že ide o bezlepkovú potravinu Vám dá len označenie prečiarknutého klasu na obale. Budťe obozretní, lebo aj minimálne množstvo lepku môže v čreve aktivovať zápalový proces, aj keď sa nemusí hneď prejaviť hnačkou alebo bolesťami brucha, ale môže byť škodlivé z dlhodobého hľadiska.

Bezlepkové potraviny si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach (Bio predajne), „kútik“ s bezlepkovými potravinami nájdete už aj v niektorých supermarketoch a v neposlednom rade si ich môžete kúpiť aj v lekárni. Váš lekár vám môže v určitom množstve napísat tieto potraviny na lekársky predpis a vtedy Vám poisťovňa časť sumy za potraviny uhrádza (môže vám to aspoň trochu uľahčiť život, kedže bezlepkové potraviny sú 2-10 krát drahšie ako obyčajné).

Potraviny, pri ktorých treba byť obozretný

  • zmrzlina – môže obsahovať gluténové stabilizátory
  • sójová omáčka – takmer všetky sójové omáčky obsahujú výťažky zo pšenice
  • žuvačky – môžu obsahovať gluténový stabilizátor
  • modifikovaný škrob – nie je jasné, či ide o škrob kukuríčný, zemiakový, ryžový alebo pšeničný

Súvisiace články:

Prečo vzniká celiakia?

Novinky v liečbe celiakie

Ako zistím či mám celiakiu?

Vianočné pečenie bez múky a cukru

Valentínsky cheesecake bez múky a cukru

ChocoNut bez výčitiek, koláč bez múky a cukru – za 30 minút!

Kokosové „marshmallow“

Slané pečivo bez múky

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.