Bolesť hlavy, migréna

Liečba migrény pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.
Prevencia záchvatov

Pri neúspechu liečby liekmi proti bolesti a protizápalovými látkami, alebo keď ich účinok nie je dostačujúci sa pristupuje ku komplexnejšej liečbe. Používajú sa lieky na prevenciu migrenóznych záchvatov. Indikované sú, ak sa vyskytujú tri ťažké záchvaty migrény za mesiac, dva akútne ataky za týždeň, ak dĺžka ataku presiahne 48 hodín. Sú to lieky zo skupiny blokátorov vápnikových kanálov, betablokátorov, antidepresív, antikonvulzív alebo botulotoxín. Preventívne lieky slúžia na zníženie frekvencie atakov, skrátenie ich dĺžky a intenzity. Začina sa s nízkymi dávkami, ktoré sa postupne zvyšujú, účinok sa dostaví zvyčajne v priebehu dvoch až troch mesiacov. Dávky sa stabilizujú, keď dôjde k poklesu frekvencie migrén na polovicu. Preventívna liečba trvá 6-12 mesiacov, potom sa lieky postupne vysádzajú. Keď príde po vysadení k návratu príznakov na pôvodný stav, je nutné užívať preventívnu liečbu dlhodobo.

Rýchle zvládnutie záchvatu

Akútne záchvaty migrény, na ktoré nezvyknú zaberať vyššie analgetiká sa potláčajú liekmi zo skupiny triptánov. Všetky sú viazané na recept, môžu sa kombinovať s preventívnou liečbou alebo používať samostatne pri menej početných atakoch. Sú určené vyložene na potlačenie bolesti pri migréne, nezaberajú na iné typy bolestí. Musia sa užiť čo najskôr, hneď pri prvých príznakoch. Dostupné sú vo forme tabliet, rozpustných práškov pre rýchlejší nástup účinku a injekcií pre pacientov, ktorí majú problém s nevolnosťou a zvracaním. Patria sem sumatriptan (CINIE), eletriptan (RELPAX), rizatriptan (MAXALT), frovatriptan (FROVAMEN) a ďalšie. Nemali by sa kombinovať s niektorými antidepresívami, nie sú vhodné pre tehotné ženy, pre pacientov s prekonaným infarktom myokardu, ischemickou chorobou srdca a aterosklerózou.

Doplnková liečba migrény spočíva v podávaní látok proti nevoľnosti a zvracaniu. Najčastejšie sa používa metoklopramid (DEGAN) alebo domperidon (COSTI).

 

…čítať viac o bolesti hlavy a migréne

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.