Prvoradým cieľom liečby artrózy je tlmenie bolesti. Mnohé lieky proti bolesti sa dajú kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu, ak však máte problémy dlhodobo, nevyhnutná je návšteva lekára. Vzhľadom na to, že artróza postihuje väčšinou starších ľudí, ktorí môžu trpieť aj inými ochoreniami a užívať viaceré lieky, je dôležité upozorniť lekára aj lekárnika na všetky lieky ktoré pacient užíva. Ďaľším upozornením pri liečbe starších ľudí je prípadná úprava dávkovania liekov (zníženie dávky), kedže pečeňové, obličkové či vylučovacie funkcie starších ľudí bývajú znížené, dôsledkom čoho môže dôjsť k predĺženiu účinku, zvýšeniu toxicity či nežiadúcich účinkov liekov.
Voľnopredajné lieky proti bolesti na vnútorné užívanie
Prvú skupinu tvoria lieky (tablety), ktoré tlmia bolesť ihneď avšak väčšinou len krátkodobo (analgetiká a nesteroidné antiflogistiká), neovplyvňujú priebeh ochorenia, ich najväčším nedostatkom sú nežiadúce účinky po dlhodobom používani (najmä žalúdočné ťažkosti).
PARALEN, PANADOL, MEDIPYRIN
Účinná látka paracetamol, ktorá sa nachádza napríklad v paralene či panadole (dostupné bez lekárskeho predpisu) by mala byť z voľnopredajných liečiv prvou voľbou u pacientov s artózou. Medzi jeho hlavné výhody patrí nízky výskyt nežiadúcich účinkov (v porovnaní s inými liekmi od bolesti), najmä čo sa týka žalúdočných ťažkostí, nízka cena a možnosť bezpečného užívania u pacientov s niektorými ochoreniami – diabetici, pacienti užívajúci lieky na „riedenie krvi”, pacienti s vredmi, dnou atď.
Nevýhodou je, že jeho analgetický (proti bolesti) účinok je krátkodobý a vyžaduje opakované podávanie počas dňa, nemá protizápalový účinok a u pacientov so silnejšou bolesťou nemusí stačiť na odstránenie bolesti.
Okrem liekov, ktoré obsahujú iba paracetamol sa na trhu nachádzajú aj také, ktoré obsahujú kombináciu viacerých liečiv na efektívnejšie potlačenie bolesti. Patrí sem VALETOL, PANADOL EXTRA či PANADOL ULTRA, ktoré obsahujú ešte kofeín, ktorý zvyšuje účinok paracetamolu alebo dokonca kodeín (Panadol ultra), ktorý sa používa na potlačenie silnejšej bolesti. Trochu iným zložením disponuje ATARALGIN, ktorý okrem paracetamolu a kofeínu obsahuje ešte jedno liečivo (guajfenezín), ktoré okrem zvýšenia protibolestivého účinku paracetamolu aj znižuje duševné a emočné napätie (úzkosť) a uvoľňuje svalstvo. Rýchlejší nástup účinku majú špeciálne liekové formy napríklad PANADOL NOVUM alebo šumivé tablety PANADOL RAPID (extra, ultra).
…čo treba vedieť skôr ako ich užijete?
IBALGIN, VOLTAREN Actigo Extra, NALGESIN S, NUROFEN, MIG 400…
Ďaľšou alternatívou liečby bolesti sú tzv. nesteroidné antiflogistiká (NSA). Oproti predchádzajúcim liekom potláčajú zápal aj bolesť aj u pacientov, kde liečba paracetamolom (Paralen, Panadol) nepostačuje. Nevýhodou NSA je, že po dlhodobom užívaní môžu vyvolať celý rad nežiaducich účinkov. Najčastejšie sa vyskytujú tzv. gastropatie, kam patria bolesti brucha, zvracanie, vznik vredov a krvácanie, nevoľnosť a perforácie. Zvýšená opatrnosť sa vyžaduje u pacientov trpiacich inými ochoreniami ako je vredová choroba žálúdka, vysoký krvný tlak, zlyhávanie obličiek a iné. Netreba zabudnúť ani na pacientov, ktorí úžívajú aj iné lieky (antidiabetiká , lieky proti zrážaniu krvi – WARFARÍN!), aby sa predišlo vzniku m
ožných liekových interakcií.
Mnohé NSA sú voľnopredajné, dostupné v rôznych silách (Ibalgin 200, Ibalgin 400) , či špeciálne upravené pre rýchlejší nástup účinku (Ibalgin Fast, Nurofen rapid). Väčšinou sa užívajú podľa potreby – len pri bolesti, kedy nedochádza tak často k nežiadúcim účinkom; na dosiahnutie protizápalového účinku sa odporúča 7 až 14-dňové pravidelné podávanie. Pokiaľ však trpíte častými bolesťami alebo máte problémy už dlhšiu dobu, najlepšia možnosť je návšteva lekára, ktorý Vám môže predpísať NSA, ktoré potláčajú bolesť efektívnejšie a hlavne sú mnohé také, ktoré sú z hľadiska nežiadúcich účinkov oveľa šetrnejšie (najmä čo sa týka žalúdočných ťažkostí).
Poznámka: Medzi NSA patrí aj kyselina acetylsalicylová (Acylpirin, Aspirin), ktorá sa však pri artróze neodporúča, pretože má negatívny vplyv na metabolizmus chrupavky kĺbov.
Voľnopredajná lokálna vonkajšia terapia
Okrem tabliet či kapsúl na vnútorné použitie sa na tlmenie bolesti používa aj lokálna (miestna) terapia, ktorá sa aplikuje na postihnutý kĺb (koleno, rameno, chrbát) – gély, krémy, roztoky či náplaste. Ich výhodou sú minimálne až žiadne nežiadúce účinky, avšak analgetický (proti bolesti) účinok nemusí byť tak silný ako v prípade tabliet. Vhodná je najmä v začiatočných štádiách artrózy alebo ako doplnok k štandardnej liečbe. Na trhu sú dostupné prípravky obsahujúce liečivo proti bolesti a zápalu, prípravky na rastlinnej báze, dokonca krémy s obsahom hadieho jedu.
Gély, krémy, spreje obsahujúce protizápalové liečivo
VOLTAREN emulgel, FLECTOR gel, VERAL Neo emulgel, ALMIRAL gel, DICLOBENE gel, DIKY spray (diklofenak)
IBALGIN gél/krém, DOLGIT gél/krém (ibuprofen)
ELMETACIN spray, INDOBENE gél (indometacín)
HOTEMIN krém (piroxicam)
Lokálna liečba patrí k voľnopredajnej, bezpečnej a väčšinou dobre znášanej terapii bolesti. Prípravky sa nanášajú na neporušenú kožu – nikdy nie do otvorených rán či na sliznice zvyčajne 2-4x denne na bolestivé miesta. Liečivá po aplikácii prenikajú cez kožu do podkožných tkanív (svaly, šlachy) až do kĺbovej tekutiny. Výhodou tejto liečby je cielenejšie podanie lieku a jeho vyššia koncentrácia v mieste bolesti ako aj podstatne nižší výskyt nežiadúcich účinkov, kedže pri správnej aplikácii prechádza do krvi len malé množstvo liečiva.
Prípravky pôsobia tlmivo na bolesť, proti zápalu a sú účinné pri väčšine bolestivých a zápalových stavoch pohybového ustrojenstva. Pre ich účinnosť je dôležitá koncentrácia, ktorú dosahuje liečivo v postihnutom tkanive, čo závisí jednak od liečiva obsiahnutého v prípravku (diklofenak, ibuprufen, indometacin..) jednak od schopnosti liečiva prechádzať cez kožu. Trend farmafiriem je vyrábať lokálne prípravky, ktoré sa budú čo najviac hromadiť v kĺbovej tekutine a čo najmenej prestupovať do krvného obehu.
Gély a krémy obsahujúce kombináciu liečiv
IBALGIN Duo Effect krém
V kréme sa nachádza kombinácia ibuprofénu a heparinoidu. Podobne ako u gélov a mastí s obsahom ibuprofénu aj tento krém sa používa na tlmenie zápalu a bolesti pri ochoreniach kĺbov a svalov, pri zápalových ochoreniach a po úrazoch. Heparinoid znižuje zrážavosť krvi v mieste zápalu alebo pomliaždenia pri úraze. Bráni tvorbe krvných zrazenín, urýchľuje vstrebávanie modrín, znižuje tiež tvorbu opuchov a pôsobí protizápalovo. Táto kombinácia liečiv je obzvlášť vhodná aj pri výskyte krvných podliatin.
MOBILAT masť, MOBILAT gél
Mobilat obsahuje kyselinu salicylovú, výťažok z nadobličiek a glykosaminoglykansulfát. Táto kombinácia liečivých látok urýchľuje procesy hojenia. Je vhodná hlavne tam, kde je potrebný dlhodobý protizápalový účinok a znižovanie bolesti Masť je špecificky a dlhodobo účinná v tkanive postihnutom zápalom, kde zvyšuje prekrvenie, zlepšuje látkovú výmenu a podporuje hojenie, čo vedie k rýchlemu ústupu bolesti, k zmenšeniu opuchu a k zlepšeniu hybnosti.
Chirurgická liečba
Pri ťažkých a pokročilých stavoch, kde nemožno dosiahnúť úľavu od bolesti žiadnymi opatreniami sa pristupuje k chirurgickej liečbe. Môže ísť o laváž kĺbu (odstránenie fragmentov chrupky a kosti), u osôb do 60 rokov sa využíva osteotómia (mení sa rozloženie záťaže kĺbu), transplantáciou biologických materiálov sa vyplňujú mista poškodenej alebo chýbajúcej chrupavky a íné. Posledným opatrením je umelá náhrada kĺbu (endoprotéza), jej nevýhodou je obmedzená životnosť kĺbu (cca 10 rokov) a preto je snahou lekárov, čo najdlhšie zachovávať funkcie kĺbov a spomaľovať degradáciu chrupavky a výmenu kĺbu použiť len ako konečnú terapiu artrózy (artritídy).
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.