Laktóza je mliečny cukor, ktorý sa nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch. Intolerancia laktózy je spôsobená zníženou alebo dokonca chýbajúcou aktivitou enzýmu laktáza, ktorý laktózu štiepi. Neštiepená laktóza sa do organizmu nevstrebáva, dostáva sa do čreva, kde zväčšuje objem črevného obsahu, zvyšuje pohybllivosť čriev a urýchľuje pasáž črevného obsahu (hnačka). Nedostatočné trávenie laktózy je zodpovedné okrem hnačky (kyslo zapáchajúca) aj za iné ťažkosti ako bolesti brucha (koliky), nafukovanie, škŕkanie v bruchu, pocit plnosti a u dojčiat aj celkové neprospievanie. Ťazkosti sa môžu dostaviť už v priebehu 30 minút po požití mlieka, u niektorých detí až do 12 hodín.
U deti s intoleranciou laktózy, ktoré nemôžu byť dojčené sa používajú špeciálne upravené mlieka so zníženým obsahom laktózy. Bezlaktózová výživa sa na krátkodobé podávanie využíva aj u dojčiat, ktoré trpia častými hnačkami (čiastočná neznášanlivosť laktózy sa často objavuje po prekonaných hnačkových ochoreniach), kde takáto výživa dopomôže k rýchlejšej rekonvalescencii. Všeobecne je pri intolerancii laktózy možné konzumovať mlieko a mliečne výrobky so zníženým obsahom laktózy podľa individuálnej tolerancie (na rozdiel od alergie na bielkovinu kravského mlieka, kedy sa konzumácia mliečnej bielkoviny nepovoľuje vôbec). Väčšina detí toleruje mliečne výrobky s obsahom laktózy nižším ako 2%. Laktózu neobsahuju ani sójové mlieka (Nutrilon Soya), tie však nedosahujú biologickú kvalitu živočíšnych bielkovín a môžu ovplyvňovať vstrebávanie niektorých minerálov (vápnik, železo, zinok), preto sa im prednosť nedáva.
Poznámka: Ak patríte medzi dojčiace mamičky, odborníci odporúčajú pri problémoch s intoleranciou laktózy dojčiť dieťa z jedného prsníka, pretože zadné mlieko je chudobnejšie na laktózu. Pokusne možno načas pri podozrení na intoleranciu vylúčiť zo stravy matky mlieko a mliečne produkty.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana