Kašeľ

Liečba kašľa u alergikov pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Liečbu alergického kašľa ordinuje lekár. Okrem bežných liekov proti suchému kašlu alebo na uľahčenie odkašlávania, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu, sa zvyknú podávať antihistaminiká (lieky na alergiu) a bronchodilatačné látky (lieky na rozšírenie priedušiek) na uľahčenie dýchania. Tieto lieky sú viazané na lekársky predpis a o ich použití rozhoduje lekár.

Používajú sa antihistaminiká 1.generácie pre ich rýchlejší antihistamínový a bronchodilatačný účinok a protizápalovú aktivitu. Pôsobia sedatívne (utlmujúco), čo je v prípade kašľa žiadúce, pretože spánok pacienta nie je natoľko rušený neustálym kašľaním. Kvôli sedatívnemu účinku a krátkej dobe pôsobenia (musia sa podávať viackrát za deň) sa však používajú len krátkodobo:

PROMETHAZIN sirup, FENISTIL kvapky

Bronchodilatačné látky sa používajú, ak je kašeľ doprevádzaný sťaženým dýchaním a u pacientov s astmou. Rozširujú stiahnuté svaly bronchov a tak zmierňujú akútne záchvaty kašľa. Ich účinok je krátkodobý, podávajú sa viackrát denne:

VENTOLIN (sirup, inhalátor)

U pacientov – alergikov je vhodné prekonzultovať kašeľ  s alergológom a prípadne dlhodobo užívať antihistaminiká 2. a 3. generácie (majú nižší sedatívny účinok ako antihistaminiká 1.generácie, ich nástup účinku je však pomalší). Sú vo forme sirupov a kvapiek pre deti (ZODAC, ZYRTEC, AERIUX, XYZAL) alebo tabliet pre dospelých (ZODAC, ZYRTEC, RUPAFIN, AERIUS).

…čítať viac o Kašli

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana