Zápaly horných dýchacích ciest patria k najčastejším ochoreniam vôbec. Vyskytujú sa u všetkých vekových kategórií. Nádcha má charakter zápalu sliznice, pričom vyvolávajúcim činidlom môžu byť vírusy, baktérie (streptokoky, pneumokoky, stafylokoky), plesne, alergény, parazity, rôzne toxíny z vonkajšieho prostredia, mechanické vplyvy alebo najčastejšie kombinácia viacerých faktorov. Podľa dĺžky trvania rozlišujeme nádchu akútnu (do troch týždňov) alebo chronickú (viac ako tri týždne).
Príznaky
- – Prekrvenie a zdurenie slizníc
- – Sekrécia z nosa
- – Upchatý nos
- – Svrbenie a dráždenie v nose a stým spojené kýchanie
Akú nádchu poznáme
Alergická nádcha môže byť sezónna (prejavuje sa len počas výskytu sezónnych alergénov ako napr. pele tráv a stromov) alebo celoročná (je spôsobená alergénmi vyskytujúcimi sa celoročne, ako napr. roztoče a ich produkty, plesne, perie, srsť zvierat). Charakteristický je vodnatý sekrét z nosa, svrbenie nosa, kýchanie a dráždenie na kýchanie, často býva súčasne prítomná aj konjunktivitída (zápal očných spojiviek).
Infekčná nádcha býva spojená s prechladnutím a najčastejšie vírusovou infekciou. Podľa dĺžky trvania môže byť akútna (do 3 týždňov) a chronická (viac ako 3 týždne). Akútna infekčná nádcha sa prejavuje spočiatku silným prekrvením nosovej sliznice, ktoré pacient pociťuje ako pálenie až bolestivosť, neskôr (po 12 až 24 hodinách) sa objavuje sekrécia z nosa. Niekedy prechádza až do zápalu prínosových dutín (tlak v okolí nosa, teplota, bolesti hlavy). Pri infekčnej nádche obvykle dochádza aj k iným prejavom prechladnutia a chrípky ako horúčka, celková slabosť, kašeľ. Chronická nádcha je vyvolaná najčastejšie vírusom, menej často baktériou, typické je pre ňu periodické striedanie silnejšej a slabšej sekrécie, mierny opuch nosovej sliznice. Sekrét z nosa sa môže meniť na príškvarky (sliznica je bolestivá, pocit suchého nosa), objaviť sa môžu bolesti hlavy, suchosť v ústach (najmä v noci), dokonca zmenený čuch.
Vazomotorická nádcha je charakteristická veľmi vysokou sekréciou vyvolanou napr. cigaretovým dymom, zmenou teploty alebo inými mechanickými alebo chemickými vplyvmi. Objavuje sa celoročne, obvykle záchvatovito – náhle kýchanie a vodnatý sekrét z nosa (napr. pri prechode zo studeného počasia do vnútra a podobne). Presný spúštač tejto nádchy nie je známy.
Lieková nádcha je vyvolaná užívaním niektorých liekov ako napr. kyselina acetylsalicylová (ACYLPYRÍN), antikoncepcia, niektoré lieky na liečbu vysokého krvného tlaku.
Iné typy nádchy vyvolané napr. niektorými potravinami, hormonálnou nerovnováhou (dospievanie, tehotenstvo), anatomickými zmenami (polypy alebo zväčšené nosové mandle), emóciami alebo inými ochoreniami ako reumatoidná artritída, cystická fibróza.
Najčastejšími typmi nádchy sú akútna infekčná nádcha a alergická nádcha.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana